Svjetska zdravstvena organizacija godinama upozorava kako je mentalno zdravlje najveći izazov 21. stoljeća, osobito depresija, i to ona u djece i mladih.
Ministarstvo zdravstva nakon 30 godina vraća psihologe u domove zdravlja diljem države te u suradnji s Ministarstvom znanosti osniva mrežu timova za brigu o mentalnom zdravlju učenika i studenata. O programu osnaživanja mentalnog zdravlja u novom danu govorila je načelnica Sektora za primarnu zdravstvenu zaštitu i zdravstveni turizam Ministarstva zdravstva, Ivanom Portolan Pajić.
S nama je bila u Novom danu jutros iz Splita specijalistica javnog zdravstva za mentalno zdravlje, Danijela Štimac Grbić.
“Kad govorimo o dostupnim podacima, stacionarno liječenje mentalnih poremećaja ima udio šest i četiri posto u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. To znači da je oko 40.000 hospitalizacija na godinu odnosi se na mentalne poremećaje i poremećaje ponašanja a njih 70 posto odnosi se na osobe između 20. i 59. godine života, dakle mladi i radno aktivna populacija. Imamo zabilježeno 2019. više od milijun dana bolovanja zbog mentalne bolesti. Prednjače problemi s alkoholom, šizofrenija, depresija i posttraumatski stres. Kad je riječ o mladima, istraživanja nisu bila dobra niti prije pandemije”, kazala je Portolan Pajić.
Štimac Grbić pojasnila je što su okidači za mentalne probleme ali i da se, na žalost, prekasno otkriju.
“Živimo u stresnom razdoblju, vrijeme je brže, informacije su dostupnije pa tako i sve ono negativno može doći do onih koji su ranjivi. Mentalni poremećaji se kasno počinju liječiti jer se najčešće ne prepoznaju u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Problem je i stigma koja prati ove poremećaje. Naime, 80 posto hospitaliziranih je otkriveno na hitnom pregledu. Jako je važnod a su javne osobe progovorile o ovim problemima radi destigmatizacije. Treba reći, pomoć postoji, nada postoji, oporavak je moguć. Zato je važno da su psiholozi dostupni.”
Psihološka djelatnost uvodi se u primarnu zdrasvtvenu zaštitu. Predviđeni su dispanzeri za mentalno zdravlje za svaku županiju, dakle na istom mjestiu prevencija, dijagnostika, terapija i rehabilitacija. Uspostavljaju se i mobilni timovi, multidisciplinarni. Dakle doći će tamo gdje treba. Danas u Zagrebu Ministarstvo zdarvstva financira dva mobilna psihijatrijska tima Klinici za psihijatriju Vrapče koji djeluju na području Zagreba i okolica. Riječ je o pilot projektu. Cilj je pomoći odmah i smanjiti hospitalizaciju.
Na kritike da je projekt najavljivan davno prije pa zakašnjeo, Portolan Paić kaže da o mentalnom zdravlju postoji u svim službama županijskih Zavodima za javno zdravstvo, u bolničkoj i konzilijarnoj zdravstvenoj zaštiti te da je ovo samo još jedan doprinos i odnosi se na primarnu zdravstvenu zaštitu.
Specijalistica javnog zdravstva za mentalno zdravlje Štimac Grbić naglasila je i važnost da se prepoznaju i čim prije tretiraju problemi kod djece i mladih.
Istraživanja su pokazala da deset posto učenika ima rizike od mentalnog oboljenja, u većoj mjeri su rizičke djevojčice od dječaka. Važno je povećanje mentalno zdravstvene pismenosti i osnaživanje uloge roditelja i obitelji ali i odgojnoobrazovnih djelatnika d abi rano prepoznali rizike. Više od 2000 djelatnika je prošlo te edukacije. Važno je pružiti podršku obitelji. Pomoć će biti sve dostupnija. Potpuni oporavak je, kaže, moguć.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!