Lijek za ćelavost: Što ju uzrokuje i kako pripravcima ojačati postojeće vlasi?

Zdravlje 17. stu 202015:15 > 15:19
Pixabay

Gubitak kose, alopecija ili ćelavost nije samo estetski problem, već i zdravstveni koji pogađa i žene i muškarce. Srećom, za njega postoji rješenje koje se nalazi u vašoj kuhinji!

Čovjeku na dan u prosjeku ispadne od 50-100 vlasi, što je potpuno normalno i nije znak za zabrinutost. No, sve više od toga može biti posljedica stresa, loše prehrane, uzimanja lijekova ili nekih bolesti. Alopecija ili ćelavost ne mora zahvatiti samo vlasi na glavi, već i dlake na ostatku tijela. Iako je češća kod starijih osoba, prekomjerni gubitak kose može se pojaviti i kod djece.

Obično nove dlake rastu na mjestu starih, no to se ne događa uvijek. Ćelavost se može razvijati dugi niz godina ili se može pojaviti vrlo naglo te biti privremena ili trajna.

Najčešći uzroci ćelavosti

Prije nego si postavite dijagnozu, posjetite liječnika koji će pokušati utvrditi što je dovelo do gubitka kose. Jedan od najčešćih uzroka jest genetika protiv koje se i ne može puno. Ako je netko iz vaše obitelji rano počeo ćelavjeti, postoji velika mogućnost da ni vi nećete biti pošteđeni.

Određeni spolni hormoni mogu aktivirati gen za ćelavost, a u žena i hormonalne promjene tijekom trudnoće, nakon rođenja djeteta, prekidom upotrebe kontracepcijskih pilula i tijekom menopauze. Uzrok znatnog ispadanja vlasi mogu biti i bolesti štitnjače kao što je hipotireoza ili usporen rad štitnjače. Osim što opada, kosa u tom slučaju gubi na kvaliteti – postaje tanja, lomljiva, gubi na volumenu i sjaju.

Autoimuna bolest alopecia areata uzrokuje iznenadan gubitak kose ili dlaka bez očite kožne ili sistemske bolesti. Uz kosu mogu otpadati i dlake na bradi u muškaraca, a ponekad se uz ćelavost pojavljuje i autoimuni vitiligo ili tireoiditis, odnosno upala štitnjače.

Bakterijske i gljivične infekcije poput lišaja i folikulitisa također uzorkuju ćelavost. Lišaj se na vlasištu širi kružno, a vlasi otpadaju na mjestu gdje je prisutna. Folikulitis je pak upala folikula dlake koja se pojavljuje zbog infekcije kod brijanja, ozljeda na koži ili prekomjernog znojenja.

Rak, visok krvni tlak, artritis, srčani problemi depresija, kao i kemoterapija, zračenje i korištenje nekih lijekova može potaknuti ispadanje kose i slabljenje folikule dlaka.

Lijek za ćelavost koji možete napraviti kod kuće

Rješenje za mnoge bolesti i stanja nalazi se upravo u prirodi. Iako ćelavost ne možemo izliječiti brzopotezno, pripravcima od ljekovitih biljaka možemo ojačati preostale vlasi na glavi, spriječiti daljnje opadanje, ali i potaknuti rast mlade kose i drugih dlaka na tijelu.

Lijek za ćelavost možda već imate u kuhinji!

Čičkovo i ricinusovo ulje

Jedan od najpoznatijih lijekova za ćelavost jest čičkovo ulje. Bogato je vitaminom A, esencijalnim masnim kiselinama, kalcijem, kalijem i željezom, a ovaj moćan koktel sastojaka potiče rast vlasi i sprječava opadanje istih. Osim toga, čičkovo ulje djeluje antibakterijski pa uklanja svrab, crvenilo i simptome dermatitisa i psorijaze.

Jednako moćno je i ulje ricinusa koje osim vlasi kose potiče rast trepavica i obrva. Bogato hidratizira kožu, a zbog visokog udjela vitamina E pomaže u iscjeljivanju kože i gljivičnih infekcija.

Prije svakog pranja umasirajte u vlasište čičkovo i/ili ricinusovo ulje i pustite da djeluje barem dva sata ili preko noći. Potom kosu dobro isperite blagim šamponom.

Aloe vera

Aloe vera se baš kao i spomenuta ulja već stoljećima koristi za poticanje rasta kose. Odlično smiruje vlasište, uklanja perut i uklanja nečistoće i višak sebuma iz folikula što može sprječavati rast dlake. Nekoliko puta tjedno prije pranja kose nanesite aloe vera gel na vlasište te potom operite kosu blagim šamponom.

Sok od luka

Ako možete podnijeti njegov miris, isprobajte masku za kosu od soka luka. On dokazano potiče rast kose, poboljšava cirkulaciju, odnosno protok krvi do folikula. Kako ga koristiti? Izblendajte nekoliko glavica te ih stišćući procijedite kroz gazu ili tanku krpu. Sok potom nanesite na vlasište i ostavite barem 15 minuta. Kosu potom dobro operite šamponom i osušite prirodnim putem.

Kopriva

Iako se smatra neuglednim korovom, kopriva zapravo ima mnoge blagodati, između ostalog je odlična za rast kose. Naberite lišće koprive (obavezno u rukavicama!) i skuhajte je. Vodom od koprive isperite kosu te je potom normalno operite šamponom.

Maska od jaja

Proteini, cink, željezo i fosfor u jajima jačaju vlasi te im daju sjaj i glatkoću. Pomiješajte dva jaja i 2 žlice maslinova ulja te tu smjesu utrljajte u mokru kosu, fokusirajući se na vlasište. Kako bi masku ravnomjerno rasporedili po kosi, koristite češalj sa širokim zupcima. Ostavite neka djeluje pola sata, a zatim kosu dobro operite šamponom i isperite mlakom vodom.

Njegujte svoju kosu

Kako biste spriječili ispadanje kose i potaknuli njezin rast, važno je da budete dosljedni i uporni jer kosa ne može narasti preko noći. Uz gornje tretmane, pripazite da ste nježni prema kosi – što manje je vežite gumicama, ne perite je agresivnim šamponima te izbjegavajte koristiti proizvode za stiliziranje.

Što više je sušite na zraku, ne koristite peglu i figaro, a fenom je sušite samo kada je to prijeko potrebno. I ne zaboravite, na rast kose utječe i vaš način života pa nastojite jesti što više povrća, voća, orašastih plodova i mahunarki, a smanjite unos prerađene i masne hrane. Također, krećite se što više i izbjegavajte stres koliko god možete.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.