Ovo su najčešće greške koje radimo prilikom nošenja zaštitnih maski za lice

Zdravlje 13. lis 202013:22 > 13:57
Dusko Jaramaz/PIXSELL

Ako želite izbjeći zarazu ili širenje koronavirusa, nošenje maske u javnosti i tamo gdje se ne može održavati dovoljan razmak pomoći će vam u tome. To je preporuka Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) koji također napominje da masku treba nositi ispravno kako bi bila učinkovita.

No, neke je pogreške lako napraviti, a time maska gubi svoju svrhu. Ovo su najčešće pogreške prilikom nošenja zaštitnih maski za lice.

1. Ne nosite je dva puta

Ako koristite jednokratnu masku, bacite je kad dođete doma. Nemojte je nositi dva puta. Ako koristite masku koja je izrađena od neke perive tkanine, nakon svakog korištenja je operite.

VEZANE VIJESTI

Nakon što javno nosite masku, uzmite u obzir da je potencijalno onečišćena i stoga je treba oprati. Poželjno je da pri ruci uvijek imate barem još jednu rezervnu masku kako ne biste više puta koristili onu koja bi mogla biti prljava.

2. Ne dirajte masku prljavim rukama

Prije stavljanja maske operite ruke vodom i sapunom, a dok masku nosite na licu, nemojte je dodirivati rukama. Ako na rukama imate koronavirus ili druge mikrobe, a dodirujete ili ogrebete površinu maske, možete potencijalno udahnuti te klice.

3. Ne nosite jednu te istu masku cijeli dan

Ako napuštate kuću nekoliko puta tijekom dana i odlazite u trgovinu ili na neka druga javna mjesta, poželjno je da promijenite masku svaki put, osobito ako koristite jednokratnu masku.

4. Ne prskajte masku kemikalijama

Ne pokušavajte dezinficirati zaštitnu masku tako da je prskate nekim dezinfekcijskim sredstvima. Nije poželjno udisati takve vrste kemijskih spojeva. Uvijek je bolje masku oprati ili zamijeniti novom nego ju pokušati dezinficirati raznim sredstvima.

#related-news_0

5. Ne nosite masku ispod nosa

Glavna funkcija maske jest da štiti usta i nos od virusa koja ulaze ili izlaze iz tijela. Prema tome, ako masku nosite ispod nosa smanjujete njenu učinkovitost za pola. Da bi maska bila učinkovita, treba prekrivati i usta i nos.

Osim toga, maska mora biti pripijena uz lice, ali pobrinite se da vam bude udobno. Maska koja je previše labava možda neće pružiti optimalnu zaštitu.

6. Nemojte nositi mokru masku

Maska za lice koja se navlaži ili je mokra postaje manje učinkovita, rekao je dr. Shan Soe-Lin, predavač na Institutu za globalne poslove Yale Jackson. Ako vam u nekom trenutku maska postane vlažna, zamijenite je novom. Uz to, pobrinite se da vam je maska potpuno suha nakon pranja i prije nošenja.

7. Ne igrajte se s maskom

Konstantno skidanje i stavljanje maske na lice ili igranje s njenim petljama može je kontaminirati. Zapamtite da ruke ne bi trebali biti u doticaju s maskom dok je nosite i toga se pridržavajte.

8. Ne skidajte je na pogrešan način

Kada skidate masku, ne dodirujte oči, nos ili usta – na taj način možete prenijeti klice. Uklonite masku dodirujući samo vezice i operite ruke odmah nakon skidanja.

#related-news_0

9. Ne stavljajte je u džep

Klinika Mayo ne preporučuje spremanje maske u džep za kasniju upotrebu jer bi to moglo dovesti do onečišćenja. Da biste ispravno spremili masku, preklopite je prema unutra kako bi se kontaminirano područje dodirnulo i stavite u papirnatu vrećicu. Masku je bolje spremiti u papirnatu vrećicu nego li u plastičnu jer papir omogućuje veću cirkulaciju zraka, što pomaže isparavanju vlage.

10. Ne koristite masku koja vam izaziva neugodu

Ako imate poteškoća s disanjem dok nosite masku ili vam stvara nelagodu, odaberite neki drugi materijal koji će vam više odgovarati. Ako vam maska izaziva nelagodu, vjerojatno ćete je češće dodirivati i rukama kako bi je prilagodili, a to može dovesti do prijenosa bakterija. Osim toga, kada nađete materijal koji vam odgovara, ne biste trebali imati nikakvih poteškoća dok nosite masku.

11. Ne dodirujte masku jezikom

Ako masku dodirujete jezikom to će navlažiti materijal zbog čega će maska biti manje učinkovita. Osim toga, na ovaj način biste mogli unijeti u tijelo sve bakterije koje su se skupile na maski.

#related-news_0

12. Ne dijelite svoju masku s drugima

Svaku masku treba smatrati jednokratnom, pri čemu se neke mogu nakon korištenja oprati, a druge se trebaju baciti. Ne dijelite sviju masku s drugima ako ste je već i sami nosili.

Maska se do sada pokazala kao najučinkovitije oruđe protiv koronavirusa i doprinosi smanjenoj cirkulaciji virusa. Ne zaboravite nositi masku i fizički se distancirajte kako bi se zaštitili u vrijeme pandemije, piše Eat this.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.