Jeste li znali da u Hrvatskoj krv daruje samo 3,8 posto stanovništva? Od toga 70 posto darivatelja čine muškarci, a 30 posto su žene.
Darivanje krvi je odličan način kako pomoći drugima, ali i sebi. Darivanjem krvi možete nekome spasiti život, a jednako tako pozitivno utječete na svoj organizam. Samo darivanje krvi traje oko deset minuta, a prethodi mu detaljan razgovor s doktorom.
Tko može darivati krv?
Krv mogu darivati osobe od 18 do 65 godina te osobe koje imaju više od 55 kilograma. Muškarci u Hrvatskoj krv mogu dati četiri puta godišnje, s razmakom između tri mjeseca, dok žene smiju dati krv tri puta godišnje, s razmakom između od četiri mjeseca.
Važno je da je osoba koja daruje krv zdrava.
Kako se pripremiti na darivanje krvi?
Najvažnije je da se ne bojite darivanja krvi. Ne boli i traje stvarno kratko, a ako slijedite upute, nećete imati nikakvih problema. Prije darivanja krvi pojedite lagani obrok, a osam sati prije darivanja ne jedite ništa masno te izbjegavajte alkohol. S druge strane, pijte puno vode, kako ne biste dehidrirali. Dobro se naspavajte kako biste bili odmorni i kako nakon darivanja ne biste imali nikakve nuspojave.
Dakle, da ponovimo:
· dobro se naspavajte
· pojedite obrok prije
· pijte puno tekućine prije postupka
Kako izgleda postupak?
Osoba koja daruje krv pokazuje identifikacijski dokument sa slikom, potom prolazi razgovor s doktorom kako bi se utvrdilo dosadašnje i sadašnje zdravstveno stanje te se ispituje količina željeza u krvi ubodom u jagodicu prsta. Provjerava se i krvni tlak, krvna grupa, temperatura tijela, kao i otkucaji srca, a tek nakon toga osoba koja je prošla ovaj “test” odlazi do kreveta. Samo darivanje krvi traje do 12 minuta, a nakon njega se preporuča uzeti obrok i kratko odmoriti.
Darivanje krvi je potpuno sigurno. Oprema je sterilna te ne postoji rizik od infekcije.
Što nakon darivanja krvi?
Nakon što ste darivali krv, sjednite i pričekajte pet do deset minuta. Kod nekih darivatelja mogu se pojaviti nuspojave kao što su vrtoglavica, slabost ili mučnina. Ovi simptomi će tokom dana nestati. A evo nekih savjeta što raditi nakon darivanja:
· pijte puno tekućine
· nemojte dizati ništa teško do pet sati nakon darivanja krvi
· ne pušite odmah nakon
· ako vam bude slabo i vrti vam se, legnite i podignite noge dok vam ne bude bolje
· ako se pojavi masnica na mjestu uboda igle, stavite hladni oblog od alkohola
· jedite nutritivno bogatu hranu
Ako ovi simptomi potraju dulje, potrebno je javiti se svojem liječniku opće prakse.
Prednosti darivanja krvi
Osim očitih prednosti, spašavanje tuđeg života, darivanje krvi ima i dodatne prednosti na samog darivatelja. On će se psihički osjećati puno bolje te će mu se smanjiti razina stresa.
Neka istraživanja kažu kako darivanje krvi može utjecati i na ublažavanje simptoma blago povišenog krvnog tlaka kod darivatelja dok kod ljudi koji redovno daruju krv smanjuje se opasnost od srčanih bolesti, kao i srčanog udara.
Darivana krv se brzo nadoknadi u tijelu darivatelja. U samo 24 sati nadoknadi se plazma (tekući dio krvi), broj trombocita (krvne pločice u krvi) i leukocita (bijele krvne stanice), dok se eritrociti (crvene krvne stanice) nadoknade u periodu od četiri do šest tjedana. Darivanjem krvi se najviše gubi željezo koje se onda idućih mjesec dana do dva mjeseca nadoknađuje kroz hranu.
Gdje se može darivati krv?
U Zagrebu se krv može darivati svaki dan u Hrvatskom zavodu za transfuzijsku medicinu, u Petrovoj 3, od ponedjeljka do petka od 7:30 do 19:00 te subotom od 7:30 do 15:00 sati.
Za više informacija o darivanju krvi posjetite službenu stranicu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.