Čudni faktori koji mogu povisiti tlak: Mjehur i položaj nogu su od ključnog značaja

Zdravlje 25. lis 202308:41 0 komentara
Pexels

Krvni tlak je vitalni parametar koji daje uvid u zdravlje vašeg kardiovaskularnog sustava. Mjeri snagu kojom krv djeluje na stijenke arterija dok cirkulira tijelom.

Održavanje zdravog krvnog tlaka ključno je za opću dobrobit, budući da je visoki krvni tlak, poznat i kao hipertenzija, poznati faktor rizika za srčane bolesti, moždani udar i druge ozbiljne zdravstvene probleme.

Točna mjerenja krvnog tlaka osnova su za dijagnozu i liječenje. Oni informiraju vas i vašeg liječnika o opterećenju vašeg srca i stanju vaših krvnih žila.

Međutim, krvni tlak nije statičan broj; može varirati zbog raznih čimbenika, prenosi City Magazine.

Neki od tih čimbenika su relativno nepoznati, a u nekim slučajevima i prilično čudni. Od kofeina u vašoj jutarnjoj kavi ili stresa svakodnevnog života do lijekova koje možda uzimate, kvalitete vašeg sna, pa čak i položaja u kojem sjedite, postoje skriveni elementi koji utječu na vaš krvni tlak, a da toga niste ni svjesni.

Razumijevanje ovih utjecaja ne samo da će demistificirati krvni tlak, već će vam dati i bolju kontrolu nad vašim kardiovaskularnim zdravljem.

Sindrom bijele kute

Odlazak liječniku za mnoge ljude može biti prilično stresan. Kod nekih ljudi liječnici sami mogu predvidjeti skok krvnog tlaka, fenomen poznat kao “sindrom bijele kute” ili “hipertenzija bijele kute”. To može dovesti do lažno povišenih očitanja koja vas dodatno zabrinjavaju.

Prema Klinici Cleveland, sindrom bijele kute pogađa 15 do 30 posto osoba s hipertenzijom, ali može zahvatiti i osobe koje nemaju visok krvni tlak.

Liječenje sindroma bijele kute ključno je za točno mjerenje krvnog tlaka. Tehnike opuštanja poput dubokog disanja i meditacije mogu vam pomoći da se osjećate smirenije i opuštenije tijekom ispita.

Provjera krvnog tlaka izvan kliničkog okruženja može vam dati bolju predodžbu o vašim osnovnim očitanjima. A ako se osjećate nervozno, nemojte se bojati o tome razgovarati sa svojim liječnicima! Uostalom, oni su tu da vam pomognu.

Način mjerenja tlaka

Točna mjerenja krvnog tlaka ovise o položaju tijela i upotrebi opreme.

Na primjer, istraživanje objavljeno 2007. pokazalo je da je križanje nogu u razini koljena rezultiralo značajnim povećanjem sistoličkog i dijastoličkog krvnog tlaka.

To se događa jer protok krvi može biti blokiran, povećavajući tlak u arterijama vaših nogu, zbog čega se čini da vam je krvni tlak viši nego što stvarno jest. Kako biste osigurali točna očitanja, držite stopala ravno na podu s leđima naslonjenim na stolicu i rukom u razini srca (prema AHA).

Mjehur

Još jedan neočekivani faktor koji utječe na očitanja krvnog tlaka je pun mjehur. Starija studija iz 1989. objavljena u časopisu Circulation otkrila je da pun mjehur može stimulirati simpatički živčani sustav, privremeno povećavajući krvni tlak. Kako biste to izbjegli, preporuča se otići na zahod prije mjerenja krvnog tlaka, osobito ako ste obilno jeli ili konzumirali značajne količine tekućine.

Pravilan položaj ruke

Također je važno pravilno poduprijeti ruku, jer ako to ne učinite, očitanje može biti veće nego što bi trebalo biti. Naslonite ruku na ravnu površinu, poput stola, u razini srca kako biste smanjili napetost mišića koja može utjecati na očitanje.

Pravilno nošenje manžeta

Osim toga, izbjegavajte nošenje manžeta za krvni tlak preko odjeće. To može uzrokovati da očitanje bude veće nego što bi trebalo biti. Umjesto toga, zavrnite rukav i stavite manšetu izravno na golu ruku.

Temperatura

Odnos između temperature i krvnog tlaka je složen. Ne radi se samo o vremenskim uvjetima, već uključuje i druge čimbenike poput tjelesne temperature.

Na primjer, tijekom vrućeg vremena naša tijela imaju tendenciju otpuštanja viška topline širenjem krvnih žila, što može uzrokovati privremeni pad krvnog tlaka. S druge strane, hladno vrijeme može uzrokovati da sačuvamo tjelesnu toplinu stežući krvne žile i uzrokujući privremeni porast krvnog tlaka.

Povišena temperatura također može utjecati na krvni tlak. Vaša tjelesna temperatura raste kada dobijete groznicu, što može uzrokovati brže pumpanje srca kako bi se riješilo viška topline. To zauzvrat može povećati vaš krvni tlak. Također, dehidracija uzrokovana groznicom ili infekcijom može dovesti do povećanja krvnog tlaka (prema Healthlineu). Održavanje hidratacije i hladnoće tijekom vrućine može vam pomoći da izbjegnete negativan učinak na krvni tlak.

Također je vrijedno napomenuti da su ove promjene povezane s temperaturom obično privremene i da se vaš krvni tlak obično vraća na normalne razine nakon što temperatura padne ili vrijeme postane ugodnije. Međutim, ako ste osjetljivi na promjene temperature ili imate kardiovaskularna oboljenja, uvijek je najbolje konzultirati se s liječnikom koji će pratiti i kontrolirati vaš krvni tlak u takvim situacijama.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!