Kako Zagreb štedi energiju?

Klimatske promjene 21. srp 202210:57 > 10:59 0 komentara
N1, Ilustracija

Glasnogovornica Grada Zagreba Dinka Živalj razgovarala je s našom Ivom Puljić Šego o načinima uštede koje je Grad odlučio provoditi. Gradski uredi na tri lokacije sada se, umjesto na 22 stupnja Celzijeva, hlade na 25 stupnjeva.

“Grad Zagreb još prošli tjedan je donio odluku da se u zgradi Gradske uprave i nekoliko drugih zgrada, hladi na 25 stupnjeva, umjesto na dosadašnja 22 stupnja. Imamo i noćni režim, klima se pali samo ako temperatura prijeđe 35 stupnjeva. Očekujemo 20 posto uštede energije”, kaže Živalj našoj Ivi Puljić Šego. Na pitanje osjeti li se razlika od ta tri stupnja, ona kaže kako njoj razlika odgovara jer voli da je toplije.

Što se tiče drugih mjera štednje, Živalj kaže kako su velika sredstva uložena u energetsku obnovu zgrada. “Obnovljeno je 77 zgrada za 433 milijuna kuna. Trenutno se završava nekoliko zgrada, spremno je 36 novih projekata i čekamo natječaj NPOO-a za te projekte”, kaže glasnogovornica Grada.

Zgrada Gradske vijećnice, kao i gradske zgrade u Šubićevoj i na Pešćenici su također u novom režimu hlađenja, a uputa o novom režimu hlađenja prostora će uskoro ići i prema ostalim gradskim ustanovama i poduzećima, otkriva Živalj.

“Zasad smo propisali za hlađenje, a što se tiče grijanja, to ćemo vidjeti na jesen”, kaže ona.

N1

Redukcija vode

Na pitanje razmišlja li se o štednji vode, ona kaže kako je trenutno normalna situacija što se tiče potrošnje voe, da je potrošnja čak i smanjena zbog godišnjih odmora, ali da se redukcije ne planiraju ni na jesen, kad se građani vrate s ljetovanja.

O tome hoće li Grad poticati korištenje obnovljivih izvora energije, Živalj kaže: “Apsolutno. Predstavili smo aplikaciju ‘Energetski infocentar’. Nama je jako biran taj segment ušteda i korištenja obnovljivih izvora energije, mi smo pokrenuli i Društvo Zagrebački sunčani krovovi. Ići ćemo s ugradnjom na zgradama u vlasništvu grada, ali i poticati građane da ugrađuju sunčane panele. Povrat ulaganja je vrlo brz, za sedam do devet godina već”,  kaže Živalj.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!