Epiziotomija je postupak kojim se, između vaginalnog otvora i anusa radi rez kako bi se djetetu olakšao izlaz. Prijašnjih je godina bila česta praksa, ali stručnjaci sada smatraju da radi više štete nego koristi.
Epiziotomija je kirurški zahvat kojim se, tijekom poroda, napravi rez između vaginalnog otvora i anusa (međica) kako bi se vaginalni otvor proširio i tako djetetu olakšao izlaz.
Epiziotomija se radi neposredno prije izlaska djetetove glavice i to pod lokalnom anestezijom te se nastali rez šiva odmah nakon poroda.
Zašto je potrebna epiziotomija?
U nekim je bolnicama epiziotomija bila česta praksa kako bi se spriječilo prirodno pucanje međice koje se često događa tijekom poroda.
Ipak, danas brojni stručnjaci smatraju kako je prirodno pucanje bolja opcija. Naime, rodnice su elastične te se, ubrzo nakon poroda, vraćaju u svoje prvobitno stanje te, čak i ako dođe do prirodnog pucanja međice, rana vrlo brzo zaraste i žena ubrzo ne osjeća nikakve posljedice pucanja.
S druge strane, epiziotomija rezano mjesto čini puno bolnijim te je ono podložno infekcijama, a brojne žene još mjesecima na tom području osjećaju bolove i nelagodu. Iako se epiziotomija smatra zastarjelom i nije idealno rješenje, ona je u nekim slučajevima ipak nužna.
Naime, epiziotomija je potrebna kada je:
– dijete ugroženo i porod treba obaviti što prije
– dijete iznimno veliko
– trudnica iznimno iscrpljena i dehidrirana od predugog poroda te više nema snage
– dijete pri izlasku zaglavi ramenima
Vrste epiziotomije
U liječničkoj praksi postoje dvije vrste epiziotomije – medijalna i mediolateralna te liječnik, tijekom poroda, primjenjuje onu za koju smatra da je u tom trenutku najprikladnija.
Medijalna epiziotomija je vertikalni rez između vaginalnog otvora i anusa te je ovaj rez najjednostavnije napraviti. No, kod ovog reza svejedno postoji opasnost od daljnjeg pucanja koje se može proširiti do analnog sfinktera i anusa.
Mediolateralna epiziotomija je kosi rez koji započinje kod vaginalnog otvora te se, pod kutom od 45 stupnjeva proteže na lijevu ili desnu stranu. Kod ovog reza postoji najmanja šansa da će se proširiti do analnog područja, ali ipak može imati negativne posljedice, a to su veći gubitak krvi i teži oporavak.
Epiziotomija: Koliko traje oporavak?
Iako sam postupak epiziotomije nije bolan jer se vrši pod lokalnom anestezijom, proces oporavka je često nelagodan i bolan.
Oporavak nakon epiziotomije traje nekoliko tjedana.
U prvim je danima nakon poroda cijelo vaginalno područje prilično bolno pa tako i mjesto samog reza za koje nije rijetkost da malo i krvari bez obzira na šavove. Nakon što se tijelo gotovo pa oporavi od poroda, mjesto reza će i dalje biti osjetljivo te je sasvim normalno da i tada osjećate nelagodu tijekom sjedenja i kretanja.
Upravo zato se nakon epiziotomije preporuča mirovanje.
Kako biste si olakšali bolove i nelagodu, na područje reza možete stavljati hladne obloge te, po preporuci liječnika, uzeti lijekove na bazi paracetamola koji se inače ne smatraju štetnima za dijete. Također, važno je paziti i na higijenu tog područja kako ne bi došlo do infekcija.
Tijekom sjedenja se preporuča koristiti jastuk s rupom koji smanjuje pritisak na ovo područje.
Kada je riječ o seksualnim odnosima nakon epiziotomije, oni često mogu biti bolni još neko vrijeme pa se preporuča potražiti odobrenje ginekologa ili patronažne sestre kako bi se utvrdilo da ste se u potpunosti oporavili od ovog zahvata.
Zaključak
Epiziotomija je kirurški zahvat kojim se, tijekom poroda, napravi rez između vaginalnog otvora i anusa (međica) kako bi se vaginalni otvor proširio i tako djetetu olakšao izlaz.
Epiziotomija je prije bila česta praksa kako bi se spriječilo prirodno pucanje tkiva, no pokazala se kao rješenje koje treba koristiti samo u hitnim slučajevima. Epiziotomija može bit medijalna ili mediolateralna, a oporavak nakon tog postupka može potrajati i nekoliko tjedana.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!