Bol u uhu: Kako i zašto točno nastaje te kada je potrebno otići liječniku?

Zdravlje 01. velj 202115:39 1 komentar
Unsplash

Može biti vrlo neugodna, ali obično prođe sama od sebe. Ipak, ako traje duže od nekoliko dana, ne treba isključiti odlazak k liječniku.

Otalgija ili bol u uhu većinom nije bolest sama po sebi, već je jedan od neugodnih simptoma koji se javljaju zbog neke druge bolesti, a bol se iz udaljenog mjesta reflektira na Eustahijevu cijev. Ponekad probadanje u uhu može nastati i zbog procesa koji se odvijaju u samom uhu.

Glavni razlozi nastajanja boli u uhu

Naše uho sastoji se od tri dijela, stoga je važno razlikovati i tri vrste upale – vanjskog, srednjeg i unutarnjeg uha. Također, bol se dijeli na akutnu i kroničnu – prva je vezana uz upalu vanjskog i srednjeg uha, a druga uz kroničnu upalu vanjskog uha i disfunkciju Eustahijeve cijevi.

Upala vanjskog uha

Simptomi: jaka bol, najčešće u polovici glave, bolan tragus, jak svrbež, slabiji sluh, oticanje limfnih čvorova oko uške

Upala vanjskog uha ili otitis externa najčešće je upala zvukovoda, odnosno kanala koji vodi do bubnjića, a glavni uzrok su bakterije ili gljivice. Najčešće se javlja kod plivača kojima je glava stalno u vodi, onih koji pate od ekcema, psorijaze, alergija, ozljede zbog nepravilnog čišćenja ušiju ili pak za toplog vremena kada u ušnom kanalu ostaje znoj i vlaga.

Jedan od razloga ove upale može biti osjetljivost na sredstva za stiliziranje kose poput lakova, pjena, gelova, sprejeva, kao i boja za kosu.

Osim navedenih simptoma, nekada se javlja i iscjedak neugodna mirisa. Zvukovod je crven, otečen, a klasičan otoskopski pregled je otežano izvesti zbog velike boli. Upala vanjskog uha liječi se antibioticima i kortikosteroidima, a uho se može ispirati i mješavinom etanola i octa u omjeru 1:1. Također treba izbjegavati plivanje i namakanje ušiju u vodi, čišćenje štapićima jer oni guraju stanični otpad i vosak još dublje u uho i onemogućavaju pražnjenje vode.

Upala srednjeg uha

Simptomi: bol, temperatura, oslabljeni sluh, gnoj u uhu, otežano disanje, mučnina, povraćanje, vrtoglavica

Upala srednjeg uha, otitis media ili upala bubnjišta obično je posljedica infekcije poput gripe i prehlade, odnosno začepljenja sinusa. Uzrok su bakterije ili virusi, a najčešće se javlja između 3. mjeseca i 3. godine života, iako se može javiti i kasnije.

Upala srednjeg uha kod djece i odraslih liječi se antibioticima, analgeticima, a korisne su i kapi za nos kako bi se pročistili sinusi. Ako do poboljšanja ne dolazi ni nakon tri dana, obavezno se javite liječniku.

Moguće komplikacije upale srednjeg uha su perforacija bubnjića, oslabljen sluh i mastoiditis – upala u kosti koja se nalazi iza uha i nastaje zbog lošeg liječenja upale srednjeg uha.

Upala unutarnjeg uha

Simptomi: zujanje u uhu, vrtoglavica, slabljenje sluha, mučnina, povraćanje, gubitak ravnoteže

Upala unutarnjeg uha odnosno labirynthitis najčešće je virusna te se javlja nakon infekcije gornjih dišnih putova. Međutim, može nastati i ako posljedica kronične upale srednjeg uha, uzimanje određenih lijekova, meningitisa, trauma glave ili pak raka.

Ova upala može biti i labirintitis, bakterijska infekcija unutarnjeg uha kod koje dolazi do trajnog gubitka sluha. Upala unutarnjeg uha liječi se kortikosteroidima.

Bol u uhu mogu izazvati i još neki uzroci, a to su:

  • strani objekt u uhu
  • bolovi zbog upaljenog zuba
  • čep od ušnog voska
  • razlika u tlakovima u srednjem i vanjskom uhu
  • upala grla/mandula

Kako biste spriječili bol i upalu uha, izbjegavajte agresivno čistiti uši štapićima ili nekim drugim šiljatim predmetima, kod plivanja koristite čepiće te izbjegavajte slušati preglasnu glazbu.

Ako imate problema sa sinusima, redovito se inhalirajte kako biste pročistili dišne puteve i odčepili nos i uši, a kod upale samog uha pomoći će i kapi biljke čuvar kuća koja je poznata u liječenju bolesti uha.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare