Čimbenici koji povećavaju rizik od dobivanja raka debelog crijeva

Zdravlje 14. lip 202216:14 1 komentar
liječnik, doktor, medicina, zdravstvo, zdravstveni sustav, stetoskop
Pixabay / Ilustracija

Kolorektalni karcinom ili rak debelog crijeva na prvom je mjestu po broju novooboljelih godišnje u Hrvatskoj, a samo 20 do 30 posto građana odaziva se na prevetivni program ranog otkrivanja te maligne bolesti. Ljudi stariji od 50 godina najviše su izloženi riziku, ali dokazi sugeriraju da je stopa raka debelog crijeva u porastu i među mlađim ljudima, dijelom zbog određenih čimbenika rizika koji se mogu spriječiti.

Važno je stoga znati kojim zdravim promjenama se može utjecati na smanjenje rizika.

“Preventivni pregled najučinkovitiji je i najvažniji način da spriječite kolorektalni karcinom i smanjite rizik. Međutim, postoje promjene u načinu života koje mogu smanjiti rizik od polipa i raka debelog crijeva”, rekla je za Insider Anjee Davis, predsjednica Fight Colorectal Cancer, američke organizacije koja se bavi pravima pacijenata s kolorektalnim rakom.

Na temelju najnovijih dokaza, jedenje više biljne hrane bogate vlaknima, smanjenje alkohola i crvenog mesa te održavanje aktivnosti mogu biti korisni načini za sprječavanje raka debelog crijeva, iako neki čimbenici, poput genetike, mogu biti izvan vaše kontrole.

Sjedilački način života

Prema istraživanjima, previše sjedenja čimbenik je rizika za više vrsta raka, uključujući rak debelog crijeva. Nasuprot tome, čini se da tjelesna aktivnost ima zaštitni učinak i pomaže u smanjenju rizika od raka debelog crijeva.

Stručnjaci trenutačno preporučuju nekoliko sati tjelovježbe svaki tjedan, bilo da je to hodanje, bavljenje sportom, dizanje utega ili bilo što drugo što povećava broj otkucaja srca.

Nedostatak vlakana, voća i povrća u prehrani

Ono što jedete također je važan čimbenik u vašim izgledima za razvoj raka debelog crijeva. Konzumacija puno voća, povrća i cjelovitih žitarica može pomoći da dobijete dovoljno vlakana, koja su se pokazala kao važna hranjiva tvar za prevenciju kroničnih bolesti poput raka.

“Vlakna su važna jer održavaju dobar rad probavnog sustava i smanjuju upalu”, pojasnila je Davis.

Pravilna prehrana također može pomoći da imate bolje izglede da pobijedite rak ako ga ipak dobijete, dodala je Davis.

Bez obzira na vaš stil prehrane, dobri ciljevi za prevenciju raka su da biljna hrana čini oko 2/3 vašeg tanjura, savjetuje Davis. Šarena mješavina voća, povrća, žitarica, orašastih plodova i sjemenki može vam pomoći da dobijete razne hranjive tvari.

Konzumiranje puno crvenog mesa i zasićenih masti

Postoje dokazi koji sugeriraju da životinjski proizvodi poput crvenog i prerađenog mesa povećavajući rizik od razvoja ovog karcinoma.

Prerađeno meso je povezano s lošijim zdravstvenim ishodima za razne bolesti, uključujući oboljevanje srca te rak debelog crijeva.

Što se tiče crvenog mesa, neke studije sugeriraju da previše može biti nezdravo, ali da bi moglo biti dobro u umjerenim količinama.

Možda nećete morati u potpunosti isključiti meso, ali stručnjaci predlažu da ograničite konzumaciju crvenog mesa na nekoliko porcija tjedno i odbacite hranu poput slanine, kobasica i narezaka.

Također vodite računa o tome kako pripremate svoje meso, jer dokazi sugeriraju da visoke temperature mogu povećati količinu spojeva koji uzrokuju rak.

Obilno opijanje

Postoje uvjerljivi dokazi da umjerena konzumacija alkohola može pomoći u smanjenju rizika od raka debelog crijeva, rekla je Davis.

Međutim, Američko onkološko društvo upozorava da je alkohol poznati kancerogen, odnosno tvar koja može povećati rizik od više vrsta raka.

Znanost nema jednoglasan odgovor koja količina alkohola je sigurna, odnosno postoji li uopće količina alkohola koja je bezopasna.

Pušenje je glavni rizik od raka koji se može spriječiti

Opće je poznato da pušenje može uzrokovati rak, ali nisu samo vaša pluća u opasnosti, nego time značajno povećavate i rizik od raka debelog crijeva.

Jedna od najboljih stvari koje možete učiniti je u potpunosti izbjeći pušenje.

Visok BMI

Indeks tjelesne mase (BMI), ili omjer visine i težine, može biti još jedan pokazatelj iznadprosječnog rizika od raka debelog crijeva, prema Davis.

Više studija je pokazalo da je veći rizik od raka debelog crijeva povezan s BMI iznad 25 (što se smatra “prekomjernom težinom”) ili 30 (što je u rasponu “pretilosti”).

Kontrola tjelesne težine može biti način smanjenja rizika od raka debelog crijeva, osobito u kombinaciji s drugim promjenama u načinu života kao što su prehrana, tjelovježba, pušenje i konzumiranje alkohola, pokazuju istraživanja.

Genetika

Međutim, ne može se utjecati na sve čimbenike rizika za rak debelog crijeva. Često je rizik za dobivanje raka debelog crijeva veći kod osoba čija obiteljska povijest bolesti bilježi upravo takve slučajeve ili slučajeve polipa debelog crijeva (izrasline unutar probavnog sustava).

Treba ipak znati da, zbog genetskih i drugih čimbenika, možete dobiti rak debelog crijeva čak i ako vodite zdrav način života, stoga je još uvijek važno biti svjestan rizika i redovito se pregledavati.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare