Autoimuni encefalitis: Uzrok, simptomi i kako se tretira ova teška bolest?

Zdravlje 28. lis 202115:29 0 komentara
Shutterstock/Ilustracija

Autoimuni encefalitis odnosi se na niz različitih simptoma koji se pojavljuju kada imunološki sustav napada vlastite zdrave moždane stanice, a kao posljedica nastaje upala mozga.

Simptomi koji se pojavljuju su neurološki i psihološki, a stanje se liječi imunosupresivnom terapijom. Važno je na vrijeme prepoznati bolest kako ne bi došlo do dugoročnih komplikacija i opasnosti za život.

Zašto dolazi do autoimunog encefalitisa?

Do ove vrste upale mozga dolazi zbog toga što imunološki sustav napada stanice u mozgu jer ih prepoznaje kao strano tijelo, baš kao što je slučaj i kod autoimunih bolesti. Nekada se ovo stanje povezuje s određenim karcinomom ili preboljenom infekcijom. Osim autoimunog, postoji i encefalitis kojeg uzrokuju razni virusi ili bakterije, kao i kemikalije kao što su olovo, živa i arsen.

Kako prepoznati autoimuni encefalitis?

Ova bolest može se prepoznati po nizu simptoma, među kojima je i potpuna promjena ponašanja kod pacijenta. Na primjer, osoba može promijeniti način života i karakter.

Osim toga, može doći i do problema s pamćenjem ili fokusiranjem, kao i do agresivnosti, paničnih napadaja, neprimjerenog seksualnog ponašanja, pretjeranog straha ili euforije.

Od neuroloških simptoma se javljaju: problemi s koncentracijom, drhtanje tijela i trzanje, nekontrolirani pokreti, poteškoće kod govora, a može doći i do epileptičnih napadaja. Simptomi traju nekoliko dana do nekoliko tjedana.

Simptomi se mogu vrlo brzo pogoršati. U težim slučajevima ove bolesti, odnosno kada se encefalitis ne prepozna na vrijeme i ne liječi, može doći i do kome. Postoji više vrsta autoimunog encefalitisa pa će i simptomi biti nešto drugačiji.

Autoimuni encefalitis kod djece

Ova bolest se može pojaviti i kod djece, a prepoznaje se po nekontroliranim pokretima, napadajima, promjenama ponašanja, a mogu se pojaviti i govorne poteškoće. Liječenje je slično kao i kod odraslih.

Kako se dijagnosticira autoimuni encefalitis?

Odmah kada vi ili vaši bližnji primijete bilo kakve promjene u ponašanju ili neurološke simptome važno je što prije posjetiti liječnika. Liječnik će prije svega postaviti pitanja o simptomima, o prethodnim bolestima, a jednako tako će i provjeriti mentalno stanje pacijenta.

Ako postoji sumnja da se radi o encefalitisu, liječnik može tražiti i dodatne pretrage kako bi se otkrio uzrok. Ovdje spadaju: pretraga krvi, vađenje antitijela, elektroencefalogram (mjerenje električke moždane aktivnosti), lumbalna punkcija, CT mozga ili magnetska rezonanca mozga. Nekada će biti potrebno napraviti biopsiju mozga.

Upravo zbog simptoma koji mogu upućivati na niz bolesti, potrebno je napraviti što više pretraga kako bi se utvrdila prava dijagnoza, a za ovo je potrebno strpljenje pacijenta.

Kako se tretira autoimuni encefalitis?

Samo tretiranje ovisi o uzroku bolesti, a može uključivati lijekove koji će ublažiti simptome, imunosupresivne lijekove, kao i operaciju ili lijekove koji će liječiti uzrok stanja. Pacijenti se mogu potpuno oporaviti, nakon čega se mogu ponovno javiti simptomi koji će biti još izraženiji. Oporavak može trajati mjesecima, a često je potrebna potpora obitelji ili psihološka pomoć.

Dakle, autoimuni encefalitis uzrokuje upalu mozga, a očituje se raznim simptomima koji obuhvaćaju promjenu u ponašanju, ali i poteškoće s govorom, pokretima i pamćenjem. Važno je što prije potražiti liječničku pomoć i tretirati bolest kako ne bi došlo do kome. Jednako tako, možda će biti potrebno dulje vremena da se donese dijagnoza, pa je važno strpljenje pacijenta.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!