Moždani udar može se dogoditi svakome, u bilo kojoj dobi, a u slučaju da do njega dođe, svaka je minuta bitna. Kako bi se pravovremenom reakcijom liječnika smanjila opasnost od teških posljedica moždanog udara na zdravlje i život osobe, bitno je znati prepoznati njegove uobičajene znakove.
Među simptomima moždanog udara koji se najlakše prepoznaju jesu poremećaji govora, slabost i/ili utrnutost jedne strane tijela, potpuni ili djelomični gubitak vida te poremećaj koordinacije i ravnoteže. Također, moždani udar manifestira se i poremećajem stanja svijesti, bila to dezorijentiranost ili pretjerana pospanost, piše Zadovoljna.
Četiri jednostavne naredbe
Pomoću četiri jednostavne naredbe moguće je utvrditi ima li osoba moždani udar, a to su: nasmij se, reci nešto, podigni ruke i isplazi jezik.
Ako osoba ne može podići oba kuta usana, nesuvislo, čudno ili nerazumljivo govori, ako joj je jedna ruka slabija i pada, a jezik joj je “iskrivljen” odnosno ide na jednu ili drugu stranu, znači da nešto nije u redu.
Ova provjera dat će vam dovoljno vremena da zatražite liječniku pomoć i nekome spasite život. Inače, ovakva vrsta testiranja u svijetu se naziva FAST test:
– F kao face/lice koje se uslijed moždanog udara iskrivi s jedne strane
– A kao arms/ruke jer osoba ne može ispružiti obje ruke
– S kao speech/govor, jer osoba ne može jasno govoriti i razumjeti ono što joj govorite
– T kao time/vrijeme
U slučaju uočavanja bilo kojeg od ovih znakova morate nazvati hitnu pomoć. FAST test uobičajen je i u Hrvatskoj gdje se koristi i kratica GROM:
– G kao govor (otežan i nerazumljiv)
– R kao ruke (jedna ruka je slaba i “pada”)
– O kao oduzetost (lice asimetrično, jedna stana “visi”)
– M kao minute unutar kojih odmah morate nazvati Hitnu pomoć.
Ovaj test pomaže u prepoznavanju triju najčešćih simptoma moždanog udara, međutim tu su i drugi znakovi koje treba ozbiljno shvatiti.
Više o njima pročitajte na portalu mozdaniudar.hr.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.