Bučino brašno je odlična zamjena za bijelo brašno, a mogu ga konzumirati i osobe intolerantne na gluten. Ovo brašno sadrži malo kalorija te je bogato određenim vitaminima, a može se koristiti za izradu kruha, peciva, kolača te biti dodatak brojnim napitcima.
Bučino brašno radi se od bundeve koja je bogata mnogim vitaminima, a samo brašno se može koristiti za izradu kruha, kolača, palačinki i sličnih slanih ili slatkih jela. Hrani će dati poseban okus, a radi se o brašnu bez glutena pa ga mogu upotrebljavati i osobe s celijakijom, kao i osobe koje imaju intoleranciju na gluten.
Zašto je dobro bučino brašno?
Bučino brašno se dobiva od koštica bundeve, kada se od njih radi ulje ili u rijetkim slučajevima od same bundeve. Bučino brašno je dobar izvor beta-karotena, vitamina A, E, C i B, željeza i kalija, a sadrži i omega-3 masne kiseline. Osim toga, 100 grama ovog brašna, napravljenog od koštica budneve, sadrži 40 grama proteina i 15 grama ugljikohidrata. Bučino brašno je dobro za održavanje imuniteta, gubitak kilograma te je dobro za kožu.
Kako napraviti bučino brašno kod kuće?
Bučino brašno se može vrlo jednostavno napraviti kod kuće. Potrebno je samo samljeti željenu količinu osušenih bučinih sjemenki nekoliko puta u blenderu ili mlincu za kavu, sve dok se ne dobije prah. Brašno se može držati u hladnjaku do dva mjeseca.
Kako koristiti bučino brašno?
Može se dodati u recepte kao dodatak nekom drugom brašnu, a može se i koristiti samostalno kao alternativa običnom bijelom brašnu. Obogatit će svako jelo i dati mu poseban orašasti okus i boju, a mogu ga konzumirati i osobe koje ne mogu jesti gluten, kao i osobe koje su na paleo prehrani ili LCHF dijeti.
Ovo brašno se može koristiti za slane i slatke recepte. Za izradu palačinki, kruha, tjestenine, keksi, ali i kao začin koji se dodaje smoothieju, kavi ili žitaricama. Iako njegov okus podsjeća na jesen, ovo brašno se može koristiti u bilo koje doba godine.
Gdje kupiti bučino brašno?
Bučino brašno se može kupiti u trgovinama zdrave hrane, većim trgovačkim lancima, te kod nekih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva. Cijena će ovisiti o proizvođaču i trgovini, a iznosi od 13 do 16 kuna za količinu od 500 grama brašna.
Bučino brašno: Najbolji recepti
Donosimo vam nekoliko jednostavnih recepata koji uključuju bučino brašno.
1. Kava s dodatkom bučinog brašna
Kavu s dodatkom bučinog brašna je jednostavno za napraviti. Potrebno je brašno razmutiti u malo toplog mlijeka koji se potom dodaje kavi. Za još bolji okus se može dodati i cimet, kao i šlag.
2. Peciva s bučinim brašnom
Sastojci:
180 gr bučinog brašna
60 gr kokosovog brašna
3 žlice Psyllium ljuskica
3 žličice praška za pecivo
1 žličica soli
2 žlice jabučnog octa
3 jaja
240 ml vruće vode
Priprema:
Suhe sastojke dobro pomiješajte te im potom dodajte ocat, istučena jaja te vodu. Sve dobro pomiješajte drvenom kutlačom dok ne dobijete kompaktno tijesto, a potom malo promijesite rukama. Oblikujte male loptice te stavite na papir za pečenje. Stavite u zagrijanu pećnicu i pecite 30 minuta na 180 stupnjeva.
Postupak izrade ovih peciva možete pogledati ovdje.
Zaključak
Bučino brašno je odlična zamjena za bijelo brašno, a mogu ga konzumirati i osobe intolerantne na gluten. Ovo brašno sadrži malo kalorija te je bogato određenim vitaminima, a može se koristiti za izradu kruha, peciva, kolača te biti dodatak brojnim napitcima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!