Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković i predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski bili su domaćini 3. sastanka na vrhu Ukrajina – Jugoistočna Europa, koji se održao u Dubrovniku.
Riječ je o trećem samitu u tom formatu – prvi je održan u kolovozu 2022. u Ateni, drugi u veljači 2024. u Tirani – a glavni je cilj dubrovačkog sastanka bio iskazati solidarnost i podršku zemalja jugoistočne Europe Ukrajini, koja se već više od dvije i pol godine suočava s ruskom agresijom.
Odaziv visokih dužnosnika zemalja regije na treći po redu samit Ukrajina – Jugoistočna Europa, bio je najveći dosad. Prisustvovalo mu je 12 izaslanika.
Ono što je oporba osudila je što među uzvanicima nije predsjednik Zoran Milanović. S druge strane, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, bio je pozvan te se i odazvao.
Zelenski i Plenković, nakon bilateralnog sastanka, potpisali su Sporazum o dugoročnoj suradnji i potpori između Hrvatske i Ukrajine, kojim će se formalizirati dosadašnja suradnja dviju zemalja, posebice na humanitarnom planu, razminiranju i procesuiranju ratnih zločina.
TIJEK DOGAĐAJA
Zelenski: Unutar 24 sata pregovori s europskim saveznicima
Zelenski je sugerirao da se format jugoistočne Europe, kakav je i ovaj summit, može odvijati i na ministarskoj razini, a ne samo na razini šefova država i vlada.
Rammstein je odgođen zbog uragana koji se približavaju SAD-u, ali Zelenski je trebao biti poguran naprijed, korak bliže do NATO saveza:
"Mirovni plan trebao je biti predstavljen više od 50 ministara obrane", govori Zelenski i dodaje: "Detalji će biti na sljedećem sastanku u Rammsteinu. S Putinom to nema veze, ima veze s jačanjem Ukrajine geopolitički i vojno, a ono ovisi o političkoj volji naših partnera", ističe i dodaje da je jačanje njihove pozicije nužno prije započinjanja dijaloga s agresorom.
"Unutar 24 sata počinjemo pregovore s ključnim partnerima o jačanju naše vojne moći", otkriva Zelenski i dodaje da će "što prije" razgovarati s UK-om, Italijom, Francuskom i Njemačkom.
Zelenski: Pozvao sam RH da uloži u dronove
"Ovo je moja prvi posjet Hrvatskoj. Doista smo izgradili iznimno uspješne strateške odnose, to jača ne samo naše države nego čitavu regiju istočne Europe i područje Balkana", rekao je Zelenski.
"11 sigurnosnih paketa došlo je iz Hrvatske i pomoći će izgradnji obrambenih kapaciteta naše zemlje", kazao je Zelenski dodavši da je pozvao hrvatsku stranu da uloži u proizvodnju dronova.
Rammsteinski sastanak koji se trebao održati ovog tjedna je odgođen.
"Bez Bidena rammsteinski sporazum nema takvu težinu i vjerujem da ćemo revidirani program vidjeti uskoro. Naš mirovni plan uključuje vojne aspekte, a Hrvatska nas u tome podržava. Pregovarački procesi mogu se ubrzati i zahvalan sam na sporazumu o bilateralnoj suradnji koji smo potpisali s RH. On uključuje suradnju u razminiranju, obrambenim aspektima i gospodarstvu", govori ukrajinski predsjednik.
Plenković: Deklaracija rezimira snažnu političku volju
Plenković je izrazio potporu Ukrajini na europskom putu i zadovoljstvo da je upravo u Dubrovniku održan "uspješan summit" na kojem je i potpisana Dubrovačka deklaracija.
"Dubrovačka deklaracija rezimira snažnu političku volju država ovog dijela Europe koje, svaka na svoj način, snažno podupire Ukrajinu. Podupiremo i napore iz mirovne formule predsjednika Zelenskog", rekao je Plenković i dodao da očekuje da se ta dinamika intenzivira.
Istaknuo je nuždu izravnanja ravnoteže snaga unutar pregovaračkih procesa u korist onog slabijeg, Ukrajine.
