U jesensko vrijeme bi bilo dobro iskoristiti što više plodova koje nam daje ovo godišnje doba. S jeseni se uvijek povezuju i kesteni, a mnogima su upravo oni asocijacija na hladnije dane koji nagovješćuju zimu. Od ovog ploda može se raditi kesten pire, kolači od kestena, med od kestena, ali i čaj od kestena.
Iako možda malo manje poznat, čaj od kestena zapravo ima brojne dobrobiti za naše zdravlje.
Razlika između pitomog i divljeg kestena?
Na našim šumskim područjima možete pronaći divlji kesten i pitomi kesten. Ove vrste kestena pripadaju različitim porodicama i zapravo su samo slične u plodu.
Pitomi kesten je jestiv i ljekovit te se može koristiti za pripremu pirea, brašna od kestena, kolača i drugih.
Divlji kesten se može koristiti za izradu ljekovitih pripravaka, ali se ne može jesti. Divlji je kesten više dekorativne svrhe, ali je dosta ljekovit. Kod ove biljke koristiti se mogu svi dijelovi biljke – pupovi, listovi, kora, cvjetovi i korijen.
Gotovo svi dijelovi ove biljke su ljekovizi i to zahvaljujući escinu. Escin je smjesa saponina koji se nalaze u smeđoj ovojnici ploda i u drugim dijelovima biljke, ali u manjim količinama.
Osim escina koji se kao tvar koristi u liječenju varikoznih vena, oticanja nogu i grčeva, ekstrakt divljeg kestena sadrži i flavonoide te masne kiseline. To samo podržava njegova ljekovita svojstva.
Escin je najznačajniji po svom pozitivnom djelovanju na vene i kapilare i često se može naći u obliku krema ili gelova. Osim toga, upravo se od divljeg kestena radi čaj od kestena, baš zbog svih ljekovitih svojstava.
Ljekovitost čaja od kestena
Čaj od divljeg kestena često se koristi u tradicionalnoj medicini i homeopatiji iako nema dovoljno čvrstih znanstvenih dokaza koji bi potvrdili njegova ljekovita svojstva.
Međutim, sastav kestena potvrđuje da takav čaj može pomoći kod određenih stanja. Uz escin, sadrži i tanine, flavonoide, šećer, ulja i vitamine.
Ovo su samo neka od ljekovitih svojstava čaja od kestena:
– smanjuje bolove kod proširenih vena
– smanjuje oticanje kože
– ima antioksidativna svojstva
– ima protuupalna svojstva
– pomaže u smanjivanju edema na koži
– pomaže kod smanjivanja upala
– utječe na smirivanje crijeva
Također, niže donosimo 5 problema kod kojih vam čaj od kestena može konkretno pomoći.
1. Smanjuje simptome kronične venske bolesti
Problemi s venama se pojavljuju kod oko 40% cjelokupne populacije starije od 30 godina.
Kronična venska bolest ima teže simptome poput vidljivih proširenih vena, oticanja nogu, kožnih promjena na potkoljenicama, čak i otvorene rane na potkoljenicama.
Uz to se pojavljuje osjećaj težine u nogama, osjećaj žarenja i pečenja, bolovi i grčevi.
Čaj od kestena može pomoći kod smanjivanja simptoma, posebice uz korištenje kompresijskih čarapa. Razlog tomu je protuupalno svojstvo escina te mogućnost te tvari da pozitivno utječe na stijenke vena i kapilara.
Istraživanja su pokazala kako dnevne doze divljeg kestena mogu pozitivno utjecati na smanjivanje simptoma poput bolova u nogama, oticanja i svrbeža zbog proširenih vena.
Niže donosimo i jedno iskustvo korisnice ovog čaja.
“Uzimam divlji kesten za proširene vene (300 mg ujutro i navečer). Izuzetno je učinkovit u smanjenju boli i osjećaja težine u listovima. Nedavno mi je ponestalo i u roku od tjedan dana sam primijetila da mi se ponovno javlja bol u listu. Moram ga uzimati s hranom, inače mi izazivaju izrazitu mučninu”, ostavila je recenziju za tablete s divljim kestenom jedna od korisnica medicinskog portala.
