Ako prođe Uredba o obnovi prirode koju zagovara EU u sklopu novog akcijskog plana zaštite morskih ekosustava, prijeti gašenje ribarske djelatnosti u Hrvatskoj i rasprodaja koćarske flote.
Umjesto na more, u miran prosvjed za preživljavanje. Hvaranin Ivo Visković od svoje 15-te godine ribari.
“Radio sa sa svim alatima koji su na Jadranu postojali – potazače, plivarice… I sve su zabranili. Sad su došle na red koće. Šta biste vi da ste na mom mjestu?”, pita Ivo Visković.
“Svih štite osim nas”
“Problem je što štite svih osim nas. Štite dupine, kornjače, a za nas nitko ništa ne pita. Da samo znate koliko nam dupini štete čine. Živim od ovoga posla. Imam kredit, što ću s brodom”, dodaje ribar Ivica Miličić.
U hvarskoj uvali Vira vezalo se dvadesetak iskusnih ribara sa svojim koćaricama do 20 metara. Žestoko se protive Akcijskom planu EU-a. Da se njihov glas bolje čuje nedavno su osnovali i ‘Udrugu koćara do 20m’.
“Ako taj akcijski plan pođe – mi smo gotovi. Znate li da najmanje 30 brodova ide u skraping. To je pola flote. S druge strane to vam je 80-tak obitelji”, napominje dopredsjednik Udruge Matko Petričević, prenosi HRT.
Planu koji bi ugrozi hrvatsku ribarsku floti i otvorio, kako kažu ribari – vrata intersnim lobijima. Planu se protivi i Minstarstvo poljoprivrede i eurozastupnica Željana Zovko.
“Ukoliko prođe ovaj plan koji nije obvezujući za državu – zadnja instaca je sud. To će uništiti ribarsku flotu, jer će i gastronomija doći u pitanje, a mi ćemo jesti uvoznu ribu iz Afrike i trećih zemalja. Njih ove mjere ne diraju, napominje Zovko.
Državni tajnik Ministarstva poljoprede Mladen Pavić također naglašava kako je “jednostrano nametanje ovog plana za Hrvatsku i hrvatske ribare naprihvatljivo”. Napravit će sve da se to ne dogodi, dodaje.
Ribari spas vide u odbacivanju zakona o očuvanju prirode i njegovo vraćanje na doradu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare