Četiri načina na koja se možete zaštiti od salmonele

Lifestyle 02. stu 202306:48 0 komentara
Pexels

Možete se zaraziti salmonelom iz raznih namirnica, uključujući piletinu, puretinu, govedinu, svinjetinu, jaja, voće, klice, drugo povrće, pa čak i prerađenu hranu, kao što su maslac od orašastih plodova i smrznute pite.

Simptomi salmonele obično počinju šest sati do šest dana nakon infekcije.

Proljev, koji može biti krvav, groznica i grčevi u želucu najčešći su simptomi. Dok se većina ljudi oporavi unutar četiri do sedam dana bez liječenja antibioticima, neki koji pate od teškog proljeva možda će morati biti hospitalizirani ili uzimati antibiotike.

Četiri koraka za sprječavanje infekcije salmonelom:

Američki Centar za kotrnolu i prevenciju bolesti (CDC) predlaže da se pridržavate smjernica čistoće, razdvajanje namirnica, pravilno kuhanje i hlađenje namirnica. “Ovi koraci mogu zaštititi vas i vašu obitelj od infekcije salmonelom i drugih vrsta trovanja hranom”, pišu.

1) Očistite svoje ruke i površine za kuhanje

Prvi korak je čišćenje.

“Prati ruke sapunom i čistom tekućom vodom najmanje 20 sekundi prije i nakon rukovanja hranom, osobito nakon dodirivanja sirovih ili nedovoljno kuhanih jaja, mesa, peradi (poput piletine i puretine), plodova mora ili njihovih sokova”, kažu.

“Operite pribor, daske za rezanje, posuđe i radne površine vrućom vodom s sapunom, osobito nakon što su dotakli sirova ili nedovoljno kuhana jaja, meso, perad, plodove mora ili njihove sokove.”

Jedan iznenađujući prijedlog? Odvraćaju od pranja sirove peradi, mesa ili plodova mora prije kuhanja. “Pranje može proširiti klice na drugu hranu, posuđe i površine”, objašnjava CDC.

2) Odvojite određene namirnice od druge hrane

Držite sirovo meso, perad, plodove mora i jaja odvojeno od ostale hrane u kolicima s namirnicama i u hladnjak, piše Best Life.

“Čuvajte jaja u originalnoj kutiji i pohranite ih u glavnom dijelu hladnjaka, a ne u vratima”, savjetuje CDC.

Također, držite sirovo meso, perad i plodove mora odvojeno od hrane gotove za konzumaciju, poput salata i delikatesnog mesa. Koristite zasebne daske i tanjure za rezanje namirnica i sirovog mesa, peradi, plodova mora i jaja. ”

“Nikad ne stavljajte kuhanu hranu na tanjur na kojem su prethodno bila sirova ili nedovoljno kuhana jaja, meso, perad, plodovi mora ili njihovi sokovi”, upozorava CDC.

3) Kuhajte hranu na sigurnoj temperaturi

Budući da se salmonela redovito širi nedovoljno kuhanom hranom, predlažu korištenje termometra za hranu kako bi se osiguralo da je hrana pripremljena na sigurnoj unutarnjoj temperaturi pojedinih namirnica:

63°C za govedinu, svinjetinu, šunku, teletinu i janjetinu (zatim ostavite meso da odstoji 3 minute prije rezanja ili jela)
63°C za ribu s perajama (ili kuhajte dok meso ne postane neprozirno i lako se odvaja vilicom)
71°C za mljevenu junetinu, mljevenu svinjetinu, mljevenu teletinu i mljevenu janjetinu
71°C za jela od jaja koja ne sadrže meso ili perad

74°C za jela od jaja koja sadrže meso ili perad
74°C za perad (piletinu, puretinu, patku), uključujući mljevenu piletinu i mljevenu puretinu
74°C za ostatke i složence

4) Prikladno ohladiti

CDC također naglašava važnost pravilnog hlađenja hrane. “Držite svoj hladnjak na 4°C ili niže”, kažu. “Nikada ne ostavljajte kvarljivu hranu izvan hladnjaka dulje od DVA sata ili JEDAN sat ako je hrana izložena temperaturama iznad 30°c (poput vrućeg automobila ili piknika).

Kvarljiva hrana uključuje meso, perad, plodove mora, jaja, mliječne proizvode , narezano voće, nešto povrća, kuhana riža i ostaci.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!