Ova mala, ali moćna biljka oduvijek se koristila u medicinske svrhe, no popularnost joj je pala u 19. stoljeću. Ipak, kasnije je opet prepoznata njezina učinkovitost, posebice u smanjenju simptoma uvećanja prostate.
Vrbovica, vrbolika ili svilovina samonikla je biljka koju možemo pronaći u crnogoričnim i listopadnim šumama, na vlažnim mjestima uz potoke i rijeke te na šumskim čistinama i uz šumske putove. Prepoznati je možete po malim bijelim cvjetovima, iako je kod nas najrasprostranjenija ružičasta vrbovica, čija boja varira od svijetlo ružičaste pa sve do gotovo ljubičaste.
Ova oku privlačna biljka, koja cvate od srpnja do rujna, u srednjem vijeku koristila se čak za duhovne obrede, zaštitu od uroka, groma i raznih bolesti, a na glasu je od pamtivijeka kao odličan lijek za bolesti prostate, kao i za menstrualne tegobe.
U 19. stoljeću pala je u zaborav, da bi se 70-godina prošlog stoljeća ponovno počela koristiti zahvaljujući austrijskoj travarki Mariji Treben koja je u svojoj knjizi „Zdravlje iz Božje ljekarne” navela čak nekoliko vrsta vrbovice: planinska, ružičasta, tamna, suličasta, brežuljkava, močvarna, šljunkovita i alpska.
Čaj od vrbovice kao lijek
Vrbovica ima mnoga ljekovita svojstva te se obično koristi u obliku masti, tonika ili čaja. Čaj od vrbovice sadrži mnoge aktivne spojeve poput flavonoida, tanina, fenolne kiseline, pektina, vitamina C i slično, koji u kombinaciju snažno djeluju na razne tegobe:
- sprječava rast bakterije Escherichije coli
- liječi benignu hiperplaziju prostate (uvećanje)
- pomaže kod inkontinencije
- liječi bolesti mjehura i bubrega
- pomaže kod menstrualnih tegoba
- sprječava rektalno krvarenje
Čaj od vrbovice pomoću svojih protuupalnih svojstava ublažava sve simptome upale bubrega, mjehura i mokraćovoda, a najkorisnija je kod uvećanja prostate, što je vrlo česta pojava kod starijih muškaraca te može dovesti i do raka.
Simptomi uvećanja prostate su otežano mokrenje, nagon za čestim mokrenjem, slabi mokraćni mlaz, nemogućnost pražnjenja mjehura do kraja, bol u donjem dijelu trbuha te kod nekih muškaraca i otežana ejakulacija. Domaći čaj od vrbovice odličan je i za ublažavanje menstrualnih bolova, obilnih krvarenja i grčeva koji mogu biti iznimno neugodni i narušavati kvalitetu života.
Priprema čaja od vrbovice
Čaj od vrbovice priprema se vrlo jednostavno. Sve što trebate jest ubrati listove biljke ili cijelu biljku u cvatu, ali pripazite da uberete sitnocvjetnu vrbovicu koja ima najjača ljekovita svojstva.
Jednu čajnu žličicu suhe vrbovice prelijte s 2,5 dcl kipuće vode i ostavite da stoji oko 10 minuta. Sve procijedite i zasladite po želji. Pijte dvije šalice čaja dnevno, ujutro i navečer. Iako konzumiranje čaja od vrbovice obično nema nuspojava, ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.
Tinktura od vrbovice
Osim čaja, kod kuće možete napraviti i tinkturu od vrbovice. Potrebno vam je:
- 100 g suhe, usitnjene vrbovice
- pola litre etilnog alkohola
- tamna sterilna boca
Biljku prelijte sa 70-postotnim alkoholom ostavite na sobnoj temperaturi tri do četiri tjedna te tekućinu povremeno promiješajte. Nakon toga je procijedite i čuvajte u tamnoj boci na tamnom i hladnom mjestu. Pijte dva puta dnevno po 20 kapi s malo vode.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!