Urtikarija ili koprivnjača: Uzrok, simptomi i kada baš morate liječniku?

Zdravlje 23. pro 202015:21 > 15:22
Pixabay (ilustracija)

Urtikarija ili koprivnjača je naziv za crveni svrbež koji se pojavljuje na koži. Glavno obilježje su plikovi, odnosno lezije koje su različite veličine te koje blijede kako se reakcija smiruje.

Urtikarija može biti i kronična, kada ovo stanje traje dulje od šest tjedana i uzrokuje probleme u svakodnevnom životu.

Što uzrokuje urtikariju?

Plikovi na koži pojavljuju se kada tijelo reagira na alergene, odnosno kada određene stanice u tijelu ispuštaju histamin i druge kemikalije u krvotok te uzrokuju kapilare da propuštaju tekućinu koja se nakuplja na koži i potom se stvara osip.

Histamin inače proizvodi imunološki sustav, a glavna mu je uloga da se riješi alergena ili drugih stvari koje napadaju tijelo. Ono služi za obranu tijela, a uzrokuju kihanje, curenje nosa ili svrbež.

Urtikarija je najčešće alergijska reakcija na određenu hranu ili lijekove, dok liječnici nekada ne mogu odrediti točan uzrok urtikarije, a ni razlog zašto urtikarija postane stalan problem kod mnogih ljudi.

Ipak, ova reakcija kože tako može nastati iz različitih razloga:

– lijekovi protiv bolova

– ubodi insekata

– virusne ili bakterijske infekcije

stres

– alergijska reakcija

– vježbanje

– alkohol ili hrana

– preuska odjeća

– previše vremena provedenog na suncu

– boravak u pretoplim ili prehladnim prostorima

Urtikariju će češće dobiti ljudi koji inače imaju probleme s alergijama ili oni kojima je imunološki sustav oslabljen.

Simptomi urtikarije

Urtikariju je najlakše prepoznati po plikovima koji se javljaju uz crvenilo i svrbež bilo gdje na tijelu, a pogotovo na licu, na ustima, jeziku, grlu ili ušima. Plikovi mogu biti različitih veličina, manji ili veći, ovalni ili okrugli i boja, crveni ili boje kože, a mogu biti bolni, žariti ili zatezati. Osim toga, može doći i do naticanja usana, kapaka i grla, a simptomi se mogu i pojačati za vrijeme velikih vrućina, vježbanja ili stresa.

Simptomi mogu biti kratkoročni i nestati nakon par sati ili trajati do šest tjedana i ovdje se radi o akutnoj urtikariji koja se liječi kremama i mastima ili mogu trajati dulje od šest tjedana, nekoliko mjeseci i do nekoliko godina te se stalno vraćati i ovo je kronična urtikarija.

Kod kronične urtikarije je teško otkriti sam uzrok problema i upravo zato osip toliko dugo traje, a liječi se antibioticima ili lijekovima koji liječe uzrok urtikarije, ako je on poznat. Kronična urtikarija može izazvati i depresiju te stres, što onda samo dodatno može pogoršati osip, svrbež i plikove. U određenim slučajevima, kronična urtikarija može biti povezana s nekim nedijagnosticiranim bolestima, kao što su bolesti štitnjače, celijakija, lupus, reumatoidni artritis ili u rijetkim slučajevima rak.

Kada zbog urtikarije posjetiti liječnika?

Kada se plikovi pojave unutar grla te uzrokuju naticanje grla te nemogućnost disanja i gutanja, također, kada osjećate vrtoglavicu ili mučninu te ubrzan rad srca, potrebno je što prije nazvati hitnu medicinsku pomoć. S druge strane, ako je svrbež intenzivan i ne prolazi nakon nekoliko dana, potrebno je posjetiti liječnika.

Liječnik će testom na koži, ispitivanjem simptoma ili krvnim pretragama odrediti radi li se o urtikariji i koji joj je točno uzrok. Uz to liječniku je potrebno naglasiti postoji li alergija, je li došlo do uboda insekta, je li korišten novi deterdžent za rublje ili gel za tuširanje.

Liječnik može pripisati kremu ili mast koja će smanjiti svrbež, antihistaminici koji se koriste za liječenje alergija ili kod težih stanja kortikosteroide te preporučiti stvari koje je potrebno raditi kako se sam svrbež ne bi pogoršao. Na primjer, izbjegavanje prevruće vode, izbjegavanje diranja i češanja zahvaćenog područja. Također, preporuča se izbjegavanje alkohola, potencijalnih alergena te smanjenje stresa.

Zaključak

Dakle, urtikarija ili koprivnjača, kako se još često zove, je najčešće alergijska reakcija koja može trajati od nekoliko sati do nekoliko godina.

Osim alergijske reakcije, ovdje se može raditi i raznim drugim uzrocima koji na koži izazivaju crvenilo, svrbež, osip i lezije. Urtikarija se liječi raznim mastima ili kremama, antibioticima ili kortikosteroidima, a nekada će biti potrebno i dulje vremena da u potpunosti nestane.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.