Psihologinja Centra za socijalnu skrb Zagreb Valerija Kanđera na Facebook profilu podijelila je potresno iskustvo s radnog mjesta, nemogućnost zbrinjavanja autistične djevojčice od šest godina.
“Na mjesečnoj bazi imamo bar jedan takav slučaj, a ako prođe, mislim europska, ideja o deinstitucionalizaciji, imat ćemo na tjednoj bazi takve slučajeve. Napisala sam i da je djevojčicu odbila 31 instituacija, ali u međuvremenu ih je to učinilo još pet. Dakle, riječ je o njih 36”, rekla nam je u razgovoru Kanđera i napomenula da je pred mirovinom pa joj nije problem tako istupati, želi pomoći toj djeci.
Deinstitucionalizacija koju spominje veže se uz zaključak Odbora Ujedinjenih naroda iz listopada 2015., gdje se izražava zabrinutost zbog toga što “diljem Europske unije osobe s invaliditetom i dalje žive u institucijama, a ne u svojim lokalnim zajednicama, dok je jedna od glavnih svrha Konvencije UN-a, predviđena člancima od 1. do 19., da se osobama s invaliditetom zajamči pravo na neovisan život”.
“Odbor je napomenuo da se europski strukturni i investicijski fondovi u državama članicama i dalje upotrebljavaju za održavanje stambenih institucija ili za ulaganje u nova stambena okružja koja su i dalje institucijska po načinu funkcioniranja. Odbor je preporučio da EU prestane dopuštati nastavak takvih ulaganja i da umjesto toga ambiciozno ulaže u proces deinstitucionalizacije”, naveo je UN, što u teoriji jest dobra stvari, ali praksa u državama kao Hrvatska mogla bi dovesti do sve češćih problema na koja Kanđera upozorava. I ne samo ona…
Vratimo se njenom Facebook statusu koji je okupirao pažnju i napisan je iz motiva da se djevojčici pronađe adekvatan smještaj, s obzirom da zbog autizma udomitelje ne može pronaći. Prenosimo ga u cijelosti:
“Djevojčica šest i pol godina. Lice porculanski glatko, okrugle smeđe oči umiljate mace s najdužim trepavicama na svijetu, kike omotane ružičastim gumicama i osmijeh koji ne silazi s lica. Ministre, trebamo žurni, žurni smještaj ove prekrasne djevojčice! Trideset i jedna ustanova u Hrvatskoj ne želi je primiti na smještaj. Nijedan tim za udomiteljstvo u državi nije dao pozitivan odgovor o smještaju. Ravnateljica jedine ustanove u Zagrebu koja je dužna primiti dijete kroz smještaj u kriznim situacijama, izrijekom odbija prihvatiti djevojčicu. Najradosnijih očiju.
Kad smo je preuzeli iz dječjeg vrtića specijaliziranog za djecu s razvojnim teškoćama, odgojiteljica je plakala u nemoći, a moja socijalna radnica i ja suze smo gurale nazad da se vrate, tamo odakle su krenule. Ta meni je to već tkoznakoje izdvajanje, spašavanje! Trebalo bi biti spašavanje djeteta iz nezdrave i disfunkcionalne obitelji, a briga o djetetovoj dobrobiti i opet je samo floskula. Naša prekrasnica ima autizam. I najljepši osmijeh na svijetu! Odgojiteljica i rehabilitatorica u vrtiću kažu da je najbolje dijete s autizmom kojim se bave, neagresivna je, vedra, dostupna vođenju. I ima najnježniji pogled na svijetu!
Evo, sad se nalazi u mojem uredu Hrvatskog zavoda za socijalnu skrb. Koji je promijenio ime pa više nije Centar. Ali koji je centralizirao sve što se dalo centralizirati bez smisla i logike. To nam je dala reforma. I povećane koeficijente onima koji sjede u središnjoj službi, a ne rade izravno s korisnicima. Evo, to je reformirano. Ali nema smještaja za djevojčicu koja se upravo glasno smije u mojem uredu koji dijelim s još dva psihologa. Naša curka igra se svojim prstićima, razgledava okolo i glasno se smije negdje u svom svijetu, u kojem je sigurno ljepše nego u našem. U kojem joj ne možemo osigurati ne najvedriji, ne najpoticajni nego ikakav smještaj.
Opet se javljam s vapajem, molbom, traženjem! Opet sam ogorčena na reformirani, uzaludni sustav čiji dio već dugo ne želim biti. Radno vrijeme nam je do 15:30. Kamo ćemo onda s prelijepom djevočicom koju sudbina nije pomazila, a sustav se bahato poigrava?”
Iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike još nam nisu odgovorili. Kanđera ih za situaciju krivi i ne krivi.
“Ma, tako je sa svakom Vladom, sa svakim ministrom i ministricom (Marin Piletić je aktualni, op.a.). Svi oni redom postupali su jednako”, kaže nam Kanđera.
Ili, možda bolje rečeno, nisu postupali…
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!