Životinje ovisne o antidepresivima i drogama zbog ljudskog djelovanja

Vijesti 07. lip 202410:38 0 komentara
životinja, roda,

Od potočne pastrve koja postaje "ovisna" o metamfetaminu do europskog grgeča koji gubi strah od grabežljivaca zbog lijekova za depresiju, znanstvenici upozoravaju da onečišćenje modernim farmaceutskim i ilegalnim drogama postaje sve veća prijetnja životinjama, otkriva studija objavljena u srijedu u časopisu Nature Sustainability.

Od potočne pastrve koja postaje “ovisna” o metamfetaminu do europskog grgeča koji gubi strah od grabežljivaca zbog lijekova za depresiju, znanstvenici upozoravaju da onečišćenje modernim farmaceutskim i ilegalnim drogama postaje sve veća prijetnja životinjama.

Izloženost drogama uzrokuje značajne, neočekivane promjene u ponašanju i anatomiji nekih životinja. Ženke čvoraka koje su dozirane antidepresivima kao što je Prozac u koncentracijama koje se nalaze u kanalizacijskim kanalima postaju manje privlačne potencijalnim partnerima, a mužjaci se ponašaju agresivnije i manje pjevaju kako bi ih namamili nego nedozirani parnjaci.

Kontracepcijske pilule uzrokovale su promjenu spola u nekim ribljim populacijama – što je dovelo do pada broja i lokalnih događaja izumiranja jer su se mužjaci riba vratili na ženske organe. Znanstvenici su rekli da moderni farmaceutski otpad ima značajne posljedice za divlje životinje koje su izložene ispuštanjima u njihovim ekosustavima i upozorili da bi mogao imati neželjene posljedice za ljude.

Michael Bertram, docent na Švedskom sveučilištu poljoprivrednih znanosti, rekao je: “Aktivni farmaceutski sastojci nalaze se u vodenim masama diljem svijeta, uključujući i organizme koje bismo mogli jesti.”

Rekao je da je posljednjih desetljeća sve više dokaza o problemu i da je to globalni problem bioraznolikosti koji zaslužuje više pažnje.

U radu objavljenom u srijedu u časopisu Nature Sustainability, istraživači su rekli da farmaceutska industrija mora hitno reformirati dizajn lijekova kako bi ih učinila ekološki prihvatljivijima, prenosi Guardian.

“Postoji nekoliko putova za ulazak ovih kemikalija u okoliš”, rekao je Bertram, jedan od autora rada. “Ako postoji neadekvatan tretman lijekova koji se ispuštaju tijekom proizvodnje lijekova, to je jedan od načina. Drugi je tijekom korištenja. Kada čovjek uzme tabletu, ne razgrađuje se sav taj lijek u našim tijelima, pa se kroz naš izmet otpadna voda ispušta izravno u okoliš.”

Droge poput kofeina, lijekova protiv anksioznosti, antidepresiva i antipsihotika ulaze u ekosustave, rekao je Bertram, kao i ilegalne droge poput kokaina i metamfetamina.

“Cijeneći da će pristup pacijenata farmaceutskim proizvodima ostati ključan u budućnosti, potičemo dizajnere i proizvođače lijekova, znanstvenike i kreatore politike da prepoznaju rastuću prijetnju okolišu koju predstavljaju API-ji i da hitno daju prioritet održivom molekularnom dizajnu ekološki prihvatljivijih lijekova kako bi spriječili daljnje štetno djelovanje na okoliš, “, piše list.

“Ekološkiji lijekovi smanjuju mogućnost zagađenja tijekom cijelog ciklusa”, rekla je Gorka Orive, znanstvenica i profesorica farmacije sa Sveučilišta u Baskiji i autorica studije.

Alarmantno je da je ista karakteristika lijekova koja ih čini učinkovitima kod ljudi i životinja, što ih također čini posebno opasnim zagađivačima okoliša: lijekovi su posebno dizajnirani da imaju biološke učinke u malim dozama.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!