Živjeti u anksioznosti je gore nego preležati koronu jer je to strah koji je "naporan i psihofizički iscrpljujuć" i koji može prerasti u depresiju i suicid, ocijenila je psihoterapeutkinja Snežana Anđelić.
Komentirajući utjecaj pandemije koronavirusa na mentalno zdravlje građana, ona je za agenciju Beta rekla da je trenutno stanje, ne samo u Srbiji nego i u cijelom svijetu, “životna realnost” i da se na to svaki pojedinac treba “adaptirati”.
“Na trenutno stanje nitko od nas ne može utjecati, moramo reći sebi – ono što ne mogu promijeniti, s tim ću naučiti živjeti”, rekla je psihoterapeutkinja.
Ocijenila je da pandemija različito utječe na ljude.
“Ako je netko već bio sklon zabrinutosti i prevelikim strahovima, reagirat će mnogo intenzivnije i burnije, i njega će anksioznost preplaviti, a spremniji će biti oni kod kojih postoji svijest da trebaju pronaći način da funkcioniraju u novonastaloj situaciji”, navela je Anđelić.
Dodala je da se o pandemiji ne smije govoriti kao o traumi jer je trauma stanje u kojem je čovjek direktno suočen sa smrću.
“O traumi mogu pričati samo oni koji su na respiratoru i koji su suočeni s trenutkom i pitanjem – hoću li preživjeti sutra, oni jesu ugroženi, svi ostali nisu traumatizirani. Oni su samo u stanju stresa”, rekla je ona.
Upitana hoćeli vakcina donijeti rješenje aktualnih problema, ona je rekla da neće biti velikih promjena jer živimo u svijetu u kojem će uvijek biti krize.
“Ništa novo se nije desilo od onoga što se dešavalo cijeli život, samo je razlika u tome što je sada u pitanju jedna globalna kriza, ali krize su sastavni dio života. Ova traje dugo i samim tim se to teže podnosi”, ocijenila je Snežana Anđelić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.