Kiselina u želucu, žgaravica, refluks, sve to su tegobe koje pogađaju velik broj stanovnika. Premda je želučana kiselina normalna tekućina u našem želucu, u slučaju bolesti može izazivati velike probleme. Najčešći su refluks, gastroezofagealna refluksna bolest ili GERB, osjećaj žgaravice te gastritis.
Kiselina u želucu inače služi za za razgradnju bjelančevina te kao zapreka infekciji, jer ubija većinu bakterija. Neophodna je za urednu probavu. Prije nego hrana stigne do želuca, ona prolazi kroz jednjak i prstenasti mišić sfinkter koji se otvara i zatvara. Upravo on je zaslužan da se hrana iz želuca ne vraća u jednjak.
Pretjerano izlučivanje želučane kiseline potiče stvaranje smetnji poput refluksa koji se događa ako se mišić sfinkter ne zatvara u potpunosti.
Simptomi pretjeranog lučenja kiseline u želucu
Ponekad se radi samo o teže probavljivoj hrani, ne odmah i povratu želučane kiseline. No, kako biste bili sigurni, ovo su najčešći simptomi pretjeranog lučenja kiseline u želucu:
- bol u prsima kod grla – bol sliči na upalu grla no nalazi se malo niže te više izaziva pečenje, kao da je ugrijano
- gorak okus u ustima – čak i nakon higijene zubi zbog kiseline može ostati gorak okus jer kiselina može doći skroz do grla
- bijela sluznica usta i jezika – boja jezika kod osoba s gastritisom može postati svjetlija uz bijele naslage koje se mogu pojaviti i na zubima
- problemi sa zubima i desnima
- često ‘prazno’ podigrivanje – uz ovo ide i čest osjećaj kao da trebate podrignuti, posebno nakon jela i pića
- pojačano lučenje sline
Uzrok nastanka refluksa i kiseline u želucu
Pojačano lučenje kiseline u želucu može nastati iz više razloga, no većina iz počiva u lošoj prehrani i lošim prehrambenim navikama. Tako osobe koje se malo kreću, a konzumiraju masnu hranu s mnogo životinjskih masti imaju veće šanse da dođe do prekomjerne kiseline u želucu. Osim toga, ovo bi mogli biti još neki od uzroka:
- konzumiranje velikih količina hrane u jednom obroku
- konzumiranje masne i pržene hrane koja da bi se probavila zahtijeva više kiseline
- alkohol
- pušenje
- gazirana pića i kava
- tablete
- hranjenje neposredno prije spavanja
- bakterija Heliobacter pylori
- oštećenje mišića sfinktera
- upala želučane sluznice
- djelovanje hormona u trudnoći
Žgaravica i vraćanje kiseline u jednjak pojavljuje se kod oko 40% populacije, no srećom, može se liječiti čak i bez uporabe tableta. Prilikom pojave simptoma trebali biste se obratiti liječniku kako bi se ustanovio pravi uzrok pretjeranog stvaranja kiseline u želucu. Na temelju toga će gastroenterolog napraviti pravilnu terapiju koje se važno držati.
Ozdravljenje jest moguće samo uz pridržavanje pravila. Liječenje uz lijekove, ako su potrebi, te uz držanje pravila može trajati nekoliko mjeseci, ali i godina. Rijetko koji pacijenti trebaju kirurški zahvat na jednjaku.
Kako spriječiti prekomjerno stvaranje kiseline u želucu?
Ako se ovaj problem ne liječi na vrijeme, može izazvati slabije i teže komplikacije. S obzirom na to da želučana kiselina nagriza sluznicu, moguće je stvaranje upale jednjaka, čira na želucu i gastritisa. Da biste to spriječili potrebna je promjena nekih životnih navika i postizanje pravilnog ritma hranjenja, ali i promjena prehrane.
Izbjegavajte lošu hranu
Postoje određene namirnice koje potiču stvaranje kiseline u želucu, a koje bi bilo dobro izbjegavati. U to spada kisela i ljuta hrana poput naranči, limuna, rajčice, svježeg luka, ljuti i slani začini, čili papričice, ocat. Stvaranje potiče masna i pržena hrana poput masnog mesa, prženih krumpira i slično. Preporuča se i smanjiti konzumiranje slatkiša te gaziranih pića.
Izbjegavajte kavu, alkohol i cigarete
Jedna od najvećih boljki velikog dijela populacije je pijenje kave na prazan želudac. Kava je također kisela te može izazvati pojačano lučenje želučane kiseline. Istu stvar radi i alkohol kojeg želudac teško prihvaća. Cigarete i pušenje potiču stvaranje kiseline, a uz ostale bolesti koje izazivaju, oštećuju i jednjak zbog čega bi ih trebalo potpuno izbjegavati.
Pazite kada i kako jedete
Prejedanje u jednom obroku ili uzimanje velike količine hrane u jednom obroku poticat će stvaranje kiseline. Preporučuje se konzumiranje više malih obroka dnevno kako biste cijelo vrijeme bili siti. Nemojte jesti netom prije spavanja već jedite barem tri sata prije nego ćete leći. Nakon jela nemojte odmah leći nego barem sjedite, a kratka lagana šetnja bi bila najbolji izbor. Također, nemojte se nikada dovoditi do gladi.
Smanjite suvišne kilograme
Ako imate prekomjernu težinu to stvara pojačani pritisak na želudac. Pojačani pritisak povećava šanse da se stvori refluks. Sličan učinak stvara i uska, tijesna odjeća koja stvara pritisak na želudac.
U prehranu uvedite zdrave namirnice
Nakon što se izbacili masnu i prženu hranu, pripazite da u svakodnevnoj prehrani unosite dovoljno vitamina, zdravih masti i kiselina te minerala. Takva prehrana jača organizam i time olakšava tijelu da se bori protiv poteškoća. Kuhana hrana, puno povrća i voća ono je što će vas vratiti na pravi put. Dobra pomoć mogu biti i zdravi čajevi protiv gastritisa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.