Vučić: Sjedimo čvrsto na srpskoj stolici
"Premijer Plenković je govorio o agresiji iz 1991., a ja sam rekao da Srbija stvari vidi sto posto drugačije, ali ću biti potpuno otvoren", rekao je.
"Za nas je važno otvoriti iskreni dijalog s Hrvatskom i bez obzira na sve nas koji zbog osobnih razloga ne mogu uvijek blagonaklono gledati na te odnose, važno je gledati ih na drugačiji način i otvoriti ih. Važno je razgovarati, otvoriti dijalog.”
Što se Ukrajine tiče, poštuje njen teritorijalni integritet, ali ne podržava sankcije Rusiji.
Napomenuo je da Srbija ne sjedi na dvije stolice.
“Imamo samo jednu stolicu, srpsku. Jedino što smatramo važnim je imati otvoren dijalog. A to koliko stolica mi imamo… Mi vas ne pitamo koliko ih imamo. Imamo jednu, svoju i čvrsto se držimo te srpske stolice", rekao je srbijanski predsjednik.
Više možete pročitati OVDJE.
Vučić objavio fotografiju s Plenkovićem
Glavne točke deklaracije
Glavne točke deklaracije, kako se doznaje, trebale bi uključiti osudu ruske agresije, podršku teritorijalnom integritetu Ukrajine uključujući poluotok Krim, podršku mirovnom planu predsjednika Zelenskog, zahtjev za procesuiranje ratnih zločina u Ukrajini, podršku eurointegracijama Kijeva i članstvu u NATO-u (kada se za to steknu uvjeti) te podršku energetskoj sigurnosti i obnovi Ukrajine nakon završetka rata.
Zelenski: Europa mora ostati ujedinjena
"Usprkos političkim napetostima, moramo osigurati da europsko jedinstvo ostane stabilno i da Europa bude ujedinjena. Bez jedinstva nema mira. Procesi integracije koji su počeli, moraju ići prema svom kraju. Sve demokratske nacije Europe moraju u tome sudjelovati.
Nadam se da ćemo članstvo u EU-u uskoro postići i pokušao bih vas potaknuti na blisku suradnju s državama kandidatkinjama kako bi proces pristupanja bio što "glatkiji", pozvao je na suradnju Zelenski.
"Govorimo i o onome što treba ponovno izgraditi, a što je Rusija uništila, ali isto tako i o novoj snazi - o industrijskoj, društvenoj i svemu ono što će doprinjeti našoj uspješnosti na globalnom tržišnom natjecanju. To bi trebalo biti nešto poput Marshallovog plana za Europu", govori Zelenski u Dubrovniku.
Mirovni plan
Spominjući plan primirja, Zelenski je rekao: "Do studenog će dokument biti spreman i sadržavat će uvjete potrebne za završetak rata". Kako navesti Rusiju i one koji su odgovorni za rat da slijede mirovni sporazum?
"Ukrajina odgovara i ovakvim akcijama poput ovog summita kako bi se ostvarila čvrsta stabilnost. Rusija će izgubiti svoju sposobnost da bude prijetnja cijeloj Europi. Naš plan predstavljen je SAD-u i vjerujem da će nam to pomoći postići ciljeve.
Prva točka koncentrira se na to je li deficit geopolitičke sigurnosti u Europi nešto što se može riješiti? Riješi li se to, Putin bi mogao izgubiti svoju geopolitičku snagu i Rusija će bi se mogla prestati miješati u slobodu država s kojima graniči", poručuje.
"Rat bi trebao biti gotov do 2025., govori Zelenski, "i to - odlučnom akcijom", nadodaje. "Italija, Njemačka, UK, Francuska, zajedno s predsjednikom Biden rade na sigurnosti u Europi. Zajedno možemo postići sve što želimo", poručio je na kraju svog obraćanja Volodimir Zelenski.
Uvodno obraćanje Zelenskog
"Zahvaljujemo vam na gostoprimstvu djece, ranjenih boraca. Hvala vam na sudjelovanju u mirovnom summitu i doista svi vi ste pokušali da se ovaj rat okonča na pravedan način što je za nas - od najveće važnosti. Želimo stabilnost, ali je ona postala resurs, vrlo važan u međunarodnim odnosima", ističe Zelenski.
