Vlada je na sjednici raspravljala o prijedlogu državnog proračuna za 2025. godinu i projekcijama za 2026. i 2027. godinu. Predsjednik Vlade na sjednici je otkrio i da će se novim proračunom ispuniti cilj izdvajanja 2 posto za obranu, što je Hrvatska kao članica NATO-a dužna dostići.
Plenković je na početku zahvalio ministru Medvedu zbog sudjelovanja u organizaciji Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. “Vjerujem da ćemo dostojanstveno obilježiti te ključne dane Domovinskog rata koji su temelj hrvatske države”, rekao je.
Fiskalni planovi
Predsjednik Vlade rekao je kako će Vlada danas raspravljati o fiskalnim planovima do 2028. godine, kao i o prijedlogu proračuna za sljedeću godinu.
“Bitno je naglasiti da je ovo dokument koji donosimo po prvi put”, rekao je Plenković.
Premijer je naglasio i da je prijedlog proračuna koncipiran uzimajući u obzir socijalnu i razvojnu komponentu.
Izdvajanja za NATO
“Posebno je važno, s obzirom na oklnosti, da ćemo s ovakvim proračunom, dostići cilj od 2 posto proračunskih izdvajanja za obranu”, rekao je dodajući da će ovime Hrvatska ispuniti obvezu kao članica NATO-a.
Inflacija i cijene
Govorio je i o inflaciji te naglasio kako će Vlada nastaviti raditi na ublažavanju inflatornih pritisaka.
“Važno je da nastavimo pratiti cijene hrane. Očekujemo odgovorno ponašanje svih aktera na tržištu u cilju dizanja ekonomskog standarda naših sugrađana”, poručio je premijer.
Prihodi i rashodi
“Ovakva politika je plod konzistentnoga rada. Sad vidimo što znači i da je linija koju smo držali bila ispravna i dobra. Jačali smo našu otpornost u okolnostima višestrukih kriza i dobro je da podaci pokazuju da smo očuvali socijalnu koheziju i proračun plasirali na pravi način”, rekao je Plenković. Najavio je da su prihodi proračuna dogodine planirani na 33 milijarde eura. Kaže i kako se vidi da smo u EU-u već više od 10 godina i po tome kako se povlače i apsorbiraju sredstva iz EU-a. “U plusu smo 16,4 milijarde eura”, kaže govoreći o europskim sredstvima.
“Cilj ovog proračuna je da osiguramo bolji standard naših sugrađana. To će se vidjeti u rastu mirovina. Očekujemo i rast plaća. Također, računamo i na pomoć osjetljivim skupinama, osigurali smo oko 900 milijuna eura”, rekao je predsjednik Vlade. Najavio je i unaprjeđenje kvalitete stanovanja.
Kad je riječ o investicijama, nastavlja se obnova nakon potresa, bit će ulaganja u ceste i željeznice, turizam i sport, a Plenković kaže kako se vodi računa i o budućnosti Hrvatske pa će se ulagati u novi paket demografskih mjera, kao i u jačanje pravosuđa, digitalizaciju, obrazovanje…
Modernizirat će se i vojska, dobit će HIMARS, dronove Baryaktar…
“Značajna sredstva uložit će se u suzbijanje ilegalnih migracija”, kaže Plenković.
Govorio je i o tome da se očekuje da će rezerve fosilnih goriva do kraja ovog desetljeća doseći svoj vrhunac. “Zato su itekako bitna ulaganja u obnovljive izvore. Energiju vode, vjetra, sunca, geotermalnu energiju pa i nukelarnu energiju…”
Plenković kaže kako je proračun dobro usklađen s ciljevima Vlade.
Nestale osobe
Plenković je zahvalio ministru Medvedu na trudu koji ulaže u pronalazak nestalih u Domovinskom ratu. Spomenuo je i grobnicu koja je pronađena kod Negoslavaca.
U posljednjih osam godina provedeno je više od 400 terenskih istraživanja, rekao je Plenković i dodao kako je pronađeno šest masovnih grobnica na području Vukovara. Traga se još za više od 1200 nestalih.
Pomoć vrtićima
Vlada će sa 101 milijun eura naredne godine pomagati lokalnoj samoupravi i sufinancirati troškove dječjih vrtića, kaže Plenković. “Nadam se realizaciji naše najvažnije ambicije, da svako hrvatsko dijete do kraja desetljeća ima mjesto u vrtiću gdje god u Hrvatskoj živi. To je važna i demografska mjera”, kaže.
Alimentacijski fod
Osniva se i alimentacijski fond za pomoć djeci čiji roditelji ne plaćaju alimentaciju. Iznos koji korisnici mogu dobiti je nešto veći od 220 eura mjesečno. “Smatramo da je ovo vrlo važan iskorak”, zaključio je Plenković.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare