Svima nam je poznat osjećaj pada energije oko tri sata popodne. Mnogi tada posegnu za energetskim napicima kako bi dobili potrebni "stimulans", ali je li to najbolji izbor?
Eat This je provjerio kako stvarno dobivamo energiju iz svojih napitaka i sastavio popis od pet zdravih alternativa za osvježenje.
Energija vs. Stimulansi
Prvo, važno je razumjeti da izraz “energetsko piće” nije posve točan. Trebali bismo ih zapravo zvati “stimulansima”, osobito ako ne sadrže kalorije. Naime, tijelo energiju dobiva iz kalorija koje dolaze iz hrane, a najbrži izvor energije su ugljikohidrati, posebno jednostavni poput šećera. Dakle, kada pijete nešto s kofeinom ili sličnim stimulansima, unosite stimulans, a ne stvarnu “energiju”.
Kofein je stimulans koji je općenito priznat kao siguran od Uprave za hranu i lijekove (FDA), koja preporučuje ograničenje na maksimalno 400 miligrama kofeina (što je otprilike od tri do četiri šalice) dnevno. Pretjerana konzumacija kofeina može uzrokovati nuspojave poput nesanice, nervoze, nemira i ubrzanog srčanog ritma.
Regulacija energetskih pića
Većina pića označena kao “energetska pića” prodaju se kao dodaci prehrani, a ne kao napitci, što znači da ih FDA ne regulira dovoljno. To može rezultirati netočnim informacijama o sastojcima, njihovim količinama i nutritivnim vrijednostima koje često nisu navedene na etiketama.
Većina energetskih pića sadrži visok udio dodanog šećera i stimulansa poput kofeina, guarane i vitamina B, koji se često promoviraju kao “energetski”. Redovita konzumacija ovih napitaka može negativno utjecati na tijelo, uključujući ubrzanje otkucaja srca, poremećaje spavanja i probavne smetnje.
Također, neka energetska pića sadrže biljne dodatke koji mogu utjecati na zdravstvene probleme ili interakcije s lijekovima koje možda uzimate.
Pet zdravih alternativa za dobivanje energije
U nastavku ćete pronaći pet opcija zdravih pića koja će vam dati energiju. Neki imaju stimulans (točnije kofein, što je opet u redu sve dok se kofein konzumira umjereno) plus energiju u obliku kalorija.
Kava
Ako želite unositi stimulanse, kava je siguran izbor ako se konzumira umjereno. Studije su čak pokazale da umjerena konzumacija kave može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti. Dodajte malo niskomasnog mlijeka i izvor energije u obliku kalorija.
Čaj
Crni i zeleni čajevi sadrže kofein i antioksidanse te se mogu zasladiti medom ili agavom za dodatnu energiju. Crni čaj također može pomoći u zaštiti tijela od slobodnih radikala koji mogu pridonijeti kroničnim bolestima.
Mlijeko
Mlijeko sadrži prirodne ugljikohidrate (laktozu) koji pružaju energiju, a također je bogato esencijalnim hranjivim tvarima poput proteina, kalcija i vitamina. Odlučite se za niskomasno ili nemasno mlijeko kako biste održali kalorije i zasićene masnoće pod kontrolom.
Red Bull
Ako se odlučite za energetski napitak, Red Bull je reguliran od strane FDA i nudi točne informacije o sastojcima i nutritivnim vrijednostima. Jedna limenka originalnog okusa sadrži 110 kalorija, 80 miligrama kofeina, šećera, vitamina B i taurina.
100-postotni sok od naranče
Jedna šalica 100% soka od naranče pruža prirodne šećere i vitamine. Ovaj napitak također može pomoći u smanjenju krvnog tlaka zahvaljujući flavonoidu hesperidinu. Važno je napomenuti da je preporučena veličina posluživanja za sok od naranče je 236 ml.
Važno je napomenuti da je voda uvijek najbolji izbor pića za hidrataciju. Odlučujući se za ove alternative, pridržavajte se umjerenih količina kako biste održali ravnotežu i osjećali se energizirano tijekom dana.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!