"Naravno da je ruska agresija ugroza i za stabilnost istočne Europe. Sve te prijetnje Moskve su stvarne. Ona želi destabilizirati Europu i na Balkanu i na Baltiku miješajući se u živote drugih država. Upravo zato moramo jačati kapacitete za borbu protiv destabilizacije Europe i svijeta. Ovakvi bilateralni sporazumi o sigurnosti, kojih imamo ukupno 26, ključni su za strukturu Europu. Kada postoje takve sigurnosne spone, onda je nemoguće da se netko sastrane umiješa u našu sigurnost.
Ruski rat protiv nas, našeg naroda, pokazao je svijetu kako izgleda moderno ratovanje", poručuje Zelenski i dodaje da je Ukrajina u stanju danas proizvoditi suvremenije oružje što će i drugima omogućiti snagu i arsenalima drugih država.
Uvodno obraćanje Plenkovića
"Dubrovnik je grad koji je poznavao rat, koji je poznavao razaranja. Danas on uživa mir, prosperitet i napredak. Točno to je budućnost koju želimo Ukrajini", započeo je Plenković.
"Dragi prijatelji, Hrvatska je stajala uz Ukrajinu od 1991., jedna je od prvih koja je stala uz Hrvatsku i priznala našu neovisnost. Pomogli su nam i s vojnom opremom u periodu kad smo bili suočeni s embargom na uvoz oružja. Danas Hrvatska stoji uz Ukrajinu i stoji od prvog dana invazije Rusije na Ukrajinu", rekao je.
"Naša je pomoć - višestruka. 300 milijuna eura humanitarne pomoći, u energetici, vojnoj opremi... Osim toga, dali smo Ukrajini i svoja stručna znanja koja se odnose na poslijeratna razdbolja poput razminiranja, brige za branitelje, a primili smo i oko 30 tisuća ukrajinskih izbjeglica, kao i branitelje u braniteljske bolnice. Organizirali smo edukaciju odvjetnika specijaliziranih za ratne zločine", nabraja Plenković.
"Predsjednik Zelenski i ja smo potpisali sporazum o dugoročnoj suradnji i potpori koji će obilježiti naredne godine. S tim vjerujemo, možemo dati najbolji doprinos. To je prirodni refleks za Hrvatsku koja je u svojoj prošlosti bila izložena ratu i dobila puno manje međunarodne pomoći. Danas, stojimo zajedno u obrani demokracije i mira", poručio je premijer.
"Hrvatska Ukrajini daje potporu na putu u članstvo u EU-u prilikom otvaranja pregovora i screeninga", istaknuo je i dodao da Hrvatska već uživa privilegije koje dobiva kao članica. Nije bilo lako provoditi reforme tijekom ratnog perioda, ali pozdravljamo napredak Ukrajine u tom smislu. Proces proširenja, svi se tome nadamo, mora biti temeljen na zaslugama i omogućiti iste uvjete za sve", rekao je Plenković pozdravljajući ukrajinski put prema Uniji, ali i NATO savezu.
"Borba Ukrajine je važna za svijet jer Ukrajinci neopisivo hrabro brane svoje domove. Svim srcem smo uz njih", poručuje premijer Andrej Plenković i ističe da Rusija nije samo napala Ukrajinu već je i potkopavala same temelje europske sigurnosti kršeći načela međunarodnog prava i poretka.
Ističe i da treba dati potpunu potporu mirovnom planu predsjednika Zelenskog.
Sporazum Hrvatske i Ukrajine
Hrvatska i Ukrajina potpisale su Sporazum o dugoročnoj suradnji i potpori. Obje zemlje ponavljaju svoju najoštriju osudu ničim izazvanog, neopravdanog i nezakonitog aktualnog agresorskog rata Rusije protiv Ukrajine i privremene okupacije državnog područja Ukrajine, što predstavlja očito kršenje međunarodnog prava, uključujući Povelju UN-a, Helsinški završni akt i Parišku povelju. Više OVDJE.