Rješenje za poslovne korisnike plina u Zagrebu još nije pronađeno. Pregovori između Grada i države traju, kao i oni parlalelni na kojima se razgovara kako bi HEP mogao preuzeti Gradsku plinaru Zagreb. Potvrdio je to ministar gospodarstva Ćorić koji tvrdi i da će država riješiti probleme u kojima su se našle i državne bolnice u koje su stigli visoki, negdje i višemilijunski račini za plin.
Račun za plin od 3 milijuna i 800 tisuća kuna dobila je za studeni bolnica u Dubravi. Iznos gotovo pet puta veći od onog godinu prije i kojeg si, kažu, teško mogu priuštiti. “Nadamo se da će Ministarstvo zdrastva naći neko konstruktivno rješenje za tako velike račune budući da to nije izolirani problem bolnice Dubrava nego je i drugih bolnica”, rekli su za N1 iz KB Dubrave.
Država obećaje da bolnice neće ostati bez grijanja, ali i pomoć, iako ne definira kakvu i kada.
“Ministarstvo zdravstva upoznato je sa situacijom u zdravstvenom sustavu, pratimo daljnje kretanje cijena energenata, a načine rješavanja ovog financijskog udara na zdravstveni proračun tražit ćemo u sklopu cjelovitih rješenja o kojima će odluke donijeti Vlada RH”, priopćili su iz resornog Ministarstva.
S druge strane, ustanove Grada Zagreba zaštićene su ugovorima s fiksnim cijenama, za razliku od brojnih poslovnih korisnika. Rješenje se još traži, pregovori traju, detalji skrivaju.
“Postoji nekoliko opcija i nekoliko scenarija, ali o tome bi trebali pričekati. Nadam se da ćemo naći rješenje s državom kako su ga našle i druge zemlje EU-a”, rekao je Tomislav Tomašević.
“Ako me pitate da li RH treba namiriti milijardu, milijardu i pol ili koliko god kuna gubitaka koja su stvorila poduzeća u vlasništvu jedinica lokalnih samouprava jer njihovi menadžeri nisu obavili posao, a oni koji su vlasnici nisu pazili rade li oni svoj posao, moj odgovor je – ne”, poručio je ministar Tomislav Ćorić.
Zagrebački gradonačelnik kazao je kako ne zna što je govorio ministar Ćorić, ali zna s kime traju pregovori, dodavši kako se nada da će doći do rješenja jer smatra da alternative nema.
“Taj koncept moramo razraditi jer nemamo primjere zemalja članica EU-a koje su išle na izravnu pomoć poduzetnicima, a da to nije bilo vezano za potpore”, rekao je ministar Ćorić.
Paralelno, održan je i neformalan sastanak gradonačelnika i ministra, i jedan službeni HEP-a i Gradske plinare Zagreb opskrba.
“Već neko vrijeme vode se razgovori između Zagrebačkog Holdinga, odnosno Plinare distribucije s HEP-om u kontekstu eventualnog preuzimanja Gradske plinare – to je nešto o čemu isto tako treba razgovarati”, kazao je Ćorić.
Građane tek na proljeće čeka poskupljenje energenata, no Vlada tvrdi da udari neće biti onakvi kakve sada doživljavaju poduzetnici u Zagrebu.
Ćorić tvrdi da računi za građane od 1. travnja neće narasti pet puta, a neće ni sto posto te dodaje da još traže traže način da to bude što manje.
Obrisi Vladina plana su najavljeni. Dok se čekaju detalji – koalicijski partneri znaju što žele. “Što se prije spusti cijena PDV-a, a ja sam za to da se to učini sutra ujutro” poruičio je Radimir Čačić.
Predsjednik Milanović, kaže, ima bolju ideju od smanjenja PDV-a, što ne podržava: “Zašto HEP plinarstvo ne preuzme teret na sebe, smanji si dobit, smanje plaće tim muljatorima tako da vi plaćate manje račune. To je moguće. Jesmo li predali HEP? Nismo, ok, to je super, nismo ga prodali kako bi mogli dalje zapošljavati svoje prijatelje i drugarice. Ali, evo, u svakom zlu ima neko dobro”, govori Zoran Milanović.
Još se ne zna kada će biti objavljen Vladin plan. Kažu, kroz nekoliko tjedana.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare