Hrvatski sabor nastavio je rad aktualnim prijepodnevnom koje se trebalo održati na početku jesenskog zasjedanja prije dva tjedna, ali je odgođeno zbog spriječenosti premijera Andreja Plenkovića, koji je bio u izolaciji zbog zaraze koronavirusom. Na aktualnom prijepodnevu pitanja premijeru postavilo je 40 zastupnika.
TIJEK DOGAĐAJA
Završilo aktualno prijepodne
Završilo je aktualno prijepodne. Premijer je napustio sabornicu.
Nakon aktualnog prijepodneva Sabor će poslijepodne raspravljati o dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Zakonske dopune donose se po hitnom postupku kako bi se osiguralo da liječnici sudjeluju u pregovorima o granskom kolektivnom ugovoru koji počinju 31. listopada.
Pitanje Katarine Peović
Katarina Peović postavila je pitanje premijeru Plenkoviću, dodavši da vjeruje da ju je guglao pa da zna što će ga pitati.
"Zašto, premijeru, ne razvrgnete sporazume koji sadrže klauzulu o arbitraži?", upitala je Peović.
"Što se tiče anticipiranja vaših pitanja, ono nije teško. Vi ste ovi koji pozivaju na prosvjed sada u petak. Sad ćemo gledati, valjda, seriju prosvjeda svako mjesec dana po modelu širenja mržnje i negativne atmosfere", rekao je Plenković, dodavši da postoje paramilitarne skupine koje žele rušiti vlast.
"Narativ ovoga što vi pozivate je na tragu vaše proruske politike. Vi ste, gospođo Peović, bili među rijetkim zastupnicima koji nisu glasali za rezoluciju o podršci Ukrajini. Jeste. Ali način na koji vi gledate na poziciju Hrvatske, skoro trideset i jednu godinu nakon priznanja je da nas vratite u varijantu neke zatvorene autarhije s kojom nitko neće imati kontakta. Vi biste se zatvorili u malu kapunjeru i Hrvatska ne bi ni s kim komunicirala. Vi mislite da tako svijet funkcionira? To su sve ugovori koji su zaključivani godinama ranije i nisu karakteristični samo na Hrvatsku", rekao je Plenković.
Odgovorila mu je Peović. "Čudi me da niste spomenuli školu u Kumrovcu. Da ste bili tamo, znali biste da nije dobro krasti", rekla mu je Peović.
Pitanje Danijela Spajića
Danijel Spajić ministra zdravstva Vilija Beroša pitao je koliki će biti deficit do kraja godine.
"Financiranje zdravstvenog sustava je problematično pitanje i dugo govorimo o tome da treba mijenjati stvari. Bila je covid-kriza. Sanacija zdravstva bila je milijardu i 700 milijuna kuna. Izdvajanja iz doprinosa za zdravstvo nisu dovoljna i svake godine potrebna su dodatna financiranja. Jasno je da moramo raditi na financijskoj održivosti i stabilnosti zdravstvenog sustava i upravo reforma koja je pred nama razriješit će brojna pitanja", rekao je Beroš.
Pitanje Dalije Orešković
Dalija Orešković postavila je pitanje premijeru. "Sudjelujete li vi osobno u preraspodjeli plijena iz državnih tvrtki?", upitala je.
"Ja sam malo guglao i ono što inače izgovarate nije baš prepametno, ali ovo je prestrašno", odgovorio joj je Plenković
"Šta se to vama dogodilo? Vaš kredibilitet je potonuo. Vi ste ispod razine. Trebalo bi da vam se skine imunitet, pa... Na ovo vaše pitanje izlišno je odgovarati niječno. Vi stvarate mržnju, to nije ni pametan govor, ne govorim o govoru mržnje, već mozaiku mržnje", poručio je.
"Građani su se malo zabunili što su vas birali, više neće", dodao je.
Orešković mu je odgovorila: "Građani se pitaju kako to da imamo vas za premijera?".
Pitanje Silvana Hrelje
Kako bismo mi mogli obuhvatiti naše sugrađane koji primaju mirovine zemalja u susjedstvu, kojima je mirovina daleko manja zbog preračunavanja u našu valutu, a oni su naši građani, priznali smo im državljanstvo i imaju prebivalište u Hrvatskoj, upitao je Silvano Hrelja ministra Marina Piletića.
"Zadovoljstvo je moje kao člana Vlade konstatirati da je Vlada triput intervenirala da bi poboljšala financijsku situaciju naših umirovljenika, a pogotovo onih s nižim primanjima", rekao je Piletić.
Pitanje Bože Petrova
Mostov saborski zastupnik Božo Petrov problematizirao je pitanje Hrvata u BiH. "Jeste li se vi dogovarali sa Schmidtom oko izmjena izbornog zakona? Jer ako niste, onda ste javno lagali. Ako jeste, onda ste omogućili Bošnjacima da izvrše pritisak na Schmidta i pogoršaju status Hrvata u BiH", rekao je Petrov.
"Vi ste jatak Milanovića. Vi ste sada pokazali ne samo da lažete, nego da nemate pojma o stanju u BiH. Pritom ste bili zaposlenik bolnice u Mostaru. Izrekli ste niz neistina. Prvo, Hrvati u Bosni i Hercegovini su prioritet moje Vlade od prvog dana, a bili su i prije. Trudili smo se i kao europski zastupnici, i oko pregovora i modela i tada pomoći Hrvatima u BiH. Vi niste postojali ni politički ni javno. Drugo, mi smo u mandatu Vlade povećali više nego duplo sredstva koja idu baš na dobrobit Hrvata u BiH", rekao je Plenković.
"Mislite da ćete vrijeđanjem nešto postići? Pogledajte svoj rejting. Sam vaš odgovor vam govori da ste poraženi i da ste napravili problem građanima u BiH. Niste napravili ništa. Meni ne trebate držati predavanje. Ja sam za svoje Hrvate u BiH napravio više nego što ćete vi ikad napraviti", rekao je Petrov.
Izazvalo je to brojne polemike, pa je Petrov zaradio tri opomene i dobio zabranu govora do kraja dana u Saboru. Isto su dobili i HDZ-ovi Branko Bačić i Mario Kapulica.
Zastupnik Barbarić dobio je tri opomene i više nema pravo na govor. Arsenu Bauku je Jandroković kazao da ima dvije opomene i da bi mogao nakon očitovanja dobio treću opomenu na što mu je ovaj rekao: "Je, ići ću na ručak sada ionako". Nakon očitovanja zaradio je i treću opomenu te izašao iz sabornice.
Pitanje Ivane Kekin
Poštovani premijeru, ja se nadam da ste guglali jer mi je važno da odgovorite na ovo pitanje, rekla je Ivana Kekin premijeru Plenkoviću.
Nema traga laboratoriju za sekvencioniranja raka, rekla je Kekin. "Koliko je Roche novca od obećanih 90 milijuna dosad uložio u izgradnju centra u kojem ćemo liječiti rak i koliko je Roche novca hrvatskih poreznih obveza dobio za ovu pretragu?", upitala je Kekin.
"Zamolit ću ministra Beroša da se konzultira s KBC-om Zagreb i ravnateljem Ćorušićem i da vam pismeno odgovori o tom projektu", rekao je Plenković.
"Ove podatke tko je koliko dobio, toga ni na Googleu nema", rekao je Plenković.
"Važno je da smo mi riješili sve što se tiče energenata u Zagrebu. Vidite kako je u Zagrebu mirno, sad se vi brinete oko ovih kesica, jesu li prave ili nisu", dobacio je Plenković.
"Umjetnica, zastupnica, građanka neće biti zdrava, ali će Roche biti pun para. I što ćemo sad, premijeru?", replicirala je Kekin.
Pitanje Domagoja Hajdukovića
"Možete li danas u Saboru garantirati da ćemo do lipnja 2023. potrošiti i zadnji cent novca koji smo dobili za obnovu od potresa i ako ne uspijete, hoćete li podnijeti odgovornost i dati ostavku?", upitao je Domagoj Hajduković.
"I vas je Google otkrio što ćete točno reći. Vidite, gospodine Hajdukoviću, da nije bilo naše Vlade mi ne bismo dobili taj novac. Da nije bilo mene osobno, ne bismo produžili taj rok još godinu dana. To vam mogu garantirati 300 posto", rekao je Plenković.
Pitanje Marijana Pavličeka
Zastupnik Marijan Pavliček pitao je premijera o rezultatima popisa stanovništva.
"Nažalost, Hrvatska se pretvara u zemlju staraca, imat ćemo kolaps mirovinskog sustava", rekao je Pavliček i predložio da se osnuje Ministarstvo demografije.
"To je hrvatska realnost koja traje zadnjih 70-ak godina. Popis stanovništva je rezultat i iseljavanja stanovništva i zbog članstva u Europskoj uniji", odgovorio je premijer.
Pavliček mu je odgovorio da je Hrvatska postala zemlja samo za povlaštene i da mladi odlaze zbog korupcije: "Premijeru, vi snosite najveću odgovornost za to", rekao je Pavliček.
Pitanje Mirele Ahmetović
Mirela Ahmetović postavila je pitanje ministru Filipoviću. "Po kojoj cijeni Ina prodaje hrvatsku naftu i hrvatski plin mađarskom MOL-u, a po kojoj drugim poduzećima? Mislim da je vrijeme da podijelite tu informaciju s hrvatskom javnosti", rekla je Ahmetović.
"Ja sam isto guglao i nisam se nadao da ćete vi postaviti tako benigno pitanje", rekao je Filipović.
Cijena po kojoj se plin prodaje Mađarskoj poslovna je tajna, ali je sukladna svim tržišnim cijenama, rekao je Filipović.
Nafta se obrađuje u rafineriji Rijeka, dodao je ministar i podsjetio na odluku da hrvatski plin ostaje hrvatskoj te da je određeno da se proizvodnja poveća za 10 posto. "Pred nama je period gdje će se raditi na poboljšanju poslovanja Ine, na promjeni korporativnog modela upravljanja i učinit ćemo sve da Ina profunkcionira i da bude na dobrobit našim sugrađanima", rekao je.
"Meni je nevjerojatno da ste vi mene morali guglati i da ste očekivali teže pitanje. Pa ne bojite se valjda jedne komesarke?", upitala je Ahmetović.
"Ne možete se miješati u poslovnu politiku, a interesantno je da sad, kad je izbila cijena u Ini, naravno, isključivo od članova HDZ-a, možete ograničiti izvoz plina. Nevjerojatno mi je da ste se sjetili toga tek sad. Nevjerojatno mi je da ste cijenu koju će Ina prodavati hrvatski plin hrvatskom poduzeću HEP-u veća od one za koju je Škugor prodavao. Nevjerojatno mi je da se ta cijena plaća iz džepova građana", rekla je Ahmetović.
"Apsurdno je da je Hrvatska prepuna plina, ali koji Ina prvo proda Mađarima za jeftinu cijenu, a onda od Mađara kupi za skupu cijenu i prevali preko leđa građana", rekla je Ahmetović.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare