Specijal N1: Rat u Ukrajini i međunarodna znanost

Vijesti 04. ožu 202215:53 > 11. ožu 2022 21:00 0 komentara
N1

Napad Rusije na Ukrajinu predstavlja velike rizike za svjetsko gospodarstvo, no to nije sve. Rat u Ukrajini prelio se i u svemir te utječe na brojne važne svemirske projekte, narušena je međunarodna znanstvena suradnja.

Tako je njemački rendgenski teleskop koji je postavljen na ruskom satelitu Spektr-RG, stavljen u stanje mirovanja.

Otkazano je lansiranje “OneWeb”, ruske rakete-nosača “Sojuz”, koja je u orbitu trebala ponijeti 36 satelita tvrtke “OneWeb” čije je sjedište u Londonu. Dmitrij Rogozin, direktor ruske svemirske agencije Roscosmos postavio je uvjet. Ukoliko se izričito ne potvrdi da sateliti neće biti korišteni u vojne potrebe, lansiranja neće biti, a riječ je samo o satelitima za internet.

No, ljuti to Rogozina, kao i uplitanje glavnog direktora i osnivača SpaceX-a Elona Muska.

Musk je pomogao Ukrajini, poslavši terminale Starlinka, zahvaljujući kojima prva pomoć pronalazi i spašava ranjene ljude i povezuje razdvojene članove obitelji.

Rusi su sve nervozniji zbog sankcija Zapada, što bi se uskoro moglo odraziti i na rad Međunarodne svemirske postaje. Naime, Rusija je zaprijetila rušenjem svemirske postaje.

U problemima je i projekt ExoMars u okviru kojeg je ruska letjelica Kazačok, opremljena europskom elektronikom, trebala spustiti europski rover na Mars.

Ovo bi mogao biti tek početak problema. Situaciju u specijalnoj emisiji Rat u Ukrajini i Međunarodna znanost analizira naša meteorologinja Tea Blažević s poznatim astronomom i stručnjakom za svemirske letove, Antom Radonićem.

Pratite specijal u petak, 11. ožujka od 21 sat UŽIVO na N1 televiziji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!