Osjećaj probadanja ili tupa bol u bedrima nešto je što se ne smije zanemariti.
Bol u bedrima može biti jača ili slabija, ovisno o uzroku, a u svakom slučaju otežava svakodnevno ponašanje i kretanje. U nastavku saznajte što je uzrokuje, kako je prepoznati te liječiti i prevenirati.
Bol u bedrima – što je uzrokuje?
Najveći problem kod boli u nogama je situacija kada se bol pojavi ničime izazvana. Taj događaj siguran je znak da nešto nije u redu. Osjećaj boli u nogama nakon treninga, dugog hodanja ili trčanja nije neobična pojava i ne bi trebala predstavljati problem. Ako se bol nastavlja ili s mirovanjem postaje sve jača, provjerite o čemu se radi.
Bol u bedrima se može pojaviti zbog ozlijede bedra, koljena ili leđa. Da preciziramo, područje bedra uključuje gornji dio noge između koljena i zgloba kuka. Na tom području mogu boljeti:
- prednji mišići ili kvadricepsi koji se pokreću kada savijamo koljeno
- tetive koljena
- preponski mišići na unutarnjem dijelu bedra
- mišići kuka koji izvlače bedro u stranu
- živci koji putuju kroz bedro
Ukliješteni lumbalni živac
Jedan od najčešćih uzroka boli u zadnjoj strani bedra je uklještenje lumbalnog živca ili išijas. Ovo se odnosi na bol koja se javlja na putu živca koji se grana od donjeg dijela leđa, prolazi kroz kukove i stražnjicu te se spušta kroz svaku nogu. Do uklještenja dolazi u području kralježnice kada disk vrši pritisak na živac.
Bol u bedrima koju uzrokuje išijas pojavljuje se na zadnjoj strani noge, ali se može protezati i kroz cijeli dio noge te se spušta skroz do lista. Ponekad može utjecati i na teže pokretanje stopala. Bol u bedrima u ovom slučaju može uključivati trnjenje noge, žarenje i oštru bol. Ova bol onemogućava normalno kretanje te se pojačava prilikom hodanja, sjedanja ili naprezanja. Bol je izražena i kod kašljanja i kihanja te drugih naglih pokreta koji su teško izvedivi.
Liječenje boli u bedrima u slučaju ukliještenog živca provodi se lijekovima koji smanjuju upalu te fizikalnom terapijom i vježbama istezanja namijenjenih upravo za istezanje lumbalnog živca.
Spinalna stenoza
Suženje spinalnog kanala i otvora u kralješnici kroz koji prolaze spinalni živci naziva se spinalna stenoza. Simptom spinalne stenoze je bol u nogama koja se pogoršava hodanjem i uspravnim držanjem. Može se pojaviti i trnjenje nogu i težak osjećaj u bedrima. Uz bol u bedrima može se pojavljivati i jaka bol u kičmi.
U ovom slučaju se bol u bedrima i nogama smanjuje kada se osoba nagne prema naprijed. Osobe s ovom tegobom imaju značajne simptome, a najčešće se pojavljuju nakon 65 godine života.
Liječenje boli u bedrima u slučaju spinalne stenoze je kirurškim putem.
Ruptura ili ozljeda stražnje lože
Rupture i ozljede tetive mišića stražnje strane bedra se češće pojavljuju kod sportova u kojima ima mnogo istezanja ili trčanja. Ovaj predio mišića naziva se i hamstrings ili stražnja loža natkoljenice koja pomaže u opružanju trupa te utječe na stabilnost donjeg dijela leđa. Ove boli u bedrima mogu biti akutne ili kronične, ali najčešće se pojavljuju kod sportaša. Simptomi ozljede stražnje lože su:
- nagla i iznenadna bol
- bol kod prenaprezanja
- nemogućnost izravnavanja koljena
- nemogućnost hodanja bez šepanja
- hematom u obliku modrice na mjestu ozljede
S obzirom na to da do ozljede stražnje lože može doći kod tri mišića i tetiva, o tome će i ovisiti liječenje koje će uglavnom zahtijevati fizikalnu terapiju i rehabilitaciju. Da bi se ovakva situacija spriječila, potrebno je prije treninga provesti dobro istezanje, postupno pojačavati trening, a ne naglo te obratiti pozornost na ispravnost podloge na kojoj se trenira.
Ugrušak u krvnoj žili – tromb
Krvni ugrušak može uzrokovati intenzivnu bol u bedrima. Osim boli na mjestu ugruška se može pojaviti toplina kože, bol na dodir, crvenilo i oteklina. Prilikom pojave krvnog ugruška treba reagirati odmah jer on može putovati do drugih organa i tako izazvati puno veće probleme poput srčanog zastoja ili plućne embolije.
Na nastanak ugruška utjecaj imaju godine pa je tako češće da osobe starije od 60 godina doživljavaju ovaj problem. Bol u bedrima zbog ugruška može uzrokovati i dugotrajno sjedenje koje usporava protok krvi u nogama, trudnoća, pretilost, pušenje cigareta te neki lijekovi.
Burzitis kuka
Burze su male vrećice ispunjene sluzavom tekućinom koja olakšava kretnje mišića, tetiva i kostiju, a funkcionira tako da smanjuje trenje. U našem tijelu može doći do upale burzi koje tada bole, čak i na dodir. Bol u bedrima može uzrokovati burzitis na bedrenoj kosti. Simptomi boli u bedrima kod burzitisa su bolnost na dodir, oteklina, bolni i ograničeni pokreti. U ovom slučaju se bol pojačava kod ležanja na boku ili kod odmicanja noge od tijela.
Liječenje burzitisa odvija se uz pomoć lijekova, mirovanjem te fizikalnom terapijom. U rijetkim slučajevima je potrebno kirurško liječenje.
Artritis kuka
Upala kostiju ili artritis kuka se može pojaviti kada se istroši hrskavica koja podupire zglob koljena. To može izazvati bolnost na gornjem dijelu noge i bol u bedrima. Kukovi podnose velik dio opterećenja tijela te su vrlo podložni degenerativnim promjenama.
Do artrotskih promjena može doći nakon traumatskog oštećenja kuka, upalne bolesti kuka te degenerativne bolesti kuka.
Artroza kuka ima jasne simptome koji se pojavljuju sporo i rijetko prepoznaju u početku bolesti:
- bol u bedrima
- umor i povremena bolnost kuka i bedra na početku
- smanjivanje opsega pokreta kuka
- šepanje
- bol u koljenu
Liječenje boli u bedrima ovisi o uzroku te može biti terapijsko i kirurško na način da se ugradi proteza.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!