Hrvatskom se širi hripavac, najviše kod učenika, 70 posto testiranih ima bolest. Roditelji koji nisu cijepili djecu počeli su zvati pedijatre i naručivati se. Neki su zbog necijepljenja dobili i novčanu kaznu.
Više od 400 slučajeva hripavca u Hrvatskoj, pola ih je na splitskom području. Splitska pedijatrica dijagnosticirala ih je pet u svojoj ordinaciji.
“Bilježimo blagi porast među djecom školske i predškolske dobi. Simptomi su u prvom tjednu kao prehlada, no u drugom tjednu počinju karakteristični napadi kašlja od nekoliko minuta koji dovode do povraćanja ili gušenja”, objasnila je Snježana Kapor Jeričević, pedijatrica iz Splita.
Hripavac je zarazna bolest koja zahvaća pluća i dišne puteve kod novorođenčadi i dojenčadi. Problem je necijepljene djece. Bolest se morala proširiti da neke natjera da promjene ploču.
“Procijepljenost je nažalost u našoj županiji još uvijek dosta niska zbog toga imamo i pojavu bolesti. Na to roditelje neprestano upozoravamo, međutim zadnjih tjedana je nešto veći interes za cijepljenje”, rekla je Kapor Jeričević.
Iz splitskog KBC-a kažu da ne treba dizati paniku, te da je samo jedno dojenče preventivno hospitalizirano zbog hripavca. Znatan je porast među učenicima osnovnih i srednjih škola, ali oni obično nemaju teže simptome. Najveće komplikacije moguće su kod novorođenčadi i dojenčadi.
“Jer djeca u toj dobi imaju napadaje kašlja od jedne do dvije minute bez udisaja. Nakon čega slijedi duboki uzdah pračen malaksalosti, napadi kašlja se pogoršavaju noću”, poručila je Željka Karin, ravnateljica NZJZ-a SDŽ.
Nakon Splita najviše slučajeva ima u Zagrebu. HZJZ je otvorio je punkt za testiranje na hripavac, svakim radnim danom od 8:00 do 9:30.
“Isto kao kod korone drive in dođe se s autom na uputnicu i uzima se bris rezultati budu isti dan ili najkasnije 24 sata od testiranja. Oko 70 posto je pozitivnih nalaza”, napomenula je Dijana Mayer, specijalistica epidemiologinja.
Cjepivo protiv hripavca spada u skupinu obaveznog cjepiva, a roditelje koji odbiju cijepiti svoju djecu može se i novčano kazniti.
Iz Državnog inspektorata za Dnevnik Nove TV odgovorili su da je kazna 265 eura. Sanitarna inspekcija u zadnje dvije godine zaprimila je 42 prijave radi odbijanja cijepljenja djece, 32 njih prekršajno je kažnjeno.
Pacijenti su najzarazniji na samom početku dok nemaju simptoma i ne znaju da imaju hripavac – tako se najlakše i širi. Liječnici uporno ponavljaju cijepite djecu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!