Vrijeme trudnoće, koliko god da može biti divno, prepuno je pitanjima. Mnoga od njih odnose se na neobične simptome u trudnoći, osmišljavanje jelovnika za trudnicu, ali i razmišljanje o tome koja hrana je sigurna za bebu, a koja nije?
Međutim, za neke stvari smo sigurni da nisu dobre za bebu poput previše začinjene hrane, konzervirane i brze hrane ili primjerice alkohola i cigareta. No, postoje i određene biljke koje bi za vrijeme trudnoće trebali izbjegavati ili barem se s njima koristiti mnogo opreznije.
S obzirom na njen sastav, takvo se pitanje postavlja i za aroniju u trudnoći. U nastavku donosimo njen sastav i ljekovitost, ali i zašto bi možda ipak trebalo izbjegavati aroniju u trudnoći.
Ljekovitost aronije u trudnoći
Aronija se prvenstveno konzumira zbog njenih antioksidativnih svojstava po kojima je posebno poznata. Stiže iz Amerike, a karakteriziraju je ljubičasto crne sitne bobice dosta trpkog i intenzivnog okusa. Postoji nekoliko različitih vrsti koje se uzgajaju na našem području poput crne aronije, tamnocrvene aronije i ljubičaste aronije.
U trudnoći, aronija se uglavnom koristi u obliku soka i to s ciljem da trudnica pospješi rad organizma i unese što više hranjivih tvari i vitamina.
Sastav aronije:
- antioksidans antocijan i flavonoidi
- dijetalna vlakna
- vitamini A, C, E, K
- folna kiselina
- beta karoten
- magnezij, željezo, kalcij i kalij
Aronija se u trudnoći koristi zbog antioksidansa koji služe za zaštitu organizma i bebe od štetnih tvari. Po njima je ova biljka i najviše poznata od davnina te se u jednom povijesnom periodu smatrala tajnim napitkom za poboljšavanje imuniteta nakon borbe.
Aronija i njene prednosti
Antioksidansi, osim što pomažu u zaštiti od štetnih tvari, tijelu daju energiju, detoksiciraju organizam, uklanjaju simptome umora i imaju sposobnost oporavka stanica.
Ovo su još neki razlozi zašto je dobro koristiti aroniju:
- poboljšava cirkulaciju krvi
- zaustavlja razvoj ateroskleroze
- štiti od nastanka demencije i Alzheimerove bolesti
- spušta visoki krvni tlak
- regenerira mišićno tkivo
- poboljšava prokrvljenost srca
- pomaže kod proširenih vena
- regulira razinu šećera u krvi
- smiruje bolove i probavne probleme
- pospješuje rad štitnjače
- poboljšava cijeli imunološki sustav
Aronija ima sposobnost poboljšavanja imuniteta, a i pomoći će kod smanjivanja oteklina u trudnoći. No, kako je jasno, aronija je jaka biljka i ima snažna svojstva te je vrlo važno paziti kako se koristi.
Aronija u trudnoći – da ili ne?
Po pitanju aronije dvije su stvari jasne – iznimno je dobra za organizam, ali po pitanju aronije u trudnoći ne postoji dovoljno istraživanja koja bi jasno dale do znanja je li aronija u trudnoći sigurna ili nije. Zbog nekih svojstava bi neke trudnice trebale izbjegavati aroniju.
S obzirom na to da aronija može spuštati tlak i razinu šećera u krvi, s time bi trebale biti oprezne trudnice, posebice žene koje doje. Posebno osjetljive s aronijom trebaju biti trudnice koje pate od šećerne bolesti te se prije konzumiranja svakako savjetovati s liječnikom.
Ova biljka može izazvati i alergije u trudnoći iako možda žena prije trudnoće nije bila posebno osjetljiva na ovo bobičasto voće.
Aronija može biti pretjerano intenzivna na želudac te je neke trudnice možda neće dobro podnijeti iako ima sposobnost da poboljša probavu. Žene s gastritisom ili refluksnom bolesti mogle bi teško podnositi kiselost aronije.
Izbjegavati bi je trebale i trudnice koje imaju niži krvni tlak jer aronija ima sposobnost spuštanja krvnog tlaka i poticanja cirkulacije u tijelu. Ovo znači da bi to kod osoba sa već niskim tlakom moglo izazvati dodatne zdravstvene probleme što može biti opasno za trudnicu, ali i dijete.
Kod svih koji koriste aroniju moguće nuspojave su slabost ukoliko osoba ima niži krvni tla te proljev jer aronija potiče probavu.
No, ponovno, ne postoji dovoljno informacija koje bi sa sigurnošću mogle dati informaciju je li aronija sigurna za vrijeme dojenja ili nije.
Kako piti aroniju u trudnoći?
Konzumiranje aronije za vrijeme trudnoće trebalo bi biti u manjim količinama te postepeno. Količina soka ili drugog proizvoda od aronija ovisit će o nekoliko faktora poput težine trudnice, njenih prehrambenih navika, je li se prije konzumirala aronija te postoje li indikacije za neke zdravstvene probleme.
Iz tog razloga se preporučuje da aroniju koristite isključivo nakon savjetovanja s liječnikom koji će zbog boljeg pregleda u vaše zdravstveno stanje moći reći je li aronija sigurna ili nije te koliko biste je smjeli konzumirati na dnevnoj ili tjednoj razini.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!