Bolovi u donjem dijelu leđa: Što mogu značiti i kada se treba zabrinuti?

Zdravlje 13. lis 202307:00 0 komentara
Pixabay

Kralješnica ima ulogu u svim pokretima i položajima tijela. Čvrstoća, elastičnost i održanje prirodne krivine, karakteristike su zdrave kralješnice. Ne smijemo zaboraviti i na mišiće trupa, trbuha i natkoljenice koji moraju biti snažni te nam služiti kao prirodna zaštita. U svrhu poboljšanja kvalitete života, zdravlje kralješnice treba čuvati i održavati.

Temelj očuvanja zdravlja kralješnice upravo je pravilno držanje tijela. Pravilno držanje tijela ima utjecaj na pokretanje svih ostalih dijelova ljudskog tijela, ali i na pravilno disanje. Temeljni je uvjet pravilnog držanja tijela da je tijelo pod minimalnim stresom i naporom, piše Centar zdravlja.

Pravilno držanje tijela podrazumijeva:

uspravan položaj

glava i vrat u središnjem položaju u odnosu na ramena
ramena paralelna, jednake visine
očuvane fiziološke krivine kralješnice
koljena u jednakom položaju

stopala u opuštenom položaju lagano usmjerena prema van.

Bol u donjem dijelu leđa proizlazi iz kralježnice, diskova između kralježaka ili okolnih mekih tkiva poput mišića i ligamenata kralježnice. Simptomi kao što su gubitak osjeta, neuspijevanje zadržavanja mokraće mogu pomoći u prepoznavanju slučajeva kronične boli u donjem dijelu leđa i potaknuti daljnju procjenu.

Karakteristike boli u donjem dijelu leđa su:

može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi

osjećaj jutarnje ukočenosti traje manje od 30 minuta
ublažavanje boli u mirovanju
može se brzo razviti
bol obično povezana s naporom ili ozljedom

može se opisati kao ”tupa” ili ”pulsirajuća”.

Kada se trebate zabrinuti i reagirati?

Kada se bol počne širiti niže od leđa, dakle prema nozi u vidu oštrije ili tupe boli te trnaca i tupog osjeta, opravdano je početi sumnjati na išijas kao jednu od komponenti križobolje.

Općenito, u prvih 6-8 tjedana pravilo je u liječenju išijasa da ono treba biti konzervativno, odnosno putem metoda koje se pružaju u okviru fizikalne terapije. Većinu vremena, ovaj bolni osjećaj odnosi se na bol u donjem dijelu leđa, a uglavnom može biti posljedica pritiska na korijen živca.

Kod većine bolesnika stanje se s vremenom poboljša uz liječenje putem fizikalne terapije koje uključuje vježbe za jačanje trupa, manualnu terapiju i liječenje boli većinom putem elektroterapijskih i termoterapijskih procedura, dekompresijskom terapijom kralježnice (istezanjem kralježnice) te laserskom ili magnetoterapijom.

Tegobe koje išijas može uzrokovati su:

jednostrana bol u nozi je jača od boli u donjem dijelu leđa
bol koja se najčešće širi straga u nogu i ispod koljena

utrnulost i/ili trnci u zahvaćenoj potkoljenici.

Kako si sami možete pomoći pri bolovima u leđima?

Kako bi se bol već u njenim samim počecima smanjivala, potrebno je početi provoditi vježbe razgibavanja kralježnice i pripadajućih mišića te provoditi rekreativne aktivnosti koje traže više dinamike. Tu se misli na sportove poput plivanja, hodanja, planinarenja manjeg intenziteta, vježbi pilatesa i joge s položajima koji ne iritiraju kralježnicu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!