Grad Zagreb objavio je u četvrtak na svojim internetskim stranicama Poziv za podnošenje prijave štete na imovini uslijed nevremena koje je 19. srpnja zahvatilo Zagreb, građane mole da prijave štetu što je moguće prije, po mogućnosti do kraja srpnja.
Dan nakon velike oluje koja je prošla Zagrebom, gradonačelnik Tomislav Tomašević gostovao je u Dnevniku N1.
“Za razliku od potresa ova je šteta nastala po cijelom gradu, nije toliko koncentrirana u centru kao tada. Znatne su štete, Prošao sam od Podsuseda do Sesveta, od Podsljemena do Novog Zagreba i velika je šteta. Nemamo još grubu računicu”, rekao je.
“Zahvalan sam svim radnicima koji su radili cijelu noć i svi su tramvaji počeli normalno voziti, ali danas smo imali neka nova oštećenja i nove poteškoće”, dodao je.
“Da bi mogli prijaviti elementarnu nepogodu šteta mora biti veća od 30 posto gradskog proračuna što je teško. Čak i tada građani bi mogli dobiti tek pet posto iznosa, što nije adekvatno”, objasnio je Tomašević.
Rekao je da je bio na sastanku s Vladom i donesene su mjere. “Država će odlukom vlade dati financijsku pomoć građanima koji imaju štetu od oluje, grad će to pratiti iz proračuna. Izdvojit ćemo značajan sredstava to nekoliko puta više nego što je bilo kod potresa. Na web strancima a imamo formulare i telefonske brojeve gdje građani mogu prijavit štetu. Timovi će po prijavama izlazit na teren i odlučivati je li šteta izazvana nevremenom”, otkrio je.
Bilo bi dobro da građani to naprave do 31. srpnja, no nema točnog datuma. Kada budemo imali tu grubu procjeni onda ćemo razgovarati s Vladom i odvojiti iznos iz proračuna”, rekao je.
“Ključno je da građani zaštite imovinu od daljnjih padalina, a to mogu preko upravitelja koji onda angažiraju private firme, a pitanje je koliko je tih firmi i tu bi moglo dolazit do uskih grla. Razgovarali smo i o tome s Vladom, da se bar naprave hitne intervencije. Imamo dvoje škole koje su u potpunosti ostale bez krova”, napomenuo je.
“Kada je riječ o obnovi dobro je da nije ni jedna skela pala i nekoga ozlijedila jer imamo grad pun skela. Nažalost, ovakve situacije možemo očekivati i dalje s obzirom na klimatske promjene”, dodao je.
Komentirao je novi sustav SRUUK koji još nije proradio. “Bilo bi dobro da je jer takav sustav može spasiti živote. Treba vidjeli i kakva je komunikacija bila između DHMZ-a i njih”, smatra Tomašević.
“Preko tisuću stabala je uništeno i istrgano iz korijena. Mi moramo saditi što više drveća zbog toplotnih udara koji odnose živote. Zrinjevac održava 140.000 stabala, bez Medvednice, park šuma i Maksimira. Ovdje je bio takav udar vjetra da su nova i zdrava mlada stabla iščupana. To nema veze s održavanjem. Imamo takvih slučajeva u europskim metropolama. “, rekao je.
Što se tiče rada žičare kaže da postoji protokol sporijeg i sigurnijeg spuštanja gondola i ZET je po tom protokolu jučer i napravio.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!