U emisiji Izvan okvira gostovale su viša znanstvena suradnica Instituta za razvoj i međunarodne odnose, Senada Šelo Šabić, i profesorica političke komunikacije, Nikolina Borčić, a komentirale su neizvjesne izbore u Njemačkoj.
“Ovo je jako dobar rezultat za SPD i mislim da su do relativno kratkog vremena unatrag jako se iznenadili svojim šansama”, kazala je Šelo Šabić.
“Ovi su izbori zanimljivi iz više perspektiva. Prvo, Scholz nije predsjednik stranke, on je u prosincu 2019. izgubio unutarstranačke izbore i dvojac koji je tada dobio priliku upravljati SPD-om je najavljivao malo više lijeve teme, preokrete pa možda čak i nekakvu rastavu od unije. No, kako su se dogodile korona i poplava, oni su napravili zaokret. Scholtz je bio ministar financije i on i Merkel su prilično uspješno vladali situacijom”, rekla je Borčić.
“Povijesna prilika za male stranke i SPD”
Dodala je da je Nijemcima izuzetno važna stabilnost.
“Velika prednost Scholtza je da je bio u kampanji od osmog mjeseca 2020., a Laschet je u kampanji tek od četvrtog mjeseca 2021. godine”, navela je Borčić.
Istaknula je da je ovo i povijesna prilika i za male stranke i za SPD, ali i životna prilika za Lascheta – hoće li opstati na političkoj sceni ili neće.
Angela Merkle odlazi s mjesta kancelarke nakon 16 godina, a Šelo Šabić se osvrnula na njenu ostvaštinu i ulogu u nizu kriza s kojima se suočila Europska unija.
“Merkel ostavlja stabilnu Njemačku”
“Ona ostavlja jednu stabilnu Njemačku, Njemačku koja je vodeći EU kroz različite krize – izbjegličku, pandemiju, Brexit, Trumpovu administraciju itd., imala taj miran, pristojan i prilično suzdržan pristup. Nije se dala uvući u afekte, nije histerično reagirala”, rekla je Šelo Šabić.
Borčić se osvrnula i na Lascheta i njegovu upitnu političku budućnost. Navela je da je on tijekom kampanje imao i niz gafova.
“Ako Laschet ne dobije priliku biti kancelar, upitno je kako će odvijati njegova sudbina u CDU. Soder je jučer rekao da njega načelno podržava, ali već su danas postali malo prozivniji u tome da Laschet snosi odgovornost”, ističe Borčić.
“Put u Srbiju bio je poruka Merkel – mi ostajemo i dalje involvirani”
Na temu politike Angele Merkel prema zemljama zapadnog Balkana i interesa buduće njemačke Vlade za proširenje EU znanstvenica Šelo Šabić kaže:
“Njemačka se trudila osigurati nastavak pregovora, išla je postepeno i polako, za održavanje stabilnosti bili su joj važni ti partneri u izbjegličkoj krizi. Migracije su ozbiljan problem, izazov i strah. Kad idete iz pozicije straha, kapacitet za kreativna rješenja je sužen. U njemačkoj vlasti vlada uvjerenje da samo ako ste veliki nacionalist možete napraviti velike poteze pa i da je Vučić jedino taj koji može priznati Kosovo. Put u Srbiju bio je poruka Merkel – mi ostajemo i dalje involvirani, vaš zadatak je da se reformirate i sredite ali mislim da osim ako ne dođe do ozbiljne sigurnosne krize, proširenja EU nema tako skoro i mislim da će to biti nisko na listi prioriteta i nove njemačke vlade.”
Analizirajući jedno od posljednjih službenih putovanja Merkel Vučiću, što je prilično iznenadilo, prof. političke komunikacije, Nikolina Borčić rekla je da se nakon zadnjeg posjeta Angele Merkel ovoj regiji u njemačkim medijima govovrilo da taktika Merkel nije uspjela. Kada su pitali Merkel mora li Srbija prije ulaska u EU priznati Kosovo, rekla da je da se neke stvari moraju riješiti, ali ne izrijekom da mora.
Šelo Šabić se osvrnula i na transatlanske odnose, navodeći da je i dalje riječ o strateškom partnerstvu.
“Nova američka administracija na čelu s Bidenom je partner EU za razliku od prethodne administracija, tako da je dočekana s olakšanjem. Tako brzo se američka politika ne mijenja. I Amerika prva, ili fokus na američke interese je logičan slijed nacionalne politike, osobito u ovim burnim vremenima gdje Amerikanci iz svoje pozicije promatraju svijet. Mi smo tu kao mlađi brat koji bi konačno trebao doživjeti punoljetnost i potpuno se osamostaliti”, tvrdi Šelo Šabić.
Navodi da iz Europe dolazi neki drugačiji pogled prema Kini, koja je postala “trajni igrač na našem terenu”.
“SAD će sigurno htjeti imati Europu na svojoj strani u tom paktu protiv Kine, Europa će sigurno željeti balansirati, i ovaj sada sporazum Australija, Velika Britanija i SAD koji je usmjeren protiv Kine, unutar NATO-a stvara određene podjele. Puno je tu izazova, ali mislim da u nekom širem, globalnom pogledu, uz našu emancipaciju, mislim na europsku, ta veza sa SAD-om će se nastaviti, uz iznike, uključujući Rusiju koju ćemo uspjeti nijansirati”, kazala je Šelo Šabić.
“Ako Scholz bude kancelar, čekaju ga izazovi i u stranci”
Borčić je komentirala i kakve bi izazove mogao očekivati Scholz ako postane kancelar.
“Ako Scholz bude kancelar, on će prvo imati izazova i unutar svoje stranke. On će trebati imati ogromno umijeće upravljanja interesima, stavovima i krizama unutar stranke. Već sad imate raznih glasova kojima je vrlo teško upravljati. S druge strane imate koaliciju u kojoj ste morali dati neka svoja možda ključna načela, od kojeg dijela će odustati ne bi li uspjeli osvojiti priliku upravljati Njemačkom. Rekla bih da je to vrlo nezavidna situacija”, istaknula je Borčić.
Cijeli razgovor pogledajte u videu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!