Vojni analitičar Robert Barić analizirao je u N1 Newsroomu aktualno stanje u Ukrajini, kao i koje ekonomske posljedice uvedene sankcije imaju za Rusiju, ali i za Zapad.
“Ruski plan je bio da je središnji udar prema Kijevu, da se zauzme što prije, ali ne sa teškim oklopnim snagama, nego sa lakim zračno-pokretnim i specijalnim snagama. Bila je ideja da to bude iznenadni udar, da dođu što prije do Kijeva i uhvate politički vrh. Paralelno s njim krenulo bi se u napredovanje po dvije osi. Procjena je bila da bi Ukrajinci izgubili volju nakon što padne Kijev”, kazao je Robert Barić.
Čudi se jako lošoj koordinaciji ruskih snaga na sjeveru zbog čega očekuje i smjene u ruskom vojnom vrhu.
“Glavno težište napada je sada prema Mariupolju, Zaporožju i dalje Dnjepru. To će ukrajinsku snagu staviti u jako tešku situaciju – ako se ne povuku, bit će opkoljeni, a ako se povuku, to će morati učiniti bez zračne nadmoći. S druge strane, Ukrajinci su ipak uspjeli organizirati obranu”, kaže Barić.
Novi bjeloruski front
Barić napominje da se priprema novi ruski prodor iz Bjelorusije prema Lavovu kako bi se prekinula kopnena komunikacija kojom sada dolaze značajna vojna pojačanja Ukrajini.
“Rusi vide da moraju promijeniti plan. Problem za Ukrajinu je što Rusi imaju još prostora za pojačati svoje snage, a pogotovo ako se uključe bjeloruske snage”, dodao je Barić, koji ne vjeruje da će se Putin odlučiti za taktiku “potpuno spaljene zemlje” jer to ne bi mogao opravdati svojoj javnosti u Rusiji.
Pregovori
“Sada se postavlja što je Putinu završni cilj. Znakovito je što je objavila državna agencija RIA novosti da će se sada zajedno Rusija, Bjelorusija i Ukrajina boriti protiv Zapada. Odmah je bilo povučeno to priopćenje. To je bilo priopćenje u slučaju da su ruski zahtjevi ostvareni brzom akcijom, ali netko se bio požurio. Dakle, prema njima bi se ukrajinski problem trebao riješiti tako da Ukrajinci prihvate integraciju po bjeloruskom modelu. Putinov cilj za Ukrajinu je – potpišite sporazum o integraciji! Time Rusija dobiva posljednju riječ o svim ekonomskim, političkim i sigurnosnim odlukama Ukrajine. Ukrajina bi u sklopu integracije učinila sve što bi Rusija željela, uključujući priznanje Krima”, rekao je Barić.
Smatra da otprilike 400.000 do 500.000 vojnika treba za osvajanje zemlje veličine kao što je Ukrajina.
“Nema brzog rješenja niti za jednu stranu, a Putin je otišao predaleko, više se ne može povući”, kaže vojni analitičar pa dodaje da bi stvari bile još gadnije da su se Ukrajinci malo bolje pripremili.
Kazao je i da je trenutno u tijeku operativna pauza na ruskoj strani.
“Dolaze nova pojačanja, teške postrojbe, posebno na sjeveru. Od utorka nadalje ćemo vidjeti što će se dalje događati”, rekao je Barić.
Sankcije
Vojni analitičar Barić smatra da se Moskva preračunala što se tiče odgovora Zapada.
“Nuklearna prijetnja je zasad upozoravanje – možete nas stiskati, ali mi imamo nuklearno oružje, posebno taktičko. Sada se vidi koliko je SAD pogriješio kada je odbio ograničavanje taktičkog nuklearnog oružja”, rekao je Barić.
Dodaje da nuklearno oružje ne treba Rusima u Ukrajini.
“To bi bila ludost. To je upozorenje Zapadu i to prilično ozbiljno”, kaže Barić.
Smatra da se ovime vraćamo u hladni rat, ali mnogo kompleksniji.
Što se tiče međunarodnog odgovora, kaže da su moguće samo ekonomske sankcije, a one su gore nešto je Rusija očekivala.
“Tri mjere su nuklearna ekonomska opcija koja može srušiti Rusiju na koljena. Prvo, izbacivanje ne samo iz SWIFT-a, nego i američkog financijskog sustava. To znači sprečavanje Rusije da kupuje i prodaje dolare i rublje, a upravo to su napravili danas. Rusija ne može velika financijska sredstva koja su na Zapadu koristiti za ojačavanje svoje valute koja značajno pada. Isto je napravila EU, nevjerojatno brzo. Ruske banke su djelomično izbačene iz SWIFTa-a, jer se drugačije ne bi mogao plaćati plin”, rekao je Barić, dodajući da je druga nuklearna opcija ograničavanje izvoza energenata, a treća ograničenje izvoza visoke tehnologije Rusiji.
Osvrćući se na ruske oligarhe, kazao je da treba razlikovati dvije skupine.
“Svi koji su se obogatili nakon 90-ih su prezreni od Rusa jer su bili dio pljačkaške privatizacije. Ono što treba gledati je drugo – novi Putinovi oligarsi”, kazao je.
Međutim, Barić ističe da je pitanje koga bi stavili umjesto Putina.
“Lako je pričati oborit će oligarsi, ali u tom slučaju se Rusija suočava s takvim padom međunarodnog ugleda i utjecaja. Sada je pitanje da li će i dalje trpjeti i oslanjati se na pomoć Kine ili kapitulirati što Rusiju svodi na trećerazrednu silu”, rekao je.
Na pitanje može li Putin ekonomski uzvratiti Zapadu, kazao je da postoje mogućnosti.
“Jedna je poremećaj globalnih opskrbnih lanaca hranom, što bi snažno podignulo cijene”, poručio je.
Tijek događaja iz minute u minutu pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!