Pregled ergometrije ili test opterećenja je neinvazivna dijagnostička metoda koja služi za dijagnosticiranje aritmije i koronarne bolesti srca.
Ergometrija se može koristiti i u procjenu učinka terapije kod bolesnika sa srčanim bolestima. Namijenjena je samo osobama starijima od 18 godina.
Kako izgleda ergometrija?
Ovaj test opterećenja uključuje istodobno snimanje EKG-a, mjerenje frekvencije srca i krvnog tlaka. Izvodi se tako da je osoba na biciklometru ili na pokretnoj traci. Tada se iskušava njeno opterećenje i to u nekoliko stupnjeva.
Svaki stupanj opterećenja ergometrije traje tri minute, sve dok se ne postigne ciljana frekvencija srca ili nastupe simptomi.
Ovaj test omogućava pregled nekoliko faktora:
- opterećenje i potrošnja kisika osobe koja se testira
- maksimalni broj otkucaja
- maksimalni krvni tlak
- promjene za vrijeme testa
- promjene neposredno nakon prekida testa
Reakcije za vrijeme ergometrije mogu biti subjektivne. Tako bolesnik može osjetiti otežano disanje ili gušenje, tešku bol u prsima, vrtoglavicu, bol u nogama ili zamor. U nekim slučajevima su te reakcije intenzivne i treba se prekinuti test. U tom slučaju to se naziva simptomima ograničeni test opterećenja.
Ergometrija nudi slikovni prikaz što omogućava prikaz ishemičnih područja koja mogu biti potencijalna za razvoj infarkta. Pregled nudi i prikaz abnormalnosti koronarnih arterija.
Priprema za ergometriju je jedino da osoba ne bi smjela jesti ništa od šest do osam sati prije testa. Na test bi bilo dobro odjenuti laganu i komotnu odjeću te udobnu obuću. Prije pretrage ne smije se piti alkohol, kava ili pušiti cigarete.
Rizici ergometrije
Iako vrlo rijetko, moguć je nastanak rizika od testa opterećenja. Među njima su infarkt i nagla smrt koji se događaju kod 1 od 1000 bolesnika. Očekuje se događanje oko 0,8 indikacija na 10 tisuća testova. Osim infarkta mogući rizici su i jaka bol u prsima, srčana aritmija te zatajenje srca.
Vrste testa opterećenja
Ergometrija može biti maksimalna ili submaksimalna. Maksimalna je ona u kojem se postiže maksimalna frekvencija srca koja se može postići, a koja je određena na temelju dobi i spola ispitanika. Izvodi se kod sportaša i ostalih zdravih ispitanika. Submbaksimalni test je onaj u kojem je dostignuta frekvencija srca koja iznosi 85-90% maksimalne frekvencije srca. Submaksimalna ergometrija se izvodi kod srčanih bolesnika.
Nalaz ergometrije
Na nalazu nakon ergometrije pokazat će se postignuto opterećenje i potrošnja kisika, EKG promjene, subjektivne poteškoće, vrijednosti krvnog tlaka i frekvencije srca. Na temelju vrijednosti tih faktora će liječnik zaključiti radi li se o urednom ili patološkom nalazu.
U slučaju da je nalaz patološki, to ukazuje da postoje indikacije za dodatne pretrage zbog mogućnosti srčanih problema.
Cijena ergometrije
Cijena ergometrije ili cijena testa opterećenja je u privatnim poliklinikama oko 500 kuna.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.