2. Ima generalna protuupalna svojstva
Čaj od kestena može pomoći kod smanjivanja upala zbog visoke razine escina. Dokazano je kako ova tvar ima mogućnost umanjenja upala povezanih s ozljedama, venskim problemima i oticanjima.
Postoje i dokazi kako čaj od kestena, odnosno, escin, može pomoći kod smanjivanja upala i oticanja nakon traume, operacija i sportskih ozljeda. Nerijetko se koristi i za smanjivanje bolova tijekom menstruacije.
“Uzimao sam ovo samo nekoliko dana. Mislim da sam imao varijantu venske insuficijencije uzrokovane covidom. Tijekom zadnjih 20 mjeseci je postajalo sve gore, a i liječnici su bili zbunjeni. Odustao sam i odlučio isprobati ekstrakt divljeg kestena. Oticanje je nestalo tog dana, a bol je puno manja”, govori jedan od korisnika.
3. Pomaže kod hemoroida
Hemoroidi su otečene krvne žile u donjeg dijelu rektuma, u anusu i oko njega te su slične proširenim venama na nogama. Mogu se pojaviti neovisno o spolu, a najčešći su kod trudnica zbog pritiska djeteta na to područje tijekom poroda te hormonalnim promjena koje uzrokuju povećanje krvnih žila.
Čaj od kestena djeluje jednako na hemoroide kao i na proširene vene. Smanjuje upale tog dijela kože, ali i samih vena koje zapravo otiču na području oko anusa.
4. Pomaže kod bakterijskih upala
Sjemenke divljeg kestena pokazale su izvrsnu antibakterijsku aktivnost protiv bakterija Staphylococcus aureus, Escherichia coli i Streptococcus mutans. Antibakterijska aktivnost bila je posebno snažna protiv E. coli, koja je Gram-negativna bakterija.
5. Usporava starenje kože
Divlji kesten koji se može koristiti za izradu čaja od kestena ima antioksidativna svojstva. To znači da pomaže u rješavanju slobodnih radikala u našem organizmu koji su jedni od krivaca za brzo starenje kože i uništavanje zdravih stanica.
Stoga divlji kesten pomaže u smanjivanju tamnih mrlja na koži, potiče stvaranje blistave kože te usporava starenje kože.
Recept za ljekoviti čaj od kestena
Ljekoviti čaj od kestena može se raditi od nekoliko različitih dijelova ove biljke. Divlji kesten se ne bi trebao uzimati oralno u većim količinama. Stoga se priprema kao čaj ili se uzima kao ekstrakt u malim količinama. Nuspojave čaja od kestena zbog prevelike doze mogu biti povraćanje, proširenje zjenica pa i gubitak svijesti.
Iako se koristi naziv čaj od kestena, možda bi bolje odgovarao pojam “pripravak od kestena” jer se isti može raditi od listova, cvjetova, korijena, kore i ploda.
Za izradu čaja od kestena bit će potrebno:
– usitnjena kora divljeg kestena
– ekstrakt kore divljeg kestena
– suhi cvjetovi ili listovi divljeg kestena
Recept za čaj od kore kestena
Jušnu žlicu usitnjene kore divljeg kestena prelijte s 2 dcl vode. Voda ne mora biti vrela. Tekućinu ostavite tako da se namače 12 sati i onda dobro procijenite.
Ako želite odmah konzumirati čaj od kestena onda jušnu žlicu usitnjene kore prelijte vrućom vodom i poklopite. Ostavite da tako stoji oko sat vremena i onda popijte.
Nemojte piti cijelu šalicu odjednom jer se čaj od kestena pije u gutljajima i to ne više od dvije šalice dnevno.
Recept za čaj od listova kestena
Za izradu jedne šalice čaja od kestena od listova potrebno vam je oko jedne jušne žlice sušenih listova i/ili sušenih cvjetova. Riječ je otprilike o jednom gramu suhe materije.
Isto prelijte s 2dcl kipuće vode. Ostavite da stoji oko 10 minuta pa procijedite. Pijte u gutljajima kroz dan kako biste smanjili kašalj. Nemojte popiti više od dvije šalice dnevno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!