Doktor otkriva što je Barbie botoks koji može biti opasan po zdravlje

Zdravlje 18. lis 202313:42 0 komentara
Margot Robbie s ogrlicom od tri reda bijelih bisera
JUSTIN TALLIS / AFP

Zbog poznatog filma stvorena je nova estetska operacija.

Nakon premijere filma “Barbie” mnoge djevojke i žene širom svijeta su htjele samo jedno – izgled poput Barbike. A kada pogledate lutku Barbie, vidjet ćete nešto neuobičajeno – ona nema trapezaste mišiće koji pripadaju leđnoj muskulaturi i dijelu vrata, piše Zadovoljna.rs.

Spoj između Barbikinog vrata i ramena je potpuno pravokutan i zbog toga je njezin vrat izuzetno dug i vitak, što, naravno, kod ljudi nije slučaj. Sada, uslijed te težnje kod žena da izgledaju poput Barbike i planetarnog uspjeha filma, stvorena je nova estetska procedura – Barbie botoks.

Što je zapravo Barbie botoks?

Što je zapravo Barbie botoks, kako se izvodi, koliko može biti opasan, ali i koliko košta, za Zadovoljnu je objasnio dr. Nemanja Čolić, klinički liječnik i stručnjak za estetske operacije iz “Genesis estetike”.

“Barbie botoks ili trap tox, kako se drugačije naziva, estetska je procedura koja podrazumijeva apliciranje neurotoksina u trapezasti mišić kako bi se vizualno stvorio vitak i izdužen vrat. Osnovna funkcija trapezastog mišića je ekstenzija glave, podizanje ramena i međusobno približavanje lopatica”, kaže sugovornik.

Priča i što se zapravo krije iza ovog trenda koji je osvojio svijet. “Žene obično vole imati duži i tanji vrat kako bi djelovale što nježnije i elegantnije. Ne vole kada im trapezasti mišići dolaze do izražaja i daju im muški izgled. Ženski trapezasti mišići nisu jaki i izraženi kao kod muškaraca i smatram da im kao takvi ne predstavljaju estetski problem. Pritom, ova procedura je donedavno bila potpuno strana široj javnosti. Prije pojavljivanja filma je imala potpuno druge indikacije – tortikolis iliti kriv vrat, kao i migrene izazvane pretjeranom kontrakcijom mišića vrata.”

Doktor Čolić priča i kako se ovaj zahvat izvodi, kako izgleda cijela procedura:

JUSTIN TALLIS / AFP

“Procedura ne podrazumijeva nikakvu pripremu. Izvodi se tako što se u par ključnih, najizraženijih točaka mišića aplicira  neurotoksin kako bi došlo do njegove relaksacije i atrofije mišića i tako postigao pravi kut između vrata i ramena. Iako je botoks relativno siguran postupak, postoji nekoliko kontraindikacija i situacija u kojima se ne preporučuje ili ne smije koristiti. To su preosjetljivost na botulinum toksin, akutne infekcije, mišićne slabosti, aktualna primjena antibiotika, trudnoća i dojenje, neurološki poremećaji. Tretman se ne preporučuje mlađima od 25 godina.”

Koliko traju učinci?

“Djelovanje botoksa traje od četiri do šest mjeseci, s tim što nekad to može biti i nešto kraće kod pojedinih osoba”, otkriva.

Cijena tretmana je između 250 i 300 eura.

Ali prije svega toga, važno je znati koje su eventualne posljedice. Dakle, što moraju znati djevojke koje bi se podvrgnule ovom tretmanu?

“Ako ovu proceduru izvodi liječnik, onda je sve relativno sigurno. Međutim, ako se neurotoksin aplicira netočno ili u pogrešnoj dozi, botoks može potpuno paralizirati trapezasti mišić, migrirati s originalnog mjesta aplikacije, slabeći neuromišićnu vezu drugih okolnih mišića i tada prilično značajno može utjecati na sposobnost pravilnog držanja glave, kao i podizanje ramena i ruku.”

NeydtStock/Shutterstock/Ilustracija

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!