Većina osoba koje se zaraze koronavirusom oporave se nakon dva tjedna, no u posljednje vrijeme sve je više izvještaja kako kod nekih oporavak traje i mjesecima. To se naziva "dugi covid".
Kod dugotrajnog covida simptomi poput umora, bol u mišićima, glavobolje traju tjednim i mjesecima, a sada su se pojavili i izvještaji da je kod nekih žena dugi covid utjecao i na menstrualni ciklus.
Nekoliko osoba i dva medicinska stručnjaka za Medical News Today pojasnili su o čemu je tu točno riječ.
Neredovita mjesečnica
Nekoliko žena koje su se borile s covidom kazale su da su nakon toga imale neredovite menstrualne cikluse, neobične ugruške ili im se pogoršao PMS.
“Nakon dva tjedna borbe s covidom trebala sam dobiti mjesečnicu, ali nisam. Pomislila sam da sam stvarno bolesna. Očekivala sam da će sve biti u redu sljedeći mjesec, ali opet ništa. U osam mjeseci imala sam samo pet menstruacija”, kazala je Rose.
Kod nekih žena drugi simptomi covida-19 pogoršali su se u vrijeme kad su trebale dobiti menstruaciju. Neke od njih iskusile su i promjene u duljini trajanja ciklusa, intenzitetu i razini boli.
#related-news_0
Jedna od žena koristi kontracepcijske pilule već 10 godina i tijekom tog razdoblja nije imala menstruaciju, no kada se borila protiv dugog covida, ponovno je počela dobivati menstruaciju, iako i dalje uzima kontracepcijske lijekove.
Liječnička perspektiva
Još uvijek nije jasno kako i zašto covid-19 utječe na menstruacijski ciklus.
Linda Fan, docentica za porod, ginekologiju i reproduktivne znanosti i šefica odsjeka za ginekologiju, istaknula je da stres uzrokuje menstrualne nepravilnosti.
“To vidimo kod ljudi koji imaju druge kronične bolesti, anksioznost i/ili PTSP”, dodala je.
Dr. Fan pretpostavlja da bi novi koronavirus mogao utjecati na ženske reproduktivne organe.
#related-news_0
“Informacije o učincima SARS-CoV-2 prilično su oskudne. Međutim, postoji određena biološka vjerojatnost da bi virus mogao napadati funkciju jajnika izravno na temelju nekih učinaka virusa na druge organe ”, rekla je.
“Male studije iz Kine otkrile su da je 25% osoba oboljelih od covida imalo promjene u menstruacijskom ciklusu. Čini se da se stvari vraćaju u normalno stanje kad se osoba oporavi, a nema nikakvih indikacija da bi to utjecalo na plodnost”, dodala je dr. Fan.
Prema jednom istraživanju objavljenom u Reproductive BioMedicine Online, od 177 osoba njih 45 (25%) prijavilo je promjene u količini menstrualne krvi, a 50 (28%) je vidjelo razne promjene u menstrualnom ciklusu, kao što je primjerice duže trajanje.
Valinda Nwadike, ginekologinja, smatra da bi promjene u menstruacijskom ciklusu mogle ovisiti i o tome je li osoba dugo bolovala od covida i kakva joj je bila klinička slika.
Dr. Fan savjetuje da žene koje iskuse ove promjene obavijeste o tome i svog liječnika koji će odlučiti treba li provesti dodatne testove, poput krvnih pretraga, test na trudnoću i utvrditi je li sve u redu sa štitnjačom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.