U povodu Međunarodnog dana borbe protiv nasilja u obitelji, karlovačko Kazalište Zorin dom u četvrtak je osvjetljeno narančastom bojom, koja simbolizira tu borbu, a karlovačka Ženska grupa Korak natpisom „Šutnja skriva nasilje - nisi sama“ poziva žrtve da zatraže pomoć.
„Poručujemo zlostavljanima, prvenstveno ženama, da si osvijeste da je nasilje nedopustivo“, rekla je na konferenciji za novinare predsjednica Udruge Korak Mirjana Duduković i iznijela podatak da je u Hrvatskoj ove godine ubijeno 11 žena, prošle godine 19, oko 300 u posljednjih deset godina.
U Karlovačkoj županiji ove godine nije bilo ubijenih žena, a prošle godine ubojstvo se dogodilo u Cetingradu. Duduković je rekla kako se nije dogodilo očekivano smanjenje nasilja nad ženama nakon što je Hrvatska potpisala Istanbulsku konvenciju. Štoviše, istaknula je, sve je više prijava nasilja, a tako je u vrijeme pandemije diljem svijeta.
„Zbog pandemije i ekonomske ovisnosti o partneru, sve je više slučajeva da žene ne uspijevaju izaći iz kruga nasilja, ali želimo im poručiti da ne trebaju trpjeti nasilje. Trebaju to prekinuti zbog sebe i zbog svoje djece jer djeca koja odrastaju u nasilju poprimaju ponašanje roditelja, muška djeca svojih nasilnih očeva, a djevojčice svojih majki“, rekla je Duduković, ističući da „nikako ne treba puštati ženskoj djeci da im kad odrastu bude normalno da budu žrtve“.
Uz poruku društvu da svi moramo pomoći ženama koje trpe nasilje, ponajprije da se osamostale, Duduković je rekla da im time dajemo miran život, dostojan čovjeka.
Korak djeluje od 1998. godine kao dio županijskog Odbora za ljudska prava, od kojeg se odvojio 2001. godine. Te je udruga imala samo SOS telefon i savjetovalište. Sljedeće je godine osnovano Sklonište za žene i djecu žrtve nasilja, na tajnoj adresi, uz pomoć švedskih humanitaraca. Unatrag nekoliko godina sve je više edukativnih i drugih programa s mnogo više zaposlenih.
Oko 60 posto žena koje odu od nasilnog partnera u takvu se obitelj vraćaju nekoliko puta, a proces do konačne odluke o osamostaljenju često traje po deset godina, katkad i 20, rekla je Duduković.
No, 40-ak posto žena, uz odgovarajuću pomoć društva, uspije se na vrijeme maknuti od života u nasilju.
Sklonište za žene i djecu žrtve nasilja trebalo bi se do svibnja 2023. preseliti u novu zgradu s dobrim uvjetima za 20-ak osoba.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!