U ponoć istječe rok za kandidaturu za ustavnog suca ili sutkinju. Interes je velik, slobodnih mjesta je 10, a tko su kandidati, zna Nataša Božić.
“Do ovog trenutka pristiglo je 45 kandidatura, tako da ćemo još pričekati do kraja dana a u narednim danima možda pristigne još kandidatura”, izjavio je Ivan Malenica.
Moglo bi dakle biti i pet kandidata za jednu fotelju.
Visok ugled, malo personalne odgovornosti
Evo što kažu hrvatski političari:
“Sasvim logično, po meni. Biti ustavni sudac je jedna komotna pozicija, društveno prihvatljiva, nosi državne benefite, ugled, a nema personalne odgovornosti”, kaže Igor Peternel.
“Da bi netko bio izabran u Ustavni sud, ako se ne javi sigurno neće biti izabran, a ako se javi, ima šanse. Ne iznenađuje me broj, ali još stižu kandidature poštom, pa možda dođu i neki spitzen kandidati”, oglasio se SDP-ov Arsen Bauk.
“Među njima ima ljudi za koje, ako dignemo ruku, se nećemo morati sramiti”, kazala je Sandra Benčić.
Među kandidaturama mnoga poznata imena
Među pristiglim kandidaturama je i šest kandidatura aktualnih sudaca Ustavnog suda kojima je mandat istekao u lipnju i odrađuju produžetak od šest mjeseci.
Andrej Abramović, Lovorka Kušan, Miroslav Šumanovac, Branko Brkić, Rajko Mlinarić i Mario Jelušić žele još jedan mandat u Ustavnom sudu.
Jelušiću bi to bio čak treći bude li izabran što znači da bi na dužnosti ustavnog suca proveo rekordne 24 godine.
Među istaknutim sucima koji žele nastaviti karijeru u Ustavnom sudu najzvučnije ime je ono Đure Sesse, bivšeg predsjednika Vrhovnog suda.
Tu su još i Alen Rajko, u dva mandata predsjednik Upravnog suda u Rijeci, Ljiljana Stipišić sutkinja Visokog kaznenog suda, Mario Vukelić bivši predsjednik Visokog trgovačkog suda i Ante Galić, bivši predsjednik Visokog upravnog suda.
Sreću u procesu izbora za Ustavni sud želi okušati i puno odvjetnika među kojima i neka široj javnosti poznata imena poput Vesne Alaburić, Roberta Travaša, Tina Matića, Nevena Cirkvenija, Zorana Vujasina.
No, ovaj put i čitav niz istaknutih teoretičara, profesora prava želi postati sucima Ustavnog suda, među njima i predstojnica Katedre za ustavno pravo na Pravnom fakultetu u Zagrebu Biljana Kostadinov te još puno profesora istog Fakulteta: Alen Uzelac, Frane Staničić, Aleksandra Maganić, Marta Dragičević Prtenjača. Tu je i Anita Blagojević s prava u Osijeku, Viktor Gotovac s Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Mato Palić s osječkog sveučilišta.
Što kaže struka?
I brojni drugi manje poznati javnosti na popisu su na stranicama sabora. Teoretičari ili praktičari? Profesori ili odvjetnici, suci? Evo što kaže struka:
“Otkud netko dolazi u Ustavni sud po meni nije presudno. Presudno je znanje, kvaliteta i ono što nosi čovjek sa sobom. Može biti i političar, profesor, odvjetnik, ali mora biti istaknut, mora sa sobom nositi autoritet i to radi razliku između onog tko treba sjediti u ustavnom sudu i onog drugog”, kaže ustavna stručnjakinja Sandra Marković.
Struka ima svoje kriterije, a politika svoje. Prvi je zadatak nimalo lak, da kandidat mora biti prihvatljiv i onoj drugoj strani.
Lijevi, desni, konzervativni, liberalni – sve je to važno uz stručnost bar do izbora. Kad zasjednu, neki u osam godina zaborave i svjetonazor i stranačku boju.
Do prosinca ima vremena da se pažljivije izabere.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!