Iz New Yorka javio se Ivan Šimonović, stalni predstavnik Hrvatske pri UN-u.
Vijeće UN-a raspravljalo je o korištenju biološkog oružja u Ukrajini:
“To je rasprava Vijeća sigurnosti koju je tražila Ruska Federacija tvrdeći da Ukrajina sa SAD-om razvija biološke agense kojima se može djelovati protiv ljudi. Rasprava je pokazala da dokaza nema, a optužbe nisu djelovale kredibilno. Prvo, zato što su se već dosad kompromitirali svojim tvrdnjama da neće biti prelaska ukrajinske granice, zatim da se radi o specijalnoj operaciji, a ne ratu i napokon da se rat vodi zbog sprječavanja genocida, sve to poklazalo se netočno”, rekao je na početku.
“Drugi podatak je da su Rusi i 2018. prilikom agresije na Gruziju govorili da se radi o biološkim prijetnjama, što se pokazalo netočno. Dojam je da se više radilo o diverziji kojom se želi skrenuti pažnja od agresije na Ukrajinu”, dodao je.
Istaknuo je i kako je predstavnica SAD-a pri UN-u upozorila da bi se moglo raditi o manipulacijama:
“Lažna optužba da bi se nakon toga djelovalo istim međunarodno zabranjenim sredstvima. Prijeti se sredstvima masovnog uništenja, nuklearnim oružjem i sada biološkim oružjem, i jedno i drugo zabranjeno je međunarodnim konvencijama”, veli.
“Ključna bitka da se dobije podrška zemalja u razvoju bit će vezana uz ono što njih pogađa, a to je prvenstveni porast cijena hrane, naročito žita, cijena žita porasla je za za 50%, ako se uzme u obzir da Rusija i Ukrajina cijelom svjetskom stanovništvu osiguravaju 20% kalorija koje se troše. Takav porast cijena naročito će pogoditi siromašne zemlje i ključno će biti da one budu svjesne da je taj porast cijena i ugroza uslijedio usred agresije, a ne sankcija koje je zapad poduzeo zbog ruske agresije”, objašnjava.
“Zasad stvari izgledaju da se ona izolacija, u kojoj je Rusija ostala nakon glasovanja u Općoj skupštini, nastavlja. Bit će vrlo bitno kako će se oglasiti Međunarodni sud pravde kojem je Ukrajina podnijela tužbu protiv Rusije. Europski sud za ljudska prava zahtijeva da Rusija prestane s akcijama kojima oduzimaju ukrajinska prava, prije svega pravo na život”.
Što se tiče situacije u Crnoj Gori, kaže:
“Ja bih rekao da je oprez prisutan, ali da nema nikakvog razloga za paniku”.
Tijek događaja pratite OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!