Zagrepčani u opasnosti zbog plinske infrastrukture? “Ako negdje curi osjetit ćete”

Vijesti 05. pro 202419:52 0 komentara

Bivši predsjednik Uprave Gradske plinare Zagreb Tomislav Mazal gostovao je u Pregledu dana gdje s Natašom Božić komentirao stanje plinske infrastrukture u Zagrebu.

“Građani nisu u opasnosti”

Za početak, Mazal se osvrnuo na prozivke oporbe u Gradu Zagrebu prema kojoj je zbog plinske infrastrukture u Zagrebu u opasnosti 40.000 kućanstava.

“Tu se ne radi o nečem dramatičnom niti je u opasnosti 40.000 građana. Tu se radi o zakonskom i tehničkom definiranju ispravnosti plinske infrastrukture. Zakonodavac predvidio da opskrbljivač svakih 10 godina vrši ispitivanja”, pojasnio je Mazal koji je naglasio kako je jedini problem što se broj potrebnih ispitivanja povećava što ukazuje na problem ljudstva.

“Prvi put je da se taj broj povećava. Nije se angažiralo dodatne montere.”

No, Mazalo ističe kako građani nemaju razloga za brigu.

“Osnova plinske infrastrukture jest da se stavljaju određene kemikalije u plin da ga osjetite. Ako negdje curit osjetit ćete i to je onda znak da nije u redu. To su sve čelične cijevi tako da bih spustio loptu.”

Osvrnuvši se na ostavku direktor Gradske plinare Zagreb Davor Mayera, Mazal je izjavio kako ne zna razlog ostavke.

N1

“Ja iskreno ne znam zašto je otišao. Ja mislim da je osnovni problem nepoznavanje toga što je energetski subjekt kao što je plinara. Građani je sami financiraju i plaćaju iz svakog kilovat sata koji je potrošen. Jedan dio ide na distribuciju plina i za održavanje plinske infrastrukture. Taj iznos je jako nizak. Tako je već dugo, a u zadnjih tri godine od 2022 taj iznos se vratio na 2018. godinu. Cijene po kojima bi danas plinara trebala plaćati radove i investicije i to kroz takvu tarifnu stavku je po meni nemoguće. Ja mislim da plinara zaista nema novac. Nema tu previše prostora za investiranje što u obnovu, što u izgradnju novoga”, rekao je Mazal.

“Gradska plinara od grada Zagreb ne dobiva ništa, nego dobiva od korisnika. Treba joj stabilnost i ulaganje u ljude i opremu i budućnost jer sama distribucija plina je djelatnost za koju se ne zna kakva će biti za 20 godina. S druge strane HERA mora uvidjeti kako te tarifne stavke nemaju veze s realnošću”, zaključio je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!