Profesorica s Veterinarskog fakulteta Ivana Tlak Gajger objasnila je u emisiji N1 Studio uživo kako se ponašati naiđete li na gnijezdo stršljenova.
Kaže da stršljeni zapravo nisu agresivni kad je riječ o europskim vrstama, ali su tijekom ljetnih mjeseci aktivni. Rade svoja gnijezda i hrane se velikim brojem različitih kukaca, a štetnici su i pčelarstvu jer napadaju medonosne pčele.
Ističe da je teško potvrditi da se radi o najezdi stršljena već je to uobičajeni broj za ljetne mjesece. U proljeće matica počinje graditi primarno gnijezdo potom prva generacija mladih stršljana preuzima tu ulogu, objašnjava.
Tijekom aktivnih mjeseci gnijezdo se povećava pa ih bude na stotine, a može ih biti i do tisuću, s time da mogu proizvesti i nekoliko stotina novih mladih matica koje tijekom rujna ulaze u hibernaciju.
“Sami po sebi nisu agresivni, ali osjećaju prijetnju ako osjete da se približavate njihovom gnijezdu. Moglo bi se konstatirati da su ubodi uglavnom slučajni zbog iznenadnog ulaska u blizinu gnijezda što može izazvati agresivno ponašanje”, navodi.
Savjetuje da se u slučaju pronalaska gnijezda u stambenim ili gospodarskim objektima pozove služba koja je nadležna za uklanjanje takvih gnijezda. “Prvo treba usmrtiti sve stršljene u gnijezdu da bi se moglo obaviti fizičko uklanjanje”, objašnjava.
Komentirala je i razliku stršljena i osa te rekla da je europski stršljen najkrupniji i samim time ima veću količinu otrova, a razlika o ubodima ovisi primarno o osjetljivosti pojedinca, mjestu i broju uboda te količini otrova koji bude ispušten, iako je sastav otrova relativno sličan, rekla je profesorica s Veterinarskog fakulteta Ivana Tlak Gajger.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare