Ususret dolaska Borisa Rutea, zamjenika glavnog tajnika i drugog čovjeka NATO-a u Sabor donosimo pojašnjenje NSATU misije i osnovne informacije vezane uz ovu NATO misiju. Osnovana u srpnju, glavna joj je zadaća preuzimanje kordinacije vojne pomoći od SAD-a. Broji trupe iz 10 zemalja stacionirane u vojnom stožeru NATO-a SHAPE u Belgiji i u logističkim centrima u Poljskoj i Rumunjskoj te sveukupno 700 članova osoblja.
Glasovanje o misiji trebalo se održati u petak 25. listopada, no odgođeno je. Za izglasavanje je potrebna dvotrećinska većina. Neizvjesno je hoće li zastupnici na kraju dati podršku NSATU-u, dodatno iz razloga što će u Sabor u srijedu na “predavanje” Borisa Rutea od oporbe stići samo Most i Možemo.
Misija NATO-a za sigurnosnu pomoć i obuku za Ukrajinu (NSATU), osnovana je 12. srpnja ove godine s ciljem pružanja potpore Ukrajini protiv Rusije. Ima oko 700 osoblja smještenih u bazama u Njemačkoj, Poljskoj i Rumunjskoj, prema novom glavnom tajniku organizacije Marku Rutteu. Ova će struktura koordinirati opskrbu Ukrajine vojnom opremom i obukom iz zemalja članica i partnera Saveza.
“Svrha ove strukture je pružiti Ukrajini dugoročnu sigurnosnu pomoć, osiguravajući poboljšanu, predvidljivu i dosljednu podršku”, objasnio je Savez.
Preuezimanje koordinacije od SAD-a
NSATU će djelovati na teritorijima zemalja članica Saveza i podržavat će samoobranu Ukrajine u skladu s Poveljom UN-a, a ujedno bi trebao preuzeti koordinaciju vojne pomoći od SAD-a. Taj se potez uglavnom smatra pokušajem da se zaštiti mehanizam pomoći od mogućeg povratka Donalda Trumpa, kritičara NATO-a, u Bijelu kuću. Međutim, američka pomoć Ukrajini ostaje vitalna za potonju u njezinom otporu Rusiji, prenosi Romania Insider.
“Poruka ruskom čelniku Vladimiru Putinu je da ćemo nastaviti, da ćemo učiniti što je potrebno da osiguramo da ne dobije ono što želi, da će Ukrajina pobijediti”, rekao je Rutte u zajedničkom intervjuu za Reuters i njemački javni radio Hessischer Rundfunk u ponedjeljak, 14. listopada, navodi News.ro.
Rutte je posjetio Clay Barracks, jednu od baza u kojoj će biti smješten NSATU u Wiesbadenu u Njemačkoj. Ondje, zasad bez Hrvatske, već rade savezničke trupe iz preko 10 zemalja. Misija će se kasnije preseliti u obližnji hangar i bit će dopunjena ukrajinskim vojnicima.
Misija “NATO sigurnosna pomoć i obuka za Ukrajinu” (NSATU) radit će na smanjenju dupliciranja i komplikacija povezanih s raznim vrstama oružja koje se šalje Ukrajini, objavio je NATO u priopćenju u srpnju.
700 članova osoblja
Ukupno NSATU ima oko 700 osoblja, uključujući trupe stacionirane u vojnom stožeru NATO-a SHAPE u Belgiji i u logističkim centrima u Poljskoj i Rumunjskoj.
U bazi u Wiesbadenu nalazi se i američka postrojba odgovorna za projektile dugog dometa koje će Washington privremeno rasporediti u Njemačkoj počevši od 2026., kako bi se suprotstavila onome što obje zemlje opisuju kao prijetnju koju predstavljaju ruske rakete stacionirane blizu Kalinjingrada, otprilike 500 kilometara od Berlina.
Rutte je naglasio važnost toga da NATO ima cijeli niz sposobnosti potrebnih za odvraćanje ruske prijetnje.
Znači li sudjelovanje uključenje u rat?
Pri osnivanju NSATU-a isticalo se kako sudjelovanje u misiji ne čini NATO pakt stranom u sukobu pa tako ni njene članice.
Dakle, NATO ne počinje “divljati”, pogotovo ne sa samo 700 članova osoblja. Ovdje su trebala biti i dva hrvatska časnika, što također nije impozantan broj, ali Milanović se tome opetovano protivio.
Dosljednije i organiziranije pružanje pomoći
“Prema međunarodnom pravu, NSATU neće učiniti NATO stranom u sukobu. Podržat će transformaciju obrambenih i sigurnosnih snaga Ukrajine, pridonoseći njezinoj daljnjoj integraciji u NATO”, stoji u priopćenju NATO-a iz srpnja.
Prema riječima dužnosnika, sve zemlje NATO-a suglasile su se sa stvaranjem misije.
“Prethodno su pomoć Ukrajini pružale pojedinačne zemlje, s manje pozornosti na njezinu učinkovitost i zadovoljavanje najhitnijih potreba Kijeva. Stavljanje pomoći i obuke pod jedinstveno zapovjedništvo ima za cilj učiniti ovaj proces dosljednijim i organiziranijim”, izjavili su upućeni NATO dužnosnici.
Zemlje NATO-a žele ponovno mobilizirati najmanje 40 milijardi eura za vojnu pomoć Ukrajini tijekom sljedeće godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare