Stranci koji žele hrvatsko državljanstvo moraju odgovoriti na ova pitanja. Koliko odgovora vi znate?

Vijesti 26. pro 202317:03 5 komentara
Srecko Niketic/PIXSELL

Da bi dokazali da dobro poznaju gradivo, stranci moraju odgovoriti točno na deset od 15 postavljenih pitanja.

Koji poznati hrvatski kipar je izgradio brončanu skulpturu “Zdenac života” koja se nalazi u Zagrebu, ispred Hrvatskog narodnog kazališta? Kako se zove najpoznatija vrsta ugroženih ptica, koja se hrani strvinama, a obitava na sjevernojadranskim otocima (pretežno na Cresu)? Kojeg se književnika, autora epa “Judita”, naziva ocem hrvatske književnosti? Gdje se nalazi katedrala sv. Jakova, 2000. godine upisana na UNESCO-ov Popis svjetske baštine? Kako se zove poznati hrvatski političar i vođa hrvatskog seljaštva koji je umro od posljedica atentata 1928. godine u beogradskoj skupštini?

Odgovore na ta pitanja o hrvatskoj kulturi i društvenom uređenju moraju znati stranci koji su podnijeli zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem ili naturalizacijom. Da bi dokazali da dobro poznaju gradivo, moraju odgovoriti točno na deset od 15 postavljenih pitanja, a sva se mogu pronaći u Pravilniku o načinu provjere poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma, hrvatske kulture i društvenog uređenja u postupcima stjecanja hrvatskog državljanstva. Pravilnik se sastoji od 110 pitanja (prije ih je bilo 100), a zadnji put su revidirana 2021. godine, piše Večernji list.

Službena osoba nasumično odabire 15 pitanaj iz različitih područja, a podnositelj zahtjeva za stjecanje hrvatskog državljanstva popunjava upitnik samostalno, bez konzultacija s drugim osobama. Ispit traje 60 minuta i provodi se pred službenikom policijske uprave ili policijske postaje koja zaprima zahtjev.

Uz pozitivno riješen upitnik za dobivanje državljanstva, preduvjet je i poznavanje hrvatskog jezika u govoru i pismu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare