Pravosudni policajci ne idu u štrajk: Zamolili smo džentlmenski, dobili obećanje

Vijesti 26. svi 202314:37 > 17:37 0 komentara
N1

Čelnici sindikata javnih službi poručili su da je skandalozna odluka Ustavnog suda o ukidanju odredbe Zakona o radu, kojom je omogućeno razlikovanje članova i nečlanova sindikata kroz kolektivne ugovore, zbog čega traže sastanak s premijerom.

“Vlada i premijer, s obzirom na zadaće u kolektivnom pregovaranju, socijalnom dijalogu i smjernicama zadanim u Nacionalnom planu oporavka i otpornosti, morat će pokazati interes da se to pitanje riješi. To je zajednički interes premijera, Vlade i sindikata”, rekla je predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem na konferenciji za novinare 11 sindikata javnih službi, koji su pregovarali o dodatku Temeljnom kolektivnom ugovoru.

Dodatkom, koji je potpisan prošlog petka, povećan je regres na 300 eura za članove, odnosno na 250 eura za nečlanove sindikata. Ustavni sud ocijenio odredbu kojom se članovima reprezentativnih sindikata omogućuju veća materijalna prava diskriminatornom u odnosu na nečlanove sindikata i članove nereprezentativnih sindikata.

Šprem je poručila kako sindikati neće stati dok ne riješe to pitanje. “Moramo što prije održati sastanak s premijerom i Vladom i pronaći modalitet koji će valorizirati doprinos sindikalnih članova kolektivnom pregovaranju”, istaknula je.

Govoreći o pojmu diskriminacije, Šprem je ocijenila kako su članovi sindikata jedini koji su cijelo vrijeme sindikalnog djelovanja diskriminirani, jer godinama trpe nepravde, pa je takva odluka Ustavnog suda “skandalozna”.

“Isključivo članovi sindikata financiraju djelovanje sindikata, financiraju sve moguće industrijske akcije i, ono što je najbitnije, financiraju kolektivno pregovaranje”, pojasnila je.

Dodala je kako nije bit u 50 eura razlike, već u tome da je članovima reprezentativnih sindikata napokon bio priznat njihov doprinos.

Šprem je također ocijenila i kako je to “samo jedna u nizu bisernih odluka Ustavnog suda” kojom je sud “poslao poruku da je švercanje legalno”.

Glavna tajnica Matice hrvatskih sindikata Mirela Bojić ustvrdila je da Ustavni sud nizom odluka “prvi gazi istinske, demokratske vrijednosti” te je “pogazio sindikalizam”.

Podsjetila je da rješenje iz Zakona o radu već postoji u europskoj praksi, primjerice u Njemačkoj, Sloveniji, Belgiji i Skandinaviji. Radni sud u Njemačkoj ustvrdio je da nema diskriminacije ako razlika u davanjima nije prevelika i ako se radnike time ne sili da se učlane u sindikat.

Glavni tajnik Hrvatskog sindikata djelatnika u kulturi Domagoj Rebić rekao je kako s Vladom moraju ponovno otvoriti dijalog i pronaći mehanizam i institut koji će biti na tragu njihovih zahtjeva i onoga što je Vlada prihvatila, a pritom će udovoljiti Ustavnom sudu.

Sindikalni čelnici pritom su poručili kako to pitanje ne može čekati na redovne izmjene Zakona o radu.

Ispred Ministarstva pravosuđa u tijeku je prosvjed pravosudnih policajaca u organizaciji Sindikata pravosudnih policajaca Hrvatske.

N1
N1
N1
N1
N1
N1
N1
N1

Neki od komenatara prosvjednika kojima objašnjavaju što žele od Ministarstva su sljedećI: “Plaća i loši uvjeti rada. I od boravka u zatvoru, a o radu da ne govorim”; “15% za početak. Mislim da je to minimum”; “Premalo je ljudi, uvjeti su katastrofa. Došli smo to pokazati na prosvjedu. Teški su uvjeti za rad. Malo je pravosudnih policajaca s obzirom na broj zatvorenika u svim zatvorima Hrvatske”.

Rezultati pregovora

Zvonimir Penić iz Odjela za zatvorski sustav pri Ministarstvu pravosuđa i uprave dao je izjavu nakon pregovora sa sindikatima: “Svjesni smo izazova s kojima se susreću službenici koji su izuzetno važni, koji 24 sata provode s osobama lišenima slobode. Tu se radi o pozivu, to nije običan posao. U ovom trenu se izrađuje zakon o plaćama. U ovom trenutku imamo više od 500 različitih dodataka vezano uz zakon o plaćama. Ideja je da se na razini cijelog sustava državne uprave povećaju plaće kroz rast osnovice i promjenu sustava koeficijenata. Prosječna plaća službenika pravosud

N1

ne policije s pet godina radnog staža iznosi nešto više od 1.000 eura. Mislim da je to bitno reći. Zamolili smo ih za jedan time out jer ovo je pred finalizacijom i vodit će se računa o primanjima službenika pravosudne policije”.

“Stvar je pred finišem. Zamolili smo džentlmenski i dobili njihovo obećanje da su spremi razgovarati”, dodao je.

Penić kaže da ne može reći u ovom trenutku koliko bi povećanje moglo biti.

“Ako govorimo o opremi službenika pravosudne policije. Ministarstvo je udesetorostručilo sredstva za nabavu. Ove godine smo došli na gotovo 4 i pol milijuna eura za sredstva za rad za službenike pravosudne policije kao i za nabavku novih specijalnih vozila”, dodaje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!