Analiziramo kako je Vrhovni sud, zbog Turudićeve dvostruke uloge, srušio presudu poznatom optuženiku

Crna kronika 26. ruj 202417:19 0 komentara
N1/Ana Raić

Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić nije jučer za N1 komentirao odluku Vrhovnog suda RH koji je upravo zbog njega ukinuo pravomoćnu presudu bivšem javnom bilježniku Velimiru Čeriću. On je bio pravomoćno osuđen na dvije godine zatvora, a presudu mu je donijelo vijeće Visokog kaznenog suda s Turudićem na čelu.

Sada je Vrhovni sud tu presudu ukinuo jer je utvrdio da je Turudić u trenutku kad ju je njegovo vijeće donosilo bio i sudac i glavni državni odvjetnik.

Inače, 75-godišnji Čerić, poznat je i kao Čera junak Azrine pjesme “Pametni knjiški ljudi”.

Odluka Vrhovnog suda RH

Nakon pravomoćne presude koju mu je izreklo vijeće Visokog kaznenog suda pod predsjedanjem Ivana Turudića, Čerić i njegov odvjetnik uočili su da je Turudić u tom času bio i predsjednik vijeća, kao i novoimenovani glavni državni odvjetnik.

Zbog toga su od Vrhovnog suda zatražili izvanredno ispitivanje pravomoćne presude, te na kraju dokazali da je Turudićeva dvostruka uloga bila pogrešna. Vrhovni sud srušio je pravomoćnu presudu i vratio ju na ponovno odlučivanje Visokom kaznenom sudu.

Kako je do sada sve teklo?

U ovom slučaju najvažnija je upravo kronologija: Turudić je 7. veljače 2024. imenovan za glavnog državnog odvjetnika, ali dužnost je preuzeo tek 27. svibnja.

Vijeće Visokog kaznenog suda kojem je bio predsjednik, odbilo je 28. veljače Čerićevu žalbu. Potvrdilo je umirovljenom javnom bilježniku dvije godine zatvora zbog zlouporabe koju je počinio.

Čerić je kasnije u zahtjevu Vrhovnom sudu ukazao da se Turudić nakon 7. veljače, kada ga je Sabor imenovao, morao izuzeti iz svih sudskih procesa, pa tako i njegovog.

Što kaže Zakon o kaznenom postupku?

Zakon o kaznenom postupku jasno propisuje da se sudac mora izuzeti iz predmeta u kojem je sudjelovao kao tužitelj. Doduše ovdje se nije radilo o takvoj situaciji, no Vrhovni sud zaključio je kako činjenica da je sudac istovremeno i imenovani glavni državni odvjetnik može kod okrivljenika i kod šire javnosti izazvati sumnju u pristranost suda.

“Nepristranost suda jedna je od sastavnica prava na pravično suđenje te smo u ovom slučaju zaključili kako je Velimiru Čeriću teško povrijeđeno pravo na pravično suđenje zajamčeno Ustavom RH i Konvencijom”, navedeno je u odluci Vrhovnog suda.

Turudić za sada bez komentara

Turudića smo pitali kako komentira ovu odluku Vrhovnog suda, no odgovor nismo dobili.

Poslali smo upit i Visokom kaznenom sudu RH tražeći informacije o broju presuda koje je Turudić donio nakon 7. veljače ove godine, dakle nakon imenovanja glavnim državnim odvjetnikom. Ni taj odgovor nismo dobili.

Međutim, iz javno dostupnih podataka na stranici Visokog kaznenog suda proizlazi da je takvih odluka bilo više.

Prema neslužbenim informacijama s Visokog kaznenog suda nakon što je 13. ožujka položio prisegu Turudić je sam tražio da ga se izuzme iz daljnjih sudskih postupaka.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!