Stručnjak: Ne očekujem da će testiranje djece dati neke ozbiljne rezultate

Vijesti 11. velj 202218:07 > 19:17 0 komentara
N1

Profesor Pero Lučin s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci bio je gost Newsrooma.

Govoreći o promjeni strategije cijepljenja, kazao je da misli da nikad nije kasno za promjenu strategije.

“Mislim da je dobar pristup da se dolazi onima koje treba cijepiti. Znam neke slučajeva studentata koji se nisu cijepili, a da su došli cijepiti na fakultet onda bi se cijepili. Mislim da ne treba odustajati od cijepljenja, na tome treba inzistirati. To je naš glavni alat za borbu s koronavirusom”, govori Lučin.

Što se tiče turističke sezone, Lučin smatra da će države koje imaju dobru procijepljenost i epidemiološku sliku to sigurno koristiti marketiniški koa argument.

VEZANE VIJESTI

“Sigurno će naši konkurenti ići za time da će oni govoriti da su oni sigurna mjesta na koja treba odlaziti. Ja mislim da u tome treba usmjeriti kampanju u ovom trenutku i pripremiti se za ljeto. Ne treba očekivati neko vrijeme nove valove pandemije, iako ovaj virus može i dalje mutirati. Glavni razlog necijepljenja je nepovjerenje ne samo u struku, nego i u politiku. Nepovjerenje se sigurno jednim dijelom razvijalo na društvenim mrežama. Ona društva koja su slabije procijepljena, više manje svugdje je problem povjerenje”, kazao je Lučin.

U cijepljenju starijeg stanovništva možda je trebalo biti odlučniji, s obzirom na relativno nisku procijepljenost u toj populaciji, napominje on.

O obaveznom cijepljenju kaže da je to prije svega političko pitanje.

“Jedna takva odluka unosi podjele u društvu. Ja mislim da u ovom trenutku kad imamo blažu varijantu virusa, svu pozornost treba usmjeriti prema edukaciji. Ja mislim u sljedeća tri, četiri mjeseca je ključna riječ edukacija”, rekao je.

Komentirao je i testiranje djece u školama. Kaže da je priča sa školama prilično kompleksna jer se ne tiče samo djece, nego i roditelja i onih koji organiziraju rad u školama.

“Ne očekujem da će to testiranje dati neki ozbiljni rezultat. Virus se brzo širi, djeca su na okupu i u zatvorenom prostoru. Za očekivati je da će se virus širiti tim putem. Ima još milijun i pol ljudi koji nemaju nikakav imunološki kontakt s virusom i upravo su oni pogodni za širenje virusa. Jako je teško izbjeći omikron jer je očigledno vrlo zarazan”, ističe Lučin.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!