Deset mogućih razloga zašto nakon jela osjećate bol u trbuhu

Zdravlje 13. lis 202207:00 0 komentara
Pixabay/Ilustracija

Nikada nije idealno vrijeme za uznemireni trbuščić, no bolovi u želucu posebno su neugodni nakon obroka. Možda mislite da je određena hrana temeljni uzrok ppjave boli, ali alergije na hranu zapravo su prilično neuobičajene kod odraslih, kaže Thomas Vanderheyden, gastroenterolog na Michiana Gastroenterology.

Jedan od najčešćih razloga za bolove u želucu nakon jela je dispepsija, što je u osnovi samo otmjena riječ za probavne smetnje. Dispepsija uzrokuje bolove u trbuhu, nadutost i osjećaj sitosti nakon što jedete, kaže dr. med. Scott Gabbard, gastroenterolog na klinici Cleveland.

Dok probavne smetnje obično nestaju same od sebe, trbuh bi vas također mogao boljeti nakon jela zbog neke bolesti, kaže Ashkan Farhadi, gastroenterolog u MemorialCare Orange Coast Medical Center i direktor MemorialCare Medical Group’s Project Digestive Disease Project u Fountain Valleyu, Kalifornija.

Boli li vas trbuh nakon uživanja u obroku? Možda bi vrijedilo razmotriti može li jedan od ovih medicinskih problema biti odgovoran za tu neugodnu pojavu, piše Women’s Health.

1. Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB)

Također poznato kao GERB, ovo se stanje događa kada želučana kiselina iritira sluznicu vašeg jednjaka, stvarajući pritom žgaravicu i bol u želucu, kaže dr. Farhadi.

Veća je vjerojatnost da ćete patiti od GERB-a ako ste skloni prejedanju ili volite začinjenu hranu—to omogućuje kiselini da teče u vaš jednjak, što može biti prilično bolno, kaže dr. Rudolph Bedford, gastroenterolog u Zdravstvenom centru Providence Saint John u Santa Monica, Kalifornija.

Ako mislite da se borite s GERB-om, pokušajte smanjiti unos začinjene hrane, kofeina i alkohola te uzimajte antacide koji se izdaju bez recepta kako biste ublažili simptome. Ako ni to ne uspije, nazovite svog liječnika.

2. Sindrom iritabilnog crijeva (IBS)

IBS, crijevni poremećaj koji može uzrokovati bolove u želucu, plinove, proljev i zatvor, može se pojaviti na više različitih načina, ali definitivno može uzrokovati bolove u želucu nakon što jedete, kaže dr. Farhadi. Ako vas želudac nastavi boljeti nakon što jedete i borite se sa zatvorom ili proljevom, bilo bi dobro da se javite svom liječniku kako bi se testirao na IBS.

3. Celijakija

Celijakija je imunološka reakcija na unos glutena koja može utjecati na oboljele na različite načine. Jedan je bol u trbuhu nakon što pojedete gluten, kaže dr. Bedford.  Trbuh vas također može boljeti ako imate blagu intoleranciju na gluten (što znači da vaše tijelo ima poteškoća s probavljanjem glutena), ali to se razlikuje od celijakije. Kod celijakije se tanko crijevo osobe oštećuje kada jede gluten; s intolerancijom na gluten, netko može jednostavno imati fizičku reakciju poput proljeva ili plinova nakon što pojede gluten. Vaš liječnik vam može pomoći da odredite što bi moglo biti u korijenu problema.

4. Čir

Ako se borite s kroničnom boli nakon što pojedete obrok i također se suočavate s gubitkom težine, anemijom, povraćanjem, problemima s gutanjem ili krvlju u stolici, to bi mogao biti znak čira, kaže dr. Gabbard. Čirevi, koji su ranice koje se razvijaju u sluznici vašeg jednjaka, želuca ili tankog crijeva, obično se u nekim slučajevima liječe lijekovima za smanjenje kiselosti i antibioticima, tako da o tome stvarno trebate porazgovarati s liječnikom.

5. Gastropareza

Poznata i kao “spori želudac”, gastropareza rezultira djelomičnom paralizom trbušnih mišića i sprječava pravilnu probavu, kaže dr. Vanderheyden. Zbog toga hrana dulje ostaje u želucu. Kao rezultat toga, vaš želudac ne može primiti i probaviti više hrane koju pojedete, što onda uzrokuje grčeve i/ili grčeve u želucu. Također možete osjetiti mučninu ili povraćanje.

VEZANA VIJEST

Većina slučajeva je spontana, obično se javlja nakon želučane virusne ili bakterijske infekcije, ali nedavna infekcija koronavirusom također je povezana s gastroparezom, prema dr. Vanderheydenu.

Ako se borite s ovim stanjem, poželjet ćete jesti manje, češće obroke, što olakšava pražnjenje želuca. Također biste trebali izbjegavati hranu bogatu vlaknima kao što su naranče, brokula, cikla i celer te jesti dobro kuhano voće i povrće umjesto sirovog. Vaš liječnik također može propisati lijekove za stimulaciju trbušnih mišića i ublažavanje povezane mučnine.

6. Prekomjerni bakterijski rast u tankom crijevu (SIBO)

SIBO se javlja kada postoji abnormalna količina bakterija u vašem tankom crijevu. Kada ima previše loših bakterija, one nadjačaju dobre bakterije koje su potrebne za probavu. Može uzrokovati nadutost, proljev i bolove u trbuhu nakon jela zbog loše probave.

Čimbenici rizika za SIBO uključuju poodmaklu dob, prethodnu operaciju abdomena, autoimune poremećaje ili kronični zatvor, kaže dr. Vanderheyden.

Liječenje uključuje antibiotike kako bi se uklonio prekomjerni rast bakterija i promjene u prehrani, stoga dr. Vanderheyden preporučuje pregled kod gastroenterologa ako sumnjate da imate SIBO.

7. Bolest žučnog mjehura

Bolest žučnog mjehura posebno je česta među ženama u 40-ima i odnosi se na višestruke probleme koji uzrokuju bol u srednjem do gornjem desnom gornjem kvadrantu vašeg trbuha i oko leđa, kaže Jeffrey Jacobs, gastroenterolog iz Illinois Gastroenterology Group.

Budući da je žučni mjehur stimuliran masnoćom, blagi do jaki bolovi u trbuhu mogu se pojaviti nakon što pojedete masni obrok (pržena hrana, sir, kobasice, čips i maslac). Upala uzrokovana žučnim kamencem koji blokira kanale u tankom crijevu također može rezultirati jakom boli. Buđenje usred noći zbog jakih bolova u trbuhu obično je znak upozorenja da nešto nije u redu s vašim žučnim mjehurom, kaže dr. Jacobs.

Problemi sa žučnim mjehurom obično se neće riješiti sami od sebe, pa ako imate česte ili ponavljajuće bolove u trbuhu nakon jela i druge zabrinjavajuće simptome, trebali biste odmah posjetiti svog liječnika. Oni mogu propisati lijekove za ublažavanje boli, ali operacija uklanjanja žučnog mjehura također može biti potrebna u težim slučajevima.

8. Crohnova bolest

Crohnova bolest, vrsta upalne bolesti crijeva, može zahvatiti bilo koji segment GI trakta od usta do anusa, kaže dr. Jacobs. Upala uzrokovana Crohnovom bolešću može uzrokovati blage do teške simptome, uključujući povraćanje, proljev, umor, bol u trbuhu, grčeve, smanjeni apetit i krv u kakici.

Ne postoji poznat uzrok Crohnove bolesti, ali obično je povezan s vašom prehranom i genetikom, kaže dr. Jacobs. Iako je to kronično stanje koje zahtijeva stalno praćenje i liječenje, vaš liječnik može preporučiti lijekove, promjene prehrane i operaciju kako bi se suzbili simptomi i pružilo dugoročno olakšanje.

9. Ulcerozni kolitis

Ulcerozni kolitis je još jedna vrsta upalne bolesti crijeva i uzrokuje male čireve u cijelom debelom crijevu ili rektumu, kaže dr. Jacobs. Najćešće zahvaća debelo crijevo. Simptomi se obično razvijaju tijekom vremena i uključuju bol u trbuhu ili rektalnu bol, krvavi proljev, rektalno krvarenje, hitnu potrebu za korištenjem kupaonice, umor i gubitak težine. Bolove u želucu pogoršava hrana s visokim sadržajem šećera ili zasićenih masti poput kolača, maslaca, kokosovog ulja i slanine.

Točan uzrok pojave bolesti je nepoznat, ali može biti kombinacija genetike, stresa, prehrane i disfunkcije imunološkog sustava. Ako osjetite jake bolove u trbuhu nakon jela ili vidite krv u stolici, obratite se liječniku. Liječenje se obično sastoji od protuupalnih lijekova, ali operacija može biti potrebna u ekstremnijim slučajevima.

10. Pankreatitis

Pankreatitis je upala gušterače i uzrokuje bol u gornjem dijelu trbuha i širi se u leđa, kaže dr. Jacobs. Budući da gušterača proizvodi enzime koji pomažu u probavi, pankreatitis se javlja kada se ti enzimi prerano oslobode i napadnu gušteraču umjesto hrane u želucu.

Bol se može pojaviti iznenada ili može biti kronično stanje povezano sa žučnim kamencima, kamencima u gušterači ili alkoholizmom. Blagi akutni pankreatitis obično nestaje unutar nekoliko dana i može se liječiti lijekovima protiv bolova i odmorom, ali teži slučajevi mogu zahtijevati operaciju. Ako imate iznenadnu pojavu boli, mučnine, povraćanja, vrućice ili jake osjetljivosti u gornjem dijelu trbuha, nazovite svog liječnika što prije.

Opet, ponekad razlog može biti jednostavan poput prejedanja, ali ako ustanovite da vas trbuh redovito boli nakon jela, bilo bi dobro pozvati liječnika da vam pomogne otkriti zašto.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!