U poslovnom svijetu dignuo je prašinu – hoće li nam ChatGPT krasti poslove?

Vijesti 10. velj 202322:03 0 komentara
N1

ChatGPT napredni je i besplatni program umjetne inteligencije nastao u studenog prošle godine. Možemo mu postavljati pitanja i on će generirati odgovor ili izvršiti naredbu koju smo mu zadali. Microsoft je uložio 10 milijardi dolara u ovaj chatbot, a mi smo pomoću tog alata napravili prilog i provjerili može li ChatGPT, kojeg već sada koristi sto milijuna korisnika, zamijeniti i naš posao.

Čovjeka je, barem ako je suditi po vremenu koji treba za isti posao – pobijedila umjetna inteligencija. Koliko je umjetna inteligencija otišla daleko dokazuje ChatGPT koji će mi reći točno što da napravim za prilog i tko će mi biti sugovornici.

“ChatGPT je zapravo jedna usluga, jedna primjena umjetne inteligencije gdje mi možemo postaviti neki upit u obliku prirodnog teksta i dobit ćemo onda odgovor na taj upit”, rekao je Sven Lončarić s FER-a.

A sad kad mi je rekao tko će mi biti sugovornik u prilogu vrijeme je da ga iskoristim i da mi kaže koja pitanja da pitam sugovornika.

“Neki novinari koji budu vješto koristili umjetnu inteligenciju da im pomogne sastaviti pitanja, obraditi temu, sumirati tekst, oni će biti puno brži i efikasniji od onih novinara koji to ne budu znali i to je nešto što se prenosi i u različita druga zanimanja”, kaže Aco Momčilović iz Hrvatske udruge za umjetnu inteligenciju.

U poslovnom svijetu dignuo je prašinu i pokrenuo nagađanja da bi u roku od dvije godine mogao zamijeniti brojne profesije. Microsoft je uložio 10 milijardi dolara u ChatGPT i planira ga ugraditi u Teams kako bi mogao sudjelovati na sastancima na način da će sve bilježiti i kasnije davati zadatke ljudima. U ovoj agenciji za odnose s javnošću prihvaćaju takvu ”pomoć”, ali kažu, ne može umjetna inteligencija tako skoro zamijeniti ljude.

“Mislim da će proći još dosta vremena dok umjetna inteligencija ne postane pouzdan partner u našem i vašem poslu zato što je vrlo teško ljudsku psihologiju, emocije, krativnost, politički kontekst, trendove na tržištu, pravila struke – tako jednostavno ugraditi u neki softver ili stroj”, kaže Maja Čehulić iz Grizli komunikacija.

I dok su se neki objeručke prihvatili ovu aplikaciju, neke šokira što bi se zbog nje sve moglo promijeniti.

“Sigurno da određeni strah postoji, no ako svi učimo redovno i prihvaćamo nove tehnologije manje su bojazni da ćemo ostati bez posla jer ćemo imati neka nova znanja koja ćemo moći primjeniti. Ako sustav može pisati bilješke na sastanku, ja sam prva za to, ali ga treba znati pametno koristiti”, kaže Ines Bokan s portala za zapošljavanje.

ChatGPT samostalno je položio ispite na dva prestižna američka sveučilišta zbog čega su ga neki fakulteti već zabranili. I naši građani stava su da se čovjek još uvijek ne može mjeriti s robotima.

“Ja sam probao par sastavaka napisati uz pomoć toga. Dobro dođe za ovako malo vidjeti kako to funkcionira, ali što se tiče upotrebe za studij, dobro da je zabranjeno”, kaže student Ante dok Dado iz Zagreba kaže: “Zasad to ne bih koristio. Radije bih još pričao s doktorom, ali za dalje kako ide vrijeme tako će i ovo (umjetna inteligencija)”.

Kamo će nas umjetna inteligencija odvesti još se ne zna, ali sigurno je da će promijeniti način na koji svijet funkcionira.

“Nije budućnost crna. Još smo u današnjem trenutku daleko od scenarija iz znanstvene fantastike u kojem bi umjetna inteligencija počela kontrolirati nas i na neki način nam naškodila”, rekao je Lončarić.

Umjetna inteligencija nam je na kraju pomogla oko osmišljavanja ovog priloga, ali ipak sam i sama morala zasukati rukave da biste ga pogledali.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!