Stručnjak za N1 o napadu na slovačkog premijera: “Osiguranje je trebalo bolje reagirati”

Svijet 17. svi 202417:17 0 komentara

Nakon atentata na slovačkog premijera Roberta Fica, koji je još uvijek u teškom stanju, postavlja se pitanje jesu li zakazale slovačke službe sigurnosti, a posebno je li zakazalo njegovo osobno osiguranje.

O tome smo razgovarali s Juricom Jurjevićem, povjerenikom HNS-a za sigurnost, koji je ranije i sam radio na zaštiti visokih državnih dužnosnika.

Je li bilo grešaka u osiguranju?

“Nakon što smo pogledali snimku sve ukazuje da će biti puno razgovora o eventualnim propustima”, smatra Jurjević i pojašnjava: “Prva važna informacija jest to da se sjednica Vlade održavala izvan glavnog grada. To znači da se na tom drugom mjestu poduzimaju sve potrebne mjere – od osiguranja samog objekta, osiguranja uže i šire zone štićenog objekta pa dalje. Postavlja se pitanje kako je naoružana osoba uopće došla u neposrednu zonu štićenog objekta.

Nakon toga vidjeli smo i trenutak napada. Prema snimkama koje su dostupne, ako su autentične, vidljivo je da je ispaljeno pet hitaca iz neposredne blizine. U toj neposrednoj blizini bili su i pripadnici njegove neposredne zaštite, njih oko pet. Oni su mogli i trebali bolje reagirati”, smatraJurjević.

Osvrnuo se i na tijek kasnije evakuacije, koji doduše nije u cijelosti vidljiv pa će biti potrebno pričekati što će pokazati naknadna analiza.

Kakva je taktika postupanja?

Na pitanje što pripadnici osiguranja moraju činiti nakon što odjekne hitac, Jurjević ističe da se oni moraju usmjeriti na oružje.

“Čak se i na snimci vidi oružje koje je bilo usmjereno prema predsjedniku Vlade pa je stoga nejasno kako je ta osoba uspjela ispaliti pet hitaca. U taktici postupanja, uvijek netko mora biti na vatrenoj liniji između potencijalne prijetnje i štićene osobe. Zato i postoji toliki broj pripadnika osiguranja da oni u čijoj je zoni odgovornosti štićena osoba reagiraju, neutraliziraju i eliminiraju prijetnju, dok ostali rade na evakuaciji štićene osobe. Ovdje je sve to bilo dosta nespretno.

Vidjet ćemo kako će se sve rasplesti jer je svaka sekunda u tom slučaju bitna. Sama operacija sigurnosti ne prestaje onog trenutka kada je ispaljen hitac, već ona tada počinje”, objašnjava Jurjević.

Suradnja osiguranja i tajnih službi

Upitan dobivaju li službe sigurnosti dovoljno kvalitetnih informacija od tajnih službi, sa sigurnosnim procjenama, Jurjević odgovara da je ta suradnja u većini zemalja EU-a i zapadnog svijeta dobra. Doduše, predviđanja nisu jednostavna, posebno kada se radi o tzv. vukovima samotnjacima, kada određena osoba odluči počiniti ovako nešto.

Povukao je paralelu i s napadom Danijela Bezuka na Markovom trgu, koji je pred zgradu Vlade došao 40-ak minuta prije nego što je stigao premijer Andrej Plenović i ostali zaposlenici pa smatra da samo pukom srećom nije bilo više žrtava.

“Vukovi samotnjaci su realna i ozbiljna prijetnja”, navodi Jurjević i podsjeća na ubojstvo Johna F. Kennedyja, i pokušaj atentata na Ronalda Regana, ubojstvo bivšeg japanskog premijera Shinzoa Abea

S druge strane ubojstvo srpskog premijera Zorana Đinđića bilo je dio šire zavjere, što bi tajne službe mogle prepoznati. “Ovakve izolirane slučajeve teško mogu predvidjeti”, zaključuje Jurica Jurjević